Pozor na viry
Starobylé civilizace znali rýmu jako katarrhein, podle řeckého slova stékat. V současnosti katar znamená zánět sliznice. Rýma se projeví zánětem sliznice nosu, hrdla a nejbližších dýchacích cest. Původcem rýmy jsou viry, a ne podchlazení nebo nachlazení organismu, jak si mnozí z nás představují. Viry, které rýmu vyvolávají, identifikovali vědci až v roce 1954. Na rýmu nemáme lék. Víme, že můžeme pouze zredukovat útrapy, které způsobuje, pokud na to máme správný recept a několik základních znalostí o tom, co vlastně viry jsou.
Co jsou viry
Nejmenší organismy na Zemi představují bakterie. Jsou to jednobuněčné organismy, čili jejich tělo tvoří pouze jedna jediná buňka. Viry jsou ještě mnohem menší. Dosahují polovinu až tisícinu velikosti nejmenších bakterií. Ani jeden virus není prospěšný zdraví. Všechny způsobují nemoci včetně rýmy. Virus je parazit, který se nemůže sám rozmnožovat. Proto vnikne do zdravé buňky člověka, použije materiál této buňky na svou reprodukci a tím ji zničí. Viry se rozmnožují velmi rychle. Za ideálních podmínek se virus může dělit každých dvacet minut, což znamená, že za čtyřiadvacet hodin může mít jeden virus šestnásťmiliónové potomstvo. Proto když zápasíte s virovou infekcí, a o tu při rýmě jde, čas bohužel není na vaší straně. Virus se při infekci stává součástí lidské buňky. Proto se velmi těžko hledá lék, který by ho usmrtil, a přitom nezabil hostitelskou buňku. Situaci ještě ztěžuje fakt, že viry mají velké nadání rychle se měnit. To obrazně znamená, že lék, který by byl proti viru účinný dnes, by mu zítra už třeba neublížil. Z těchto důvodů je cílená léčba virových infekcí velkým problémem, proto je lepší spolehnout se při boji s viry na vlastní obranyschopnost. Efektivní léčba rýmy není známa, proto je třeba se zaměřit na její prevenci.
Jak předejít rýmě a kašli?
Když budete dodržovat těchto několik zásad, snížíte riziko onemocnění rýmou a kšlem v létě
.
1. Myjte si ruce.
Většina virů rýmy se šíří přímým kontaktem a samoinfikovaním, tedy tak, že se dotkneme předmětu nebo osoby nakažené virem rýmy a pak se neumytýma rukama dotýkáme vlastních očí, nosu nebo úst. Proto je třeba si během dne často mýt ruce dezinfekčním mýdlem, kupříkladu Radox. Pokud není k dispozici, tak ruce oplachujte čistou teplou vodou. Pamatujte si, že virus na vás může číhat na klávesnici počítače, na telefonu nebo jiných předmětech i týdny.
2. Při kýchání a kašlání si nezakrývejte rukou ústa a nepoužívejte ani plátěné kapesníky.
Plátěné kapesníky jsou sběrnicí choroboplodných zárodků, které si pečlivě ukládáme do kapes nebo kabelek. Používejte hygienické papírové kapesníčky a hned po použití jich odhazujte.
3. Častěji si vyměňujte zubní kartáček.
Abyste se po překonání rýmy znovu neinfikovali, zahoďte svůj zubní kartáček a kupte si nový. Vlhké zubní kartáčky uložené v tmavých koupelnách jsou ideálním místem k uchování virů a také živnou půdou na rozmnožení bakterií. Vyléčení z rýmy proto oslavte koupí nového zubního kartáčku.
4. Zvlhčujte své prostředí
Přiměřená vlhkost prostředí jako prostředek boje proti rýmě se často podceňuje. Vysušená sliznice nosu není schopna ubránit se vpádu viru a zneškodnit ho. Proto udržujte relativní vlhkost mezi 50% až 60% a investujete do přístroje na měření vzdušné vlhkosti. Pokud topíte, tak ústřední topení velmi vysušuje prostředí, proto na něj připojte zvlhčovací agregát. Zvlhčovače je potřeba denně čistit. Pokud máte klimatizaci, kontrolujte denně, zda je správně nastavena vlhkost vzduchu. V chladnějších dnech při topení je vhodné blízko topného tělesa umístit nádoby s vodou, vhodné jsou i pokojové fontánky. Pěstujte také v místnostech více pokojových rostlin, protože rostliny zvlhčují ovzduší a obohacují jej o kyslík.
5. Pijte hodně tekutin
Zdravý dospělý člověk potřebuje denně přijmout nejméně dva litry tekutin, které je třeba rozdělit na celý den. Voda prochází celým naším tělem a vyplavuje z něj jedy. Nejlepším indikátorem, zda pijete dostatek tekutin, je barva moči. Pokud je moč bledá a vodově průhledná, pijete dost. Pokud je tmavší a hustší, pijete málo.
6. Proplachujte si nos osolenou vodou a dýchejte nosem, ne ústy.
Do obou nosních dírek si také lze nanést lékařskou vazelínu. Lékařská vazelína v nose zabrání vysušení sliznice, a tím vniknutí virů.
7. Pravidelně navštěvujete saunu.
Pokud navštívíte saunu dvakrát do týdne, snížíte riziko onemocnění na rýmu na polovinu. Omezte návštěvy nemocných příbuzných a přátel a na návštěvu čekejte alespoň týden po tom, co se uzdravili. Pokud je návštěva nevyhnutelná, seďte opodál, podle možnosti se v místnosti ničeho nedotýkejte a hned po odchodu si umyjte ruce.
8. Dopřejte si čerstvý vzduch a jezte zdravě, přiměřeně svému věku.
Zde je několik potravin, které pomohou posílit imunitní systém v boji proti rýmě a kašli v létě:
- Jogurt a jeho aktivní živé probiotické kultury jsou zdraví prospěšné bakterie, které stimulují v lidském těle produkci látek imunitního systému a chrání organismus před nemocemi.
- Cibule a česnek obsahují látky, které působí přímo proti virům.
- Včelí mateří kašička je jedna z nejúčinnějších stimulátorů imunitního systému, v moderní době trochu pozapomenutá.
- Zázvor se pije ve formě čaje spolu s mátou a jetelem.
- Žen-šen, který začíná být dostatečně známý jako prostředek povzbuzující imunitní systém.
- Ovoce a zelenina je prospěšná pro svůj vysoký obsah minerálních látek a vitamínů, zejména vitamínu C.
9. Zvykněte si na zdravý životní styl.
Nekuřte, neopíjejte se, pijte méně kávy a více spěte.
10. Bojujte proti stresu.
Více relaxujte, myslete pozitivně, netrapte se a více se smějte, pěstujte nějaký sport nebo cvičení, které vás baví.
Jak léčit rýmu a kašel
Jelikož léky proti virům rýmy zatím nejsou na obzoru, léky, které máme k dispozici, pouze zmírňují příznaky tohoto onemocnění. Dříve však, než po jakémkoliv léku sáhneme, je třeba pečlivě zvážit, zda je skutečně potřebný. Chorobné symptomy, které doprovázejí rýmu, jsou součástí uzdravování. Svědčí o tom, že organismus s nákazou bojuje. Podle nejnovějších lékařských poznatků je vhodnější léky při rýmě použít až pouze v případě nezbytnosti.
Co bychom měli vydržet bez léků:
- Horečku trvající 2 - 3 dny. Zvýšená teplota zrychluje krevní oběh, takže látky, které usmrcují viry, kolují v těle rychleji a efektivněji. Tělo se také pokouší usmrtit viry vytvořením teplejšího prostředí, které již virům není příjemné. Pokud užijeme lék na snížení teploty, tento proces se zpomalí nebo zastaví, a proto se z rýmy budeme zotavovat déle.
- Kašel, při kterém se vykašlávají hleny, je také lépe netlumit. Vykašlávání je přirozený samočisticí proces našeho organismu. Pokud se užijí léky proti produktivnímu kašli, hleny i s choroboplodnými zárodky zůstanou v organismu.
- Ucpání nosu třeba také spíše neléčit nebo léčit jen částečně. Je to proto, že prostředky na uvolnění nosu zužují cévy a omezují prokrvení nosu a hrdla. Zvýšené prokrvení je však často nutné, neboť zvyšuje teplotu zamořené oblasti a pomáhá sekretem vyplavit z těla choroboplodné zárodky.
Mnozí lidé se léčí z rýmy sami a používají léky bez lékařského předpisu. V lécích se orientují na základě reklam nebo kupují to, co je nejlevnější. Při výběru léků by však mělo být rozhodující jiné kritérium, a to, jaké účinné látky a v jakém poměru je dané léky obsahují. Pokud se člověk při rýmě cítí skutečně špatně, je třeba užít léky na snížení horečky a zmírnění bolesti, typicky Apo-ibuprofen.
Tři nejdůležitější léky na rýmu a chřipku
- Kyselina acetylsalicylová. Působí protizánětlivě, snižuje horečku a tlumí bolesti. K dostání je pod značkami Acylpyrin, Anopyrin nebo Superpyrin. Užívat by se mělo 400 mg této látky každých 6 hodin, pokud trvají nesnesitelné problémy. Všechny tyto léky mají vedlejší účinky - mohou podráždit žaludeční sliznici a způsobit závratě. Neměly by se podávat dětem do 16 let.
- Paracetamol. Snižuje horečku, tlumí bolesti, ale nemá vliv na záněty. Typické značky jsou Medipyrin, Paralen, Ataralgin, Panadol, Tomapyrin a Mexalen. Dávkuje se stejně jako kyselina acetylsalicylová, čili 400 mg každých 6 hodin. Nežádoucí účinky se mohou projevit při delším užívání, kdy přichází poškození jater zejména tehdy, pokud se spolu s těmito léky pije alkohol.
- Ibuprofen je komplexní lék na rýmu, protože snižuje horečku, působí protizánětlivě a navíc tlumí bolesti svalů. Prodejní značky jsou Ibuprofen a Brufen. Dávkování 200 mg každé 4 hodiny. Jen lékař může předepsat vyšší dávky. Možné vedlejší účinky představují hlavně podráždění žaludeční sliznice, dlouhodobé užívání může vést k onemocnění ledvin a k srdečním komplikacím.
Na některé z uvedených léků může být člověk alergický. Je třeba si uvědomit, že pokud jste alergičtí na Acylpyrin, můžete být alergický i na Ibuprofen. Lidé, kteří mají problémy se žaludkem a se střevy, by měli z uvedených skupin léků užívat nejdříve Paracetamol.
Léky berte rozvážně!
Výše uvedené léky se skládají pouze z jedné účinné látky. Na trhu jsou však přípravky, které obsahují několik účinných léčivých látek. Možná si řeknete, že takové léky vám spíše přinesou úlevu. Možná ano, ale málokdo ví, že vícesložkové léky jsou oproti jednosložkovým rizikovější. Riziko spočívá v tom, že jednotlivé látky ve vícesložkovém přípravku jsou v takových nízkých dávkách, že vlastně nemohou mít žádoucí efekt. Kromě toho mohou obsahovat látky, které působí protichůdně. Mohou také obsahovat prvky, které při léčení rýmy nepotřebujeme - například kofein nebo alkohol. Proto lékaři doporučují, aby si lidé kupovali jednosložkové léky zaměřené proti těm příznakům rýmy, které jsou pro člověka těžko snesitelné.
Léky na rýmu do nosu
Všichni známe nosní spreje nebo kapky, které uvolní nos a usnadní dýchání. Jejich výhodou je, že působí rychle a lokálně, to znamená, že neovlivňují celý organismus. Pokud se však používají déle než tři dny, může nastat opětovná infekce a ucpání nosu. Trvá déle než samo onemocnění a může vést až k lékové závislosti. Takové efekty nemají některé přírodní kapky do nosu, například ty, které jsou vyrobeny na bázi Aloe vera.
Pokud hledáte skutečně rychlou pomoc na ucpaný nos, tak bezvadně zabírá Muconasal Plus. Rýmu sice nevyléčí, ale bleskově uvolní nos, který vydrží volný po dobu tří hodin od aplikace. TO, kde lze Muconasal Plus koupit a jaká je jeho nejlevnější cena, je uvedeno zde: Muconasal Plus cena.
Antihistaminika na rýmu
Jsou to léky, které blokují účinek histaminů, látek, které se uvolňují v těle během alergické reakce. Antihistaminika skutečně pomáhají při projevech senné rýmy a při její léčbě jsou opodstatněné. Při léčbě rýmy je však lepší, pokud se jim vyhnete. Působením antihistaminik zhoustne hlen v nose, odtéká pomaleji nebo vysychá, čímž se dýchací cesty ještě více ucpávají. Reklamy na léky, které obsahují antihistaminika, uvádějí, že pod jejich vlivem zastaví vylučování hlenů i kašel. Oba tyto příznaky jsou však projevem přirozeného zhojení chřipky nebo rýmy a jejich zastavení znamená konzervovat chřipku v sobě.
Léky proti kašli
Kašel je jedním z mechanismů, pomocí kterého se plíce zbavují nečistot, virů, bakterií a vdechovaného kouře. Normálně jsou dýchací cesty vystlány vrstvou hlenu, který při rýmě v důsledku spuštění reakce obranyschopnosti organismu zhrubne. Tato gelová lepkavá látka zachycuje pronikající viry a vypuzuje je ven. Kašel, při kterém odchází hlen, tak zvaný produktivní kašel, je dobrý kašel. Aby byly hleny řidší a vykašlávání snadnější, je třeba pít teplé nebo horké tekutiny. Suchý kašel, bez vykašlávání, tak zvaný neproduktivní kašel, není dobrým kašlem. Dráždí a vyčerpává organismus, a pokud se objeví v noci, nedovolí spát a regenerovat. V takovém případě je tlumení kašle na místě nejlépe lékem Stoptusin.
Proti bolesti hrdla
K nejstarším kloktadlům patří kloktání slané vody. Prospěšné jsou také roztoky z extraktů léčivých bylin či cucání pastilek s obsahem látek, které zvlhčují a částečně znecitlivují hrdlo. K takovým látkám patří například mentol. Je třeba však pamatovat, že i pastilky na cucání jsou léky, a proto jejich používání nelze přehánět. Je nutno dodržovat pokyny na příbalových letácích.
Účinná domácí léčba rýmy
- Pijte kuřecí vývar
Je to nejoblíbenější lék proti rýmě od pradávných dob. Kuřecí polévka opravdu pomáhá odstranit zahlenění. Působí velice komplexně, protože účinkuje její pára, vydatnost, ale i vzpomínky na dětství, které vzbuzuje. - Buďte v teple
Když je nachlazený člověk v teple, jeho tělo může nasměrovat svou energii na přímý boj s infekcí, a ne na ohřívání studených nohou. - Odpočívejte
Malátnosti, která provází rýmu, je třeba se poddat. Tělo, které bojuje s infekcí, se vyčerpává, je to energeticky náročný proces a odpočinkem ho šetříme od zbytečného vyčerpávání. - Kloktejte
Alespoň čtyřikrát denně kloktejte teplou slanou vodu. - Pijte horké tekutiny
Velmi vhodný je bylinkový čaj s medem. Aby však i léčení rýmy mělo své kouzlo, je možné si navečer dopřát tento skvělý nápoj. Do šálku horkého bylinkového čaje přidejte čajovou lžičku medu a 50 mililitrů kvalitního alkoholu - whisky nebo slivovice. Zůstaňte však jen při této dávce, jinak byste si mohli ublížit. - Hodně pijte
Pijte stále tolik, abyste měli bezbarvou moč. - Napařujte se
Všichni to známe, hrnec s pářící se vodou a ručník přes hlavu. Napařování má trvat asi 10 minut a opakovat se má třikrát denně. Aby byly páry účinněji, do horké vody lze přidat 2 - 3 kapky eukalyptového, borovicového, rozmarýnového oleje nebo oleje z mateřídoušky. - Nezapomínejte na zvlhčování vzduchu.
- Aromaterapie
Pod nos si natřete mastičku, která je pro tyto účely speciálně vyrobená a lze ji dostat v lékárně, nebo si ji můžete udělat doma, kdy použijete nějakou neutrální mast, například lékařská vazelína je dobrá, do které se přidá kapka eukalyptového, mentolového oleje nebo kafru. Tuto mast si také můžete natřít na prsa a zabalte se do tepla. Hlavu si podložte výše, aby se snáze uvolňovaly hleny. - Dobře jezte
Pokud možno, nechte se promasírovat a jezte více bílkovin než obvykle.
Mýty a fakta o rýmě
Kolem rýmy vzniklo mnoho mýtů, které se pokládají za stoprocentně pravdivé a ověřené zkušenostmi. Nejsou však pravdivé a moderní člověk by jim neměl věřit.
Jeden z nejrozšířenějších mýtů říká, že chladné počasí bývá příčinou rýmy. Chlad jako takový má pro vznik rýmy pramalý význam. Ovlivňuje ji však nepřímo. Chlad nutí lidi, aby se zdržovaly v suchých přetopených a špatně větraných místnostech. V takovém prostředí se viry rýmy množí rychleji a snadněji napadají člověka. Výzkumy říkají, že pokud má jeden člen rodiny rýmu, je 40 % pravděpodobnost, že jí onemocní i další členové rodiny. Před více než padesáti lety se ve Velké Británii dělaly pokusy s dobrovolníky, které oblévali vodou a vystavovali účinkům průvanu. Nedařilo se jim o nic hůře než těm, kteří zůstali v suchu a v teple. Rovněž se nepodařilo dokázat, že nekrytá hlava v zimě přivolává rýmu. Pokud je však člověk vystresovaný nebo jinak vyčerpaný, tělo ztrácí zejména přes nepokrytou hlavu cennou energii, kterou přeměňuje na teplo, a tak se nemůže soustředit na zajištění výkonnosti svého imunitního systému. V takovém případě nezaškodí v zimě nosit klobouk či čepici.
Další z mýtů říká, že rýma se přenáší líbáním. Lze říci, že velmi vzácně. Jen velmi málo virů se přenáší takzvaným orálním kontaktem. Virům se obecně lépe daří v nose než v ústech. Galantní nápadníci by si však měli dávat pozor i na líbání rukou svých vyvolených, které právě trpí rýmou. Proč, o tom jsme psali v úvodu našeho článku.
Na závěr ještě jedna perlička. Virolog Elliot Dick z Wiskonsinskej univerzity, přední zastánce teorie o šíření nákazy rýmy vzduchem, vyvinul před několika lety papírové kapesníky napuštěné látkou, která usmrcovala viry. Tyto kapesníky dramaticky snížily šíření rýmy v pokusné skupině. Papírenský koncern Kimberly-Clark začal tyto kapesníky vyrábět ve velkém, ale pro svou cenu, která vycházela třikrát dráž než cena standardních kapesníků, na trhu neobstály.
Potraviny s antibiotickými účinky
Potraviny v přírodním stavu, zejména však ovoce a zelenina, obsahují tisíce přírodních sloučenin zvaných fytochemikálie, které pomáhají bojovat proti chorobám a zvyšují účinky vitamínů. Uvedeme jen některé z nich.
- Ananas působí protivirově.
- Banány chrání žaludeční sliznici proti účinkům kyselin a antibiotik.
- Čaj černý a zelený má protivirové účinky.
- Borůvky mají antibakteriální i protivirové účinky.
- Hořčice s křenem působí protizánětlivě, uvolňuje hlen a pomáhá vykašlávat.
- Jahody mají protivirové účinky.
- Zelí a květák mají protivirové účinky.
- Maliny mají protivirové účinky.
- Mrkev zvyšuje obranyschopnost.
- Švestky mají protivirové účinky.
- Sója je velmi aktivní protivirový prostředek.
- Pálivá paprika má mnohostranné hojivé účinky při rýmě a také potlačuje bolesti.
Je to rýma nebo chřipka?
- Horečka je při rýmě vzácná, při chřipce je naopak horečka nad 39 C a trvá 3 - 4 dny.
- Bolesti hlavy jsou při rýmě vzácné, při chřipce výrazné.
- Bolesti svalů a kloubů jsou při rýmě mírně obvyklé, při chřipce se vyskytují často a intenzivně.
- Malátnost a slabost je při rýmě celkem mírná, při chřipce může trvat dva až tři týdny.
- Extrémní vyčerpání se při rýmě neobjevuje prakticky nikdy, při chřipce je nápadné hned od začátku nemoci.
- Ucpaný nos je při rýmě často, při chřipce jen někdy.
- Výtok z nosu je při rýmě obvyklý, při chřipce se objevuje jen někdy.
- Bolesti v krku jsou při rýmě běžné, při chřipce se objevují jen někdy.
- Ztížené dýchání a kašel jsou při rýmě jen v malé míře, při chřipce je častý suchý i velmi prudký kašel.