Proteinová dieta
Svůj název získala ketodieta dle jevu ketóza, k němuž během této diety dochází. Jedná se o přirozený stav, kdy organismus čerpá pouze z vlastních tukových zásob. K tomu ovšem dojde pouze za předpokladu, že snížíte příjem sacharidů, které by tělo zásobily takzvanou okamžitou energií, na minimum. V důsledku procesu ketózy tělo čerpá energii z ketonů, které vznikají při rozkládání tuků. Díky ketonům můžete zároveň pociťovat menší chuť k jídlu. Ke ketóze obvykle dochází již po dvou až třech dnech, kdy naše tělo začíná sahat do tukových zásob. Zajímavostí je rovněž příznivý vliv této diety na snižování hladiny cukru v těle.
Ketonová dieta je vhodná pro lidi s nadváhou či pro ty, kteří chtějí změnit svůj životní styl. Do ketodiety by se však neměli pouštět lidé s onemocněním ledvin či jater, dále diabetici a lidé s vysokou hladinou cholesterolu. Určitou míru rizika však představuje i pro osoby, které prodělaly infarkt myokardu.
Vhodné potraviny
Je obecně povolené libové maso, ryby, vejce, panenské oleje, mléčné výrobky, ořechy a semínka, a některé druhy ovoce, jako je například avokádo či citron. Zapomenout byste však měli na výrobky obsahující velké množství tuků, sacharidové produkty, přílohy k jídlům, obiloviny, uzeniny, sladkosti, slazené nápoje, kávu a alkohol.
Ketodieta se často drží 5 dní, během nichž je nutné jíst velké množství bílkovin. Vše je dobré rozložit do několika denních porcí, kterých by mělo být minimálně 5. Stejně tak je třeba dbát na správný postup přípravy, kdy nesmíme zapomínat na nutnost dušení, přípravy bez tuku nebo vaření. Bílkoviny ve stravě bychom měli doplňovat i dostatečným množstvím zeleniny. Pozor také na případná negativa diety, která mohou souviset s tím, že strava je jednotvárnější, což může vést třeba i k tomu, že našemu tělu chybí celá řada nesmírně důležitých látek, které budeme potřebovat. Proto je třeba dodávat je do těla z externích zdrojů – ať už jsou jakékoliv.
Jídelníček
Nemusíte počítat množství jídla, které sníte. Důležité však je, abyste toho snědli tolik, že se budete cítit nasyceni. Jediné, co byste si měli hlídat, je, abyste preferovali tuky před bílkovinami. Sacharidům se úplně vyhýbejte.
K snídani si dopřejte například výživnou omeletu se šunkou a sýrem či míchaná vajíčka se slaninou a k tomu čerstvou zeleninu.
Ke svačině vám jistě přijde vhod avokádová pomazánka ochucená čerstvým pepřem, solí a pár kapkami citronu.
Oběd se skládá ze salátů a pořádného kusu masa. Salátu s kuřecím masem či steaku z hovězí svíčkové s polníčkovo-rajčatovým salátem snad nikdo neodolá.
K odpolední svačině si můžete dopřát sýrový talíř doplněný čerstvou zeleninou. Pokud však nemáte čas, můžete zvolit rychlovku v podobě proteinového nápoje.
Na závěr dne si dopřejte zdravou tečku v podobě ryby. Lososa na másle zvládne určitě každý. Jako přílohu zvolte například brokolici, květák či mrkev – vše vařené v páře a zakápnuté extra panenským olejem.
Aby vaše jídlo nebylo mdlé, nebojte se jej řádně ochutit. Sůl, pepř, lžička octa či balzamika, čerstvé i sušené bylinky – vše je dovoleno.
Recepty
Ketodieta je rozdělena do 4 částí:
- jídla pro první krok
- jídla pro druhý krok
- jídla pro třetí krok
- jídla pro ukončení diety
V 1. fázi, která trvá cca 4 týdny, pijete 5x denně bílkovinný koktejl a jíte neomezené množství doporučené zeleniny. Ve 2. fázi, která ideálně trvá 1,5násobek 1. fáze, pijete koktejl 3x denně a k tomu jíte 2 opravdová bílkovinná jídla + neomezené množství všech druhů zeleniny. Ve 3. fázi přecházíte k „normální stravě“. Tedy začleňujete do jídelníčku ovoce + sacharidy (nikoli rychlé cukry). Předpokládá se, že takzvaný racionální jídelníček budete dodržovat navždy, proto nenastane žádný jo-jo efekt. Pohyb je od 2. fáze samozřejmě žádoucí. I v průběhu diety si můžete dopřát nějakou dobrotu! Odměnit se. A nebojte, kila na vás nezačnou hned útočit.
Dietní zmrzlina
Ingredience: 1 porce KetoDiet (Element nebo Basic), 200 ml odtučněného mléka, 1 odtučněný tvaroh (250g miska), sníh ze 2 bílků
Postup: Namíchejte si KetoDiet nápoj ve 200 ml odtučněného mléka a přidejte 5 ks příchuťových tablet. Nechte alespoň 10 minut hydratovat. Nápoj poté v misce smíchejte s tvarohem a nakonec pomalu vmíchejte sníh z bílků. Směsí naplňte zmrzlinová tvořítka a dejte cca na 12 hodin do mrazničky. Samozřejmě pokud máte doma zmrzlinovač, použijte ho.
Burger
Ingredience: 1 snítka čerstvého koriandru, malý kousek čerstvého zázvoru, 2 jarní cibulky, 1 květák, 150 g mletého masa (mix hovězí a vepřové), 1 polévková lžíce olivového oleje, 1 polévková lžíce pažitky, pepř dle chuti, sůl dle chuti, 1 vejce
Postup: Mleté maso – doporučuje se v rámci diety spíše hovězí – dobře promícháme s vejcem a nasekaným koriandrem, přidáme sušený česnek a nasekanou zelenou jarní cibulku (případně pórek, pokud jste ve 2. kroku). Zázvor oloupeme a nakrájíme, případně nastrouháme najemno, a přidáme ke směsi. Osolíme a opepříme podle chuti a tvarujeme menší burgery, které následně opečeme na kapce olivového oleje, případně je můžeme připravit v troubě v pekáčku na pečicím papíře.
Květákové pyré: růžičky květáku uvaříme doměkka a rozmixujeme. Osolíme, opepříme, doladíme nasekanou pažitkou, kterou buď vmícháme přímo do pyré, nebo jí porci posypeme.
Houbová polévka
Ingredience: 200 g žampionů, 1 polévková lžíce olivového oleje, pepř dle chuti, 1 pórek, sůl dle chuti, tymián dle chuti, 0,5 l zeleninového vývaru
Postup: Pórek nakrájejte na silnější kolečka. Žampiony oloupejte a nakrájejte na kostky. Ve velkém hrnci orestujte pórek a poté přidejte nakrájené žampiony a pár lístků čerstvého tymiánu. Zalijte zeleninovým vývarem tak, aby houby byly ponořené. Jemně osolte. Vařte cca 30 minut, tedy do té doby, než budou houby měkké. Jakmile houby změknou, odstavte hrnec a nechte chvíli odpočinout. Poté tyčovým mixérem rozmixujte a můžete dochutit špetkou mletého kmínu a pepřem.
Grilovaný losos
Ingredience: 180 g lososa, 1 tykev, 1 lžíce oleje
Postup: Lososa osolíme, opepříme a ogrilujeme. Na pánvi necháme na oleji zpěnit na kostky nakrájenou tykev a krátce zarestujeme. Osolíme, podlijeme vodou nebo zeleninovým vývarem a necháme vařit do změknutí. Nakonec vše důkladně rozmixujeme.
Pečené kuře
Ingredience: 2 bobkové listy, 2 stroužky česneku, 1 cibule, špetka drceného kmínu, 2 kuřecí stehna, 200 g kysaného zelí, mletá sladká paprika dle chuti, 1 polévková lžíce řepkového oleje, 8 polévkových lžic zakysané smetany
Postup: Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme nadrobno. Pekáček vymažeme kvalitním řepkovým olejem, rozložíme vymačkané zelí, poklademe bobkovým listem, posypeme nasekaným česnekem, mletou paprikou, drceným kmínem, nakrájenou cibulí a zalijeme zakysanou smetanou. Nakonec vložíme osolené a opepřené kuřecí stehno. Pekáček zakryjeme alobalem a pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů. Podle potřeby podléváme vodou a výpekem. Po půlhodince obal odstraníme a dopečeme dozlatova.
Bramborový salát
Ingredience: 1 kg brambor, 1 čajová lžička dijonské hořčice, 3 jarní cibulky, 3 nakládané okurky, 1 polévková lžíce olivového oleje, špetka pepře, špetka soli
Postup: Brambory uvaříme ve slupce, necháme zchladnout a oloupeme. Nakrájíme je na kostičky, přidáme nakládané okurky pokrájené opravdu na droboučko a jarní cibulku nakrájenou na jemná kolečka. Osolíme, opepříme, přidáme lžičku dijonské hořčice (může být méně, podle chuti) a zakápneme olivovým olejem. Když budete chtít salát barevnější, můžete přidat nadrobno nakrájenou červenou papriku (nemusí být celá), kterou jste předtím podusili v páře doměkka.
Omeleta
Ingredience: 1 KetoDiet omeleta, 1 polévková lžíce olivového oleje, pepř dle chuti, 100 g špenátu, sůl dle chuti, 150 g žampionů
Postup: Na rozehřátém olivovém oleji orestujeme žampiony a listový špenát. Ochutíme solí a pepřem a podusíme doměkka. Podle návodu na obale si připravíme jednu omeletu KetoDiet, do které zabalíme připravenou směs. Můžeme podávat se zeleným salátem.
Autor: © svevi
Foto: © Greek