Jak se kineziologie vyvinula
Kineziologie vychází z chiropraktické a aplikované kineziologie. Kineziologie je také založena na staré čínské akupunkturní teorii energie „chi“. Na rozdíl od aplikované kineziologie, při které jsou svaly podrobeny zkoušce pevnosti, nedávno vyvinuté formy svalové kineziologie používají monitorování jako formu biologické zpětné vazby ke zjištění předmětu problému.
Jak kineziologie funguje
Lidský nervový systém je navržen tak, aby se přizpůsobil změnám a reguloval je. Když se nemohou adaptovat efektivněji, tak svaly vykazují napětí v centrálním nerovovém systému. Tento stres vytváří specifické svalové vzory, které kineziologie může posoudit pomocí svalové monitorovací techniky. Nejjednodušší způsob, jak to pochopit, je ze signálů mezi mozkem a tělem jako zpětnovazebních smyček. Mozek se přizpůsobuje změnám ve svalovém systému. Toto svalové sledování může ukázat na celou řadu možných příčin nerovnováhy.
Kde kineziologie pomáhá
Kineziologická terapie má za cíl stimulovat tělní energii tak, aby mohl být propuštěn nevyužitý potenciál. Kineziologie využívá víceúrovňový přístup k léčbě. Terapeuti se soustředí na jemné, ale četné nerovnováhy, které se skrývají za fyzickými, mentálními a emocionálními problémy. Kineziologie může být schopna léčit širokou škálu zdravotních problémů, mezi které patří stres, svalové poruchy, poruchy nervového systému, alergie, nutriční nedostatky, emocionální problémy, problémy učení a poruchy chování.
Postup kineziologa
Typický lékař kineziolog si zaznamená klientovu relevantní historii (důvěrně). Kineziologické sezení pak pokračuje s klientem, který je zcela oblečený a leží pohodlně na zádech na masážním stole. Každé sezení se může lišit v závislosti na řadě testů nebo výzev provedených v různých dobách.
Fyzická výzva
Při ní lékař testuje neuromuskulární integrity (biologickou zpětnou vazbu) tím, že žádá pacienta, aby dal do určité polohy nohu nebo ruku v určitém způsobu, a pak se rozhodne, jestli bude působit jemným tlakem proti končetině.
Chemická výzva
Ta zahrnuje testování pacienta na reakce některých potravin nebo alergenů, když malé množství podezřelé položky umístí na tělo. Odborník měří reakci sledováním energetických vztahů mezi svalem a jeho odpovídajícím orgánem.
Duševní výzva
Při ní pacient myslí na některé věci, nebo se zaměří na pocity z těchto věcí, zatímco terapeut provádí konkrétní svalový test. Test může ukázat na energetickou nerovnováhu nebo stres, který vyžaduje pozornost.
Pacient vidí a prožívá všechny změny, které byly provedeny, a to zejména po potvrzení prostřednictvím monitorovacího procesu svalů.
Různé techniky použité při kineziologii
- emocionální uvolnění,
- akupresura,
- lymfatická masáž,
- hypertonické svalové uvolnění,
- reflexní spouštění tělových bodů,
- stimulační prostředky, jako jsou květinové esence,
- poradenství v oblasti výživy.
Lékařské důkazy o kineziologii jsou omezené
Mnoho nemocí nervového systému může ovlivnit svalovou sílu. Kineziologie je považována za energetický model zdraví (není medicínský) a má malý vědecký výzkum, který by zatím otestoval základní filozofii a nároky na její dávky. Lidé, kteří podstoupili profesionální kineziologické sezení nicméně svědčí o tom, že se zbavili stresu a cítí, že jejich kvalita zdraví je lepší.
Hlavní cíle kineziologie
- Kineziologie je forma terapie, která využívá sledování svalové nerovnováhy, která může být příčinou onemocnění v lidském těle.
- Kineziologie lidem umožňuje detekování a opravu nerovnováhy, která se může týkat stresu, výživy nebo drobných poranění.
- Kineziologie se nepoužívá k diagnostice psychických poruch.
Metoda One Brain
U metody One Brain se prostřednictvím jednoduchého svalového testu komunikuje s tělem a myslí člověka. Tento způsob umožňuje najít a odstranit stres, a emocionální bloky, které jsou v mnoha případech příčinou různých psychických a psychosomatických onemocnění.
Metoda One Brain se uplatní u těchto potíží:
- specifické poruchy učení a chování u dětí
- dlouhodobé vyčerpání, únava a bolesti hlavy
- závislosti, fobie, tréma, úzkost, strach, deprese
- alergie, astma, oslabený imunitní systém
- bolesti žaludku a střevní problémy
- nespokojenost se svými vztahy a se schopností komunikace
- horší výkonnost
- potřeba zvýšení sebeúcty a mít víc rád sám sebe
- nevyužitý potenciál a otevření se skrytým talentům a nadáním
Kontakty
Autor: ©Jakub Vinš
Foto: ©HansGarten