Výroba kokosového oleje
Kokosový olej se vyrábí dvojím způsobem:
- Lisováním čerstvé kokosové dužniny se získává panenský kokosový olej.
- Lisováním sušené kokosové dužniny zvané kopra se získává rafinovaný kokosový olej.
Panenský kokosový olej
1. způsob výroby je suchou metodou, kdy se čerstvá kokosová dužnina zralých kokosových ořechů rychle vysuší za použití nízké teploty a poté se lisuje, aby se získal olej.
2. způsob používá mokrou metodu, kdy stroj lisuje čerstvou kokosovou dužninu, aby se získalo mléko a olej. Mléko se od oleje odděluje fermentací, enzymy nebo odstředivkami.
Výsledný olej má kouřový bod 177 stupňů Celsia a lze ho použít pro rychlé restování nebo pečení, ale není vhodný pro velmi vysoké teplo, jako je hluboké smažení masa. Na etiketách kokosového oleje můžete také vidět následující výrazy:
- Expeler-pressed: stroj lisuje olej z kokosové dužiny, často za použití páry nebo tepla.
- Lisovaný za studena: olej se lisuje bez použití tepla. Teplota zůstává pod 49 stupni Celsia; věří se, že to pomáhá zachovat více živin.
Rafinovaný kokosový olej
Kopra je strojově lisována, aby se uvolnil olej. Olej je poté napařen nebo zahříván, aby se deodorizoval (zbavil pachu), a vybělen filtrací přes jíly, aby se odstranily nečistoty a zbývající bakterie. Někdy se k extrakci oleje z kopry používá chemické rozpouštědlo, jako je hexan. Potom takový olej má vyšší bod kouře při asi 204-232 stupních C a je bez chuti a zápachu.
Rafinovaný kokosový olej
- 47 % tvoří kyselina laurová.
Kyselina laurová patří mezi nasycené mastné kyseliny a zvyšuje celkové sérové lipoproteiny více než mnoho jiných mastných kyselin, ale většinou jde o lipoprotein s vysokou hustotou tak zvaný hodný cholesterol (HDL). Výsledkem je, že kyselina laurová má příznivější účinek na celkový HDL než jakákoli jiná mastná kyselina, ať už nasycená nebo nenasycená.
Nicméně praxe toto nepotvrdila, jak ukazuje rozsáhlá metaanalýza potravin [1] ovlivňujících celkový poměr zlého cholesterolu (LDL) vůči sérovým lipoproteinům. Proběhla v roce 2003 a zjistila, že účinky kyseliny laurové na výsledky onemocnění koronárních tepen zůstaly nejisté. Recenze kokosového oleje z roku 2016 [2] byla podobně neprůkazná ohledně účinků kokosového oleje na omezení výskytu kardiovaskulárních onemocnění. - 17 % tvoří kyselina myristová.
Patří mezi nasycené mastné kyseliny a její konzumace zvyšuje zlý cholesterol (LDL) [3]. - 9 % tvoří kyselina kaprylová.
Patří mezi nasycené mastné kyseliny. Je to triglycerid se středním řetězcem (MCT), podílí se na udržení optimální hodnoty pH, posiluje obranyschopnost a zlepšuje trávení, což má příznivý vliv na celkovou hladinu energie, jíž člověk disponuje. - 7,5 % tvoří kyselina palmitová.
Patří mezi nasycené mastné kyseliny a zvyšuje lipoprotein s nízkou hustotou, tedy zlý cholesterol (LDL). - 7 % tvoří kyselina kaprinová.
Nasycená mastná kyselina je nejlépe známá pro svou schopnost bojovat proti houbám, jako je Candida, které mohou žít v těle. Tím podporuje optimální zdraví střev. Může být také užitečná při akné a zažívacích problémech, jako je Crohnova choroba. - 6,4 % tvoří kyselina olejová.
Patří mezi mononenasycené mastné kyseliny. Konzumace mononenasycených tuků je spojována se snížením zlého cholesterolu (LDL) a se zvýšením hodného cholesterolu (HDL) [4]. Kyselina olejová může být zodpovědná za hypotenzní (snižující krevní tlak), což je považováno za zdravotní přínos. Recenze z roku 2017 zjistila, že diety obohacené o kyselinu olejovou jsou prospěšné pro regulaci tělesné hmotnosti [5]. - 3% tvoří kyselina stearová.
Patří mezi nasycené mastné kyseliny a v klinických studiích bylo zjištěno, že kyselina stearová je spojena se snížením zlého cholesterolu (HDL) ve srovnání s jinými nasycenými mastnými kyselinami.
Panenský kokosový olej
- 50 až 90 % tvoří kyselina kaprylová
Patří mezi triglyceridy se středním řetězcem (MCT), které mohou pomoci v procesu nadměrného spalování kalorií, a tím i při hubnutí. Avšak systematický přezkum důkazů dospěl k závěru, že celkové výsledky jsou neprůkazné [6]. Výzkumné studie prokázaly příznivý vliv této mastné kyseliny při léčbě kvasinkových infekcí (kandidóz), vyvolaných kvasinkou candida albicans. - 20 až 50% tvoří kyselina kaprinová.
Tato mastná kyselina je nejlépe známá pro svou schopnost bojovat proti houbám, jako je Candida, které mohou žít v těle. Tím podporuje optimální zdraví střev. Může být také užitečná při akné a zažívacích problémech, jako je Crohnova choroba.
Nežádoucí účinky kokosového oleje
Je pravda, že kosový olej je nejhorší?
Kokosový olej obecně zvyšuje celkový cholesterol a zlý cholesterol (LDL) ve větší míře než nenasycené rostlinné oleje, ale v menší míře než máslo. Takže z dostupných tuků není nejhorší.
Kvůli přítomnosti nasycených mastných kyselin může být nadměrná konzumace nezdravá a může se tím zvýšit riziko mrtvice a srdečních onemocnění.
Kokosový olej lze použít k vaření, ale doporučuje se pouze malé množství 1 lžička denně pro jednu osobu.
Při nahrazení másla nebo rostlinného tuku kokosovým olejem použijte o 25 % méně kokosového oleje, než je množství másla uvedené v receptu, protože obsahuje vyšší procento tukové sušiny. Pokud nechcete kokosovou příchuť, použijte rafinovaný kokosový olej.
Na jedné lžičce kokosového oleje můžete orestovat zeleninu, získáte tak originální chuť.
Přidejte lžíci panenského kokosového oleje do omáček a kari pro zvýraznění chuti.
Pozorovací důkazy naznačují, že konzumace kokosové dužiny nebo vymačkaného kokosu v kontextu tradičních stravovacích návyků nevede k nepříznivým kardiovaskulárním výsledkům.
Využití kokosového oleje na pleť
Může se používat kokosový olej na obličej?
Obecně se nedoporučuje používat kokosový olej na obličej, protože je vysoce komedogenní (jinými slovy, ucpává póry). Takže i když může pomoci s hydratací, neudělá mnoho pro prevenci akné – ve skutečnosti jej může dokonce způsobit. Navíc některé mastné kyseliny obsažené v kokosovém oleji dráždí oči a způsobují zčervenání spojivek a pocity suchého oka.
Kokosový olej však skvěle působí jako hydratační krém na ostatní části těla. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem obsažené v kokosovém oleji jsou důvodem, proč je kokosový olej prospěšný pro vaši pokožku. Na základě toho, co zjistili dermatologové a výzkumné studie, některé mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, jako je kyselina laurová jsou nejlepší při použití v péči o tělo.
Mohou pomoci s věcmi jako:
- Zklidnění suché pokožky
Kokosový olej může pomoci snížit transepidermální ztrátu vody, což je stav, kdy se voda pasivně odpařuje z pokožky (příliš mnoho odparu vede k vysušení pokožky). Tato ztráta vody může být vyvolána stavy, jako je ekzém, rosacea nebo dermatitida. - Ošetření lehkých ran
Kokosový olej se dokonce vyplatí zařadit do vaší lékárničky. Kyselina laurová, která se nachází v mnoha rostlinných olejích, tvoří 47 % kokosového oleje a má antimikrobiální vlastnosti. I když tedy nedokáže léčit hluboké rány na povrchu pokožky, může pomoci s uklidněním mírnějších kožních lézí, jako jsou škrábance nebo popáleniny od žiletky.
Využití kokosového oleje na vlasy
Kokosový olej poskytuje pokožce hlavy ochrannou bariéru. I když kokosový olej nemá vysoký obsah živin, kterým by poskytoval specifické výhody při místní aplikaci, chrání pokožku hlavy. Pro pokožku hlavy bariéra vytvořená kokosovým olejem blokuje bakterie a dráždivé látky, aby způsobily další poškození.
Kokosový olej hydratuje. Kyselina laurová v kokosovém oleji má vyživující vlastnosti a je velmi dobře vstřebatelná do pramenů vlasů. Kokosový olej se rychle vstřebává do vlasů a poskytuje hydrataci, která zkrotí krepatění a zahojí lámavost.