Kouření způsobuje problémy nejen se zuby
- zápach z úst;
- zabarvení zubů;
- zánět otvorů slinných žláz v ústech;
- zvýšený výskyt zubního plaku a kamene na zubech;
- degenerace kosti v čelisti;
- zvýšené riziko vzniku onemocnění dásní;
- zpomalený proces hojení po extrakci zubu či jiném zubařském ošetření, například po chirurgickém zásahu v ústech;
- snížená možnost použití zubních implantátů;
- zvýšené riziko vzniku rakoviny dutiny ústní.
Jsou tabákové výrobky bez dýmu bezpečnější?
Tabákové výrobky bez dýmu nejsou bezpečnější než doutníky nebo cigarety, obsahují totiž nejméně 28 chemických látek, které prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny dutiny ústní a rakoviny hrdla či jícnu. Mezi bezdýmné tabákové výrobky patří šňupací nebo žvýkací tabák. Žvýkací tabák obsahuje větší množství nikotinu než cigareta. Šňupací tabák obsahuje tak vysoké množství nikotinu, že se vyrovná 60 cigaretám. Bezdýmný tabák působí dráždivě na dásně, což se projevuje jejich ústupem, odtahováním ze zubů. Jakmile dojde k ústupu dásní, jsou kořeny zubů vystaveny zvýšenému riziku zubního kazu. Odkryté kořeny jsou také citlivější na teplo a chlad, může je dráždit jídlo či pití. Riziko zubního kazu zvyšují rovněž cukry (sacharidy), které jsou často přidávány do bezdýmných tabáků. Zjistilo se, že konzumenti žvýkacího tabáku trpí až čtyřikrát větším výskytem zubního kazu. Bezdýmný tabák může dokonce obsahovat písek a štěrk, které se pak zanášejí mezi zuby.
Tabákový zlozvyk
Bez ohledu na to, jak dlouho využíváte tabákové výrobky, přestaňte kouřit! Kouření vážně ohrožuje vaše zdraví. Dokonce i omezení kouření pomáhá. Jedna studie zjistila, že kuřáci, kteří snížili kouření na méně než půl krabičky denně, měli jen třikrát vyšší riziko vzniku onemocnění dásní ve srovnání s nekuřáky, což je výrazně nižší riziko než u kuřáků, kteří spotřebují krabičku a půl za jeden den, u nichž je riziko až šestkrát vyšší.
- Asi 90 % lidí s rakovinou úst, rtů, jazyka a hrdla používalo tabákové výrobky (kouření nebo žvýkání tabákových výrobků), které zapříčinily výskyt těchto zhoubných nádorů. U kuřáků je až šestkrát větší riziko vzniku těchto druhů rakoviny než u nekuřáků.
- Asi 37 % pacientů, kteří pokračovali v kouření i přesto, že se zdánlivě vyléčili z rakoviny, znovu onemocnělo rakovinou úst, rtů, jazyka nebo hrdla.
Jak přestat kouřit?
Chcete-li přestat se závislostí na tabákových výrobcích, zeptejte se svého lékaře nebo zubaře, který vám doporučí určité léky jako náhražku nikotinu (nikotinové žvýkačky a náplasti). Některé z těchto produktů je možné zakoupit volně v obchodech, jiné vyžadují lékařský předpis. Podpůrné skupiny zaměřené na odvykání používají často farmakoterapii. Tyto programy nabízejí nemocnice. Zeptejte se svého lékaře nebo zubaře i na tyto programy.
Jinými způsoby léčby, které vám mohou pomoct zbavit se tohoto návyku, jsou různé bylinky, hypnóza či akupunktura.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Penulag