Facebook Síť X Pinterest email tisk

Léčba bodnutí hmyzem

Napsala Mgr. Světluše Vinšová

Vydáno , aktualizováno

Poradna

Bodnutí od včel, vos a sršňů způsobují bolest a mírný otok, ale mohou vyvolat i mnohem závažnější projevy. U pacientů alergických na bodnutí hmyzem zapříčiní reakci, která je může dokonce ohrozit na životě. Pokud máte po bodnutí podezření na alergickou reakci, zavolejte ihned rychlou záchrannou službu. Většina lidí o běžné lokální reakci způsobené hmyzem ví a její vznik je nijak nepřekvapí. Bodnutí obvykle vyvolá intenzivní pálivou bolest. Ta je rychle následována zarudnutím a vytvořením malé svědivé oblasti (do průměru 1 cm) kolem místa kousnutí. Příznaky se většinou zmírní a uklidní během několika hodin.


Obsah článku

Včela

Klasickým obranným mechanismem včely je její bodnutí.

Včelí žihadlo z pokožky odstraňte, jak nejrychleji je to možné. Můžete použít špičku nože nebo růžek kreditní karty, nehet nebo něco podobného. Čím rychleji žihadlo odstraníte, tím lépe. Proto se snažte použít k vyndání žihadla předmět, kterým bude snadno a rychle vytaženo. Nezkoušejte žihadlo z rány vytrhnout, nešetrnou manipulací se do kůže dostane ještě mnohem více jedu. Nejlepším řešením je žihadlo vyškrábnout.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí včelou.

Vosa a sršeň po bodnutí v ráně nenechávají žádné žihadlo.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Obecné zásady při bodnutí vosou nebo sršněm

Pokud se objeví lokální alergická reakce (otok kolem místa bodnutí), proveďte následující kroky:

  • Co nejrychleji si vezměte tabletu antihistaminik. Můžete je koupit v lékárně nebo vám je předepíše praktický lékař. Antihistaminika blokují účinek histaminu, což je látka, která je uvolňována některými buňkami těla během alergické reakce.
  • Použijte studené obklady, abyste zmírnili bolest a zmenšili otok. Můžete použít například kus látky nebo pytlík s ledem.
  • Analgetika jako paracetamol nebo ibuprofen mohou pomoci zmírnit bolest.
  • S léčbou antihistaminiky pokračujte, dokud bude kůže oteklá. To může trvat několik dní. Pokud se otok zhoršuje, navštivte svého lékaře. Praktický lékař vám může předepsat krátkodobou léčbu steroidními léky pro zvládnutí zánětu.

Pokud se žádná alergická reakce neobjeví (tak je tomu ve většině případů):

  • Použijte studený obklad pro zmenšení bolesti a zmírnění otoku, například použijte kus látky nebo pytlík s ledem. I když vás může místo bodnutí nebo kousnutí svědit, léčba není nutná, protože svědění brzy samo ustoupí. Nicméně v některých případech přetrvává hodiny až dny. Svědění sice ustoupí samo i bez léčby, ale následující rady vám mohou pomoci jej lépe zvládat. Mast Fenistil nebo Psilo-Balsam (lehce je seženete v lékárnách) s protisvědivými účinky po vmasírování do kůže zmírní nepříjemné pocity v místě léze.
  • V zahraničí v lékárně požádejte o mast s názvem Crotamiton. Pomoci může také krém s obsahem steroidů, například s obsahem hydrokortizonu, který můžete rovněž sehnat v lékárnách, nebo vám může být předepsán vaším praktickým lékařem. Pokud je svědění intenzivnější, lékař může předepsat silnější preparát.
  • Při velkém množství kousnutí či bodnutí hmyzem mohou pomoci antihistaminika v tabletách.
  • Pokud je svědění nepříjemné a narušuje noční spánek, je vhodné použít na noc sedativní antihistaminika. V lékárně vám farmaceut poradí, která antihistaminika jsou sedativní a mohou vám tedy pomoci zlepšit kvalitu spánku.

V České republice je převážná většina alergických reakcí způsobena bodnutím vosou. Po prvním žihadle, které od hmyzu dostanete, se alergická reakce nevyvine. Aby došlo k rozvoji alergické reakce, musí dojít k více bodnutím, čímž se aktivuje váš imunitní systém.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí vosou.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí sršněm.

Komár

Ke komářímu bodnutí dochází nejčastěji.

Bodnutí komárem je charakteristické svědivými ránami, které se objevují po kusadlech tohoto hmyzu. Komáři propíchnou pokožku a krmí se krví. Většina bodnutí je neškodných, ale občas komáří bodnutí způsobuje otok, bolest a zarudnutí, což může vést k zánětu. Komářím bodnutím se mohou přenášet určité druhy virů nebo parazitů, které mohou způsobit vážné onemocnění.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí komárem.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Ovád

Ovádí bodnutí je podobné jako komáří. Objeví se svědivý začervenalý flek.

Ovád létá především za hezkého slunného počasí, počasí má tedy na jeho výskyt velký vliv. Podobně jako u komárů krev sají pouze samice, samci se živí nektarem. Ovádi mohou také přenášet některá veterinární onemocnění.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí ovádem.

Čmelák

Charakteristickým obranným mechanismem u čmeláka je kousnutí.

Kousnutí čmelákem ošetřete antialergickou mastí nebo přímo gelem na bodnutí hmyzem. Místo kousnutí v žádném případě neškrábejte!

Zde můžete vidět, jak vypadá kousnutí čmelákem.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Klíště

Klasickým útokem klíštěte je kousnutí a přisátí k pokožce.

Klíště se obvykle přisaje na kůži. Snažte se klíště odstranit co nejrychleji po přisátí. K odstranění použijte jemnou pinzetu nebo jej odstraňte pomocí nehtů. Klíště chyťte co nejblíže k pokožce. Vytahujte ho pomalu a opatrně a pokuste se pracovat tak, aby nedošlo k odtržení hlavičky a těla klíštěte. Po vytažení místo důkladně dezinfikujte. Dříve běžně doporučované metody odstraňování klíštěte s pomocí sirky, vazelíny nebo laku na nehty nejsou plně funkční a jejich užití se nedoporučuje.

Pokud se kolem místa, kde bylo klíště přisáté, vytvořila do týdne od vyndání klíštěte červená skvrna, která se dále rozšiřuje, navštivte svého lékaře. Pokud dojde ke zvýšení teploty, které nemá jinou příčinu (do měsíce od kousnutí), rovněž se obraťte na lékaře. Tyto symptomy mohou být první známkou lymské boreliózy, proto je důležité pacienta dále vyšetřit a onemocnění vyloučit.

Zde můžete vidět, jak vypadá kousnutí klíštětem.

Parazité

Klasickým útokem parazitů je kousnutí.

Různé druhy blech, roztočů a štěnic mohou zamořit domácí zvířata, nábytek, ložní prádlo a mohou pak způsobit opakovaná kousnutí. Pokud se u vás objeví svědivé skvrny nebo podlitiny, je možné, že se jedná o kousnutí hmyzem. Mnoho lidí však ani nenapadne, že by změny na kůži mohly být vyvolány parazity, a přičítají je jiným kožním onemocněním. O to větším překvapením je poté zjištění, že svědivé skvrny jsou způsobené například blechami žijícími v srsti jejich oblíbeného zvířátka.

Zde můžete vidět, jak vypadá bodnutí parazitem.

Autor: © svevi
Foto:
© luckar



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy

Foto po štípnutí hmyzem na boreliozu

Marie Dostálová

Dobrý den,poštípala mě nějaká potvora mám na noze červený flek a je to i tvrdé a hodně to svědí,můžete mi poslat prosím foto jak vypadá štípanec na kterém se poznají příznaky že by to mohla být borelioza?Děkuji za odpověď s přáním pěkného zbytku dne Marie Dostálová.

Počet odpovědí: 5 | Zobrazit odpovědi | Stálý odkaz | Odpovědět

Otok po štípnutí hmyzem

beruska

Dobrý den , prosím včera mně něco štíplo , vypada to jako břed a je to čím dál větší , mám alergii tak nevím jestli mám jítna pohotovost .Děkuji.

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata

    Zajímavé články

    příběhy k článku

    Foto po štípnutí hmyzem na boreliozu

    Jaroslava karchnakova

    Prosím co to může být Nedvědi to nepálí to jeto jen na rukou

    Přiložený obrázek | Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Foto po štípnutí hmyzem na boreliozu

    Olga Vojtechova

    Dobrý den, synovi se na stehne objevil červený flek asi 7cm průměr. Má v tom horkost a tečku uprostřed, jak když ho něco kouzlo. Vytáhl si s toho chloupek. Přijde mi, že se to zvětšuje.

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Foto po štípnutí hmyzem na boreliozu

    Cempírek

    Na fotografii je vidět alergická reakce po štípnutí hmyzem, na kterou pomůže namazání Fenistilem. Je zde však další možnost, že v místě centrálního pupínku bylo přisáté klíště, které jste mohl nevědomě při škrábání vyrýpnout. Klíště může přenášet bakterie způsobující onemocnění zvané borelióza a rizika z neléčené boreliózy jsou opravdu nebezpečná. V případě, že borelióza není léčena včas, může přejít do stadií s rozvinutím dlouhodobých následků. Mezi nejčastější patří chronický zánět kolenního kloubu, poruchy periferních nervů a lícního nervu. Dále dochází k poruchám rytmu srdeční činnosti a následkům z postižení centrálního nervového systému projevující se zejména poruchami paměti, nebo až jejími výpadky, zmenšením schopnosti koncentrace a udržení pozornosti, změnami nálad a v neposlední řadě také změnami spánku.
    Doporučuji zajít na kožní a nechat si svůj červený flek na kůži vyšetřit.

    Zdraví Cempírek!

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.