Facebook Síť X Pinterest email tisk

Léčivé schopnosti chlorofylu

Napsal Bc. Jakub Vinš

Vydáno , aktualizováno

Byliny a čaje

Chlorofyl je zelený pigment obsažený v zelených rostlinách, sinicích a některých řasách. Chlorofyl v průběhu fotosyntézy absorbuje energii světelného záření a používá ji k syntéze sacharidů z oxidu uhličitého a vody. Působení chlorofylu představuje první krok fotosyntézy, kdy působí jako transformátor světelných kvant na biologicky zpracovatelnou formu tím, že je schopný ji převést na makroenergetickou chemickou vazbu. Tím je uvedená reakce zdrojem energie pro všechny další biochemické a biologické reakce na této planetě. Chlorofyl patří k fotosyntetickým pigmentům spolu s fykobiliny a karotenoidy, které však mají jinou barvu a absorbují energii z odlišné části viditelného světelného spektra. Chlorofyl je zelený, protože absorbuje modrou a červenou část světelného spektra a ostatní odráží. Tím se nám jeví jako zelený a udává tak základní barvu všem fotosyntetizujícím rostlinám.


Obsah článku

V čem se vyskytuje chlorofyl

Chlorofyl se vyskytuje v rostlinách, ale i v organismech, které se podobají zvířatům, nejčastěji se jedná o prvoky. Některé bakterie také obsahují chlorofyl. Organismy, které obsahují chlorofyl, jsou schopny generovat vlastní energii ze slunečního záření a nazývají se autotrofní.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Účinky chlorofylu

Chlorofyl (chlorophyllum) je přírodní látka způsobující zelené zbarvení rostlin. Molekula chlorofylu má jedinečnou schopnost přeměňovat sluneční energii na energii chemické vazby prostřednictvím fotosyntézy. Takto zelené rostliny vyrábějí sacharidy, základní zdroj energie pro další biochemické a biologické procesy na Zemi.

Již dávno před objevem chlorofylu a fotosyntézy byly zelené části rostlin ceněny jako přírodní léčiva. Jedinečné vlastnosti chlorofylu způsobily, že byl jednou z nejdříve vědecky zkoumaných přírodních látek za účelem terapeutického využití. Moderní medicína „objevila“ tento prostředek v první polovině 20. století, dnes se v medicínské praxi využívá především jako prostředek pro podporu hojení ran a v oblasti ústní hygieny.

Hojení ran bez ohledu na jejich původ a druh probíhá ve třech fázích, které se navzájem časově překrývají a prolínají. Každá fáze se vyznačuje specifickými buněčnými procesy, kterých se účastní různé enzymy, cytokiny a další látky.

Hojivé účinky chlorofylu byly pozorovány nejen v chirurgii, ale i v dermatologii. Nejlepších léčebných úspěchů s přípravky obsahujícími chlorofyl bylo dosaženo u pacientů s chronickými kožními vředy. Dále byly zkoumány jeho účinky při léčbě nosních, krčních a ušních chorob.

Chlorofyl má také dezinfekční vlastnosti, které se úspěšně využívali u pacientů s kolostomií, kostními infekcemi, infekcemi v dutině ústní a popáleninami.

Chlorofyl je velmi účinný i při gastrointestinálních problémech, podporuje tvorbu hemoglobinu a červených krvinek, léčí špatný dech, odstraňuje toxiny způsobující rakovinu, je účinný v absorpci vápníku a jiných těžkých minerálů, pomáhá v boji proti infekcím.

Biologické účinky chlorofylu

Za prokázané lze považovat:

  • deodorační účinky, a to jak po místním, tak i celkovém podání;
  • antibakteriální (bakteriostatické) účinky;
  • podpora granulace a epitelizace tkáně při hojení ran;
  • protiradiační a chemoprotektivní účinky.

Jednotlivé účinky chlorofylu se vzájemně doplňují a kombinují.

Deodorační účinky chlorofylu

Deodorační účinky chlorofylu byly vědecky potvrzeny ve 40. letech minulého století. V následujícím desetiletí následoval obrovský boom v oblasti výroby hygienických prostředků s obsahem chlorofylu. Objevil se toaletní papír, dětské pleny, prostěradla, žvýkačky, zubní pasty a mnoho dalších produktů s obsahem chlorofylu. V období této „chlorofylové hysterie“ byla ale také provedena řada seriózních výzkumů, které potvrdily pozitivní význam obsahu chlorofylu jako lokálního deodorantu.

Antibakteriální účinky chlorofylu

Chlorofyl je bakteriostatický až mírně baktericidní prostředek. Působí především tak, že vytváří prostředí nevhodné pro růst bakterií. Zvláště účinný je proti anaerobním bakteriím.

Nežádoucí účinky chlorofylu

Dalo by se říci, že je bezpečný pro většinu lidí, pokud je podáván perorálně. Nedoporučuje se jeho použití v injekční podobě bez dohledu vyškoleného zdravotníka. Chlorofyl může způsobit podráždění kůže, takže je náchylnější na slunce. Velmi vhodné je používání opalovacích krémů. Během těhotenství a kojení se nedoporučuje jeho používání, protože nejsou dostatečně ověřeny všechny jeho účinky.

Léky, které zvyšují citlivost na sluneční záření, by neměly být používány spolu s chlorofylem. Některé léky zvyšují citlivost, kterou zvyšuje i chlorofyl. Užívání léků a chlorofylu zvyšuje šance na spálení, puchýře nebo vyrážku na místech kůže vystavených slunečnímu záření.

výběr z naší tvorby
pokračování článku

Tři způsoby, jak užívat chlorofyl

  • Přidá se několik kapek do vody, kterou se očistí ovoce a zelenina. Díky tomu se odstraní pesticidy a jiné škodlivé chemické látky.
  • Chlorofyl se dá užívat jako deodorant a detoxikační činidlo pro tělo. Zároveň pomáhá posilovat oběhový systém a krevní buňky.
  • Velmi účinný je i jako kloktadlo v boji proti zápachu z úst a bakteriím v ústech.

Chlorofyl v lékárně

Autor: © Jakub Vinš
Foto:
© Antenna



přidejte sem svůj příspěvek

Něco Vám není jasné? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.
K zeptání použijte tento formulář.


Nadpis / Dotaz
Jméno
E-mail
Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.
Sdělení

Všechna políčka formuláře je třeba vyplnit!
E-mail nebude nikde zobrazen.


příběhy

Tekutý chlorofyl diskuze

Karel

Máte někdo zkušenost s těmito chlorofyly? www.earplugs.cz/chlo…

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

Chlorofyl je super

Karel

JO chlorofyl je super, mám to rád, jen jste potvrdily, co jsem už četl o tom, teď přemýšlím, že si koupím tento, poradíte, jestli je dobrý? www.earplugs.cz/chlo… Snažím se jíst hodně zelené zeleniny, ale tohle řešení lžička do vody je jednodušší ne?

Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět


Témata

    Zajímavé články

    příběhy k článku

    Tekutý chlorofyl diskuze

    Karel

    Máte někdo zkušenost s těmito chlorofyly? www.earplugs.cz/chlo…

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    Chlorofyl je super

    Karel

    JO chlorofyl je super, mám to rád, jen jste potvrdily, co jsem už četl o tom, teď přemýšlím, že si koupím tento, poradíte, jestli je dobrý? www.earplugs.cz/chlo… Snažím se jíst hodně zelené zeleniny, ale tohle řešení lžička do vody je jednodušší ne?

    Počet odpovědí: 0 | Stálý odkaz | Odpovědět

    novinky a zajímavosti

    Chcete odebírat naše novinky?


    Dokažte, že jste člověk a napište sem číslicemi číslo jedenáct.