Léky proti pocení
Léky proti pocení z třídy anticholinergik dosahují rychlého úspěchu, u pacientů se projeví pozitivní změny v pocení téměř okamžitě. Účinnou látkou je methanthelinium (Vagantin), které se používá právě na krátkodobou léčbu nadměrného pocení. Pro předvídatelné stresové situace, jako je například přijímací pohovor, mohou být tyto léky jasnou volbou. Naopak funguje-li přípravek na bázi účinné látky bornaprinhydrochlorid, dochází k regulaci pocení až za delší dobu. Látka je během léčby postupně organismem přijímána a následně začíná upravování problémů s pocením. Důležité je, že jsou na začátku dávky nízké a zvyšují se až do bodu, v němž se dostaví úspěch léčby. Plíživé, postupně se zvyšující dávky by měly minimalizovat vedlejší účinky.
Jak zabránit pocení celého těla?
Obtížnému pocení celého těla je možné zabránit pomocí methantheliumbromidu nebo bornaprinhydrochloridu. Tento problém je v podstatě terapeutickou výzvou, protože existuje více možností, jak efektivně zacházet s lokalizovaným pocením.
Pot inhibují
- obě anticholinergika;
- methantheliumbromid (Vadantin), ale i nornaprinhydrochlorid (Sormodren) inhibují účinek acetylcholinu, který je důležitou látkou v nervovém systému;
- acetylcholine (látka přenášející vzruchy v nervové soustavě) normálně stimuluje produkci a sekreci potu.
Léčba pomocí léku Vadantin a Sormodren je možná zatím jen pod dohledem německého lékaře, protože do Čech se tyto léky dosud nedostaly a v německých lékárnách jsou k dostání jen na předpis.
Další léky na potlačení nadměrného pocení
Existuje celá řada dalších léků, u kterých existují neoficiální zprávy o účinnosti při těžkém pocení, ale nebyly zatím zkoumány ve vědeckých studiích jako léky proti pocení a jejich aplikace není pro tuto diagnózu schválená regulačními orgány. Například léky na snížení krevního tlaku pomohou i proti pocení, ale smějí být předepsány jen na snížení krevního tlaku, nikoliv proti pocení.
Mezi tyto léky patří:
- Beta-blokátory, které se používají pro snížení krevního tlaku a při zúžení věnčité tepny.
- Blokátory kalciových kanálků, které jsou také užívány ke snížení krevního tlaku a zúžené koronární cévy, stejně tak i poruch srdečního rytmu.
- Sympatolytika (také: antisympathotonics) jsou také předepsány pro snížení krevního tlaku, ale i při léčbě abstinenčního syndromu.
- Psychotropní léky, jako sedativa, léky proti úzkosti léky a antidepresiva.
Babské rady proti pocení
Proti pocení celého těla pomáhá pití čaje ze šalvěje. Šalvějový čaj je třeba připravit vždy čerstvý maximálně na jeden den. Šalvějový čaj proti pocení se popíjí během dne v celkovém množství asi jeden až dva litry za den. Důležité je věřit, že šalvěj skutečně proti pocení pomáhá, protože po ní se budete potit buď stejně a nebo míň, ale nikdy ne více.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Minghong