Příznaky leukocytů v moči
Leukocyty v moči způsobují různé příznaky u různých lidí, ale existuje několik příznaků nebo známek, které naznačují, že v moči mohou být přítomny leukocyty.
Jedním z nejviditelnějších příznaků je zakalená nebo páchnoucí moč. Mezi další příznaky patří časté močení, bolest nebo pocit pálení při močení nebo přítomnost krve v moči.
Mezi další příznaky patří:
- třes a horečka;
- bolesti dolní části zad a boku;
- akutní pánevní bolest;
- nevolnost nebo zvracení;
- dlouhodobé bolesti pánve;
- bolestivý sex.
Diagnóza
Lidé, kteří zaznamenají některý z výše uvedených příznaků, by měli kontaktovat svého lékaře pro další vyšetření.
Analýza moči
K tomu se používá vzorek moči určený k rozboru. Abnormality zjištěné testováním moči můžou stačit k odhalení případných problémů.
Lidé, kteří mají podezření na leukocyty v moči, poskytnou vzorek moči, který může jejich lékař analyzovat třemi způsoby: vizuálním vyšetřením, testem pomocí měrky a nebo mikroskopickým vyšetřením. Test pomocí měrky odhalí všechny neobvyklé látky v moči.
Vizuální zkouška: Zkoumá se vzhled moči. Zákal nebo neobvyklý zápach mohou signalizovat infekci nebo jiný potenciální problém. Potrava, kterou člověk jí, může také ovlivnit barvu a pach moči.
Test měrkou: Tenká plastová tyčinka s proužky chemikálií se umístí do moči, aby se zjistily jakékoli abnormality. Chemikálie na proužku změní barvu, aby indikovaly přítomnost určitých látek.
Mikroskopické vyšetření: Kapky moči se zkoumají pod mikroskopem. Leukocyty jsou dost velké na to, aby byly vidět pod mikroskopem. Přítomnost leukocytů může být známkou infekce.
Leukocyty a rakovina
Přítomnost leukocytů v moči je častým nálezem u karcinomů močových cest nebo genitálií. Pokud již máte rakovinu a vaše hladiny jsou náhodou zvýšené, váš lékař bude pravděpodobně nadále kontrolovat hladiny leukocytů v moči jako způsob sledování progrese onemocnění a také reakce vašeho těla na léčbu.
Rakovina močových cest
Nádory horních močových cest jsou poměrně vzácné. Když moč obsahuje vysoké procento škodlivých chemikálií, rakovina může růst v ledvinách nebo močovodech. Nejběžnější ze všech nádorů horních močových cest jsou ty, které se nacházejí v ledvinné pánvičce a ledvinných kalichách. Rakovina močovodů tvoří asi čtvrtinu všech rakovin horních močových cest.
Nádory ledvinných kalichů, ledvinné pánvičky a močovodů začínají ve vrstvě tkáně, která vystýlá močový měchýř a horní močové cesty, zvané urotel. Rakovina, která začíná v urotelu, se nazývá uroteliální (nebo přechodná buněčná) rakovina. Toto je také nejběžnější typ rakoviny nalezený v močovém měchýři. Protože mnoho orgánů v močovém systému sdílí společné buňky, rakoviny nalezené v těchto orgánech často vypadají a působí podobně.
Urotel je zvláštní tím, že bobtná a zmenšuje se, aby protlačil moč močovými cestami. Protože je v přímém kontaktu s močí, je tato výstelka vystavena chemikáliím (karcinogenům), které ledviny odfiltrují z krve. Tyto chemikálie mohou způsobit, že se buňky změní a vymknou kontrole jako rakovina.
Vzhledem k tomu, že močový měchýř ukládá moč, může být vystaven většímu riziku rakoviny než jiné části horního traktu. Jeho buňky jsou vystaveny škodlivým látkám delší dobu. Rakovina močového měchýře je jednou z nejčastějších malignit močových cest. Karcinom močového měchýře tvoří 7 % všech maligních nádorů u mužů a 4 % u žen, přičemž většinu tvoří muži starší 60 let. Devadesát pět procent těchto nádorů jsou karcinomy z přechodných buněk, zbytek tvoří směs spinocelulárního karcinomu, adenoskvamózního karcinomu a vzácného sarkomu. Sedmdesát procent karcinomů z přechodných buněk močového měchýře jsou povrchové, papilární nádory. Pouze 5 % pacientů s takovými nádory zemře na své onemocnění do 5 let po diagnóze, i když u 50 % se vyvine jiný nádor močového měchýře, obvykle stejného povrchového typu nízkého stupně. Mnoho z těchto pacientů podstupuje kontrolní cystoskopii v 3-6měsíčních intervalech. Zbývajících 30 % nádorů močového měchýře je invazivních. Tito pacienti jsou léčeni chirurgickým zákrokem, chemoterapií nebo kombinací obou.
Rakovina genitálií
Genitální rakoviny zahrnují rakovinu vulvy, pochvy, děložního čípku, dělohy a vaječníků u žen a rakovinu penisu a varlat u mužů.
Všechny tyto rakoviny mohou ovlivnit funkci a zejména sexuální funkce mnoha různými způsoby. Rakovina sama o sobě může mít účinek způsobující výtok, ulceraci, krvácení nebo únavu. Samotná diagnóza může mít psychologický dopad. Terapeutické intervence, včetně chirurgického zákroku, chemoterapie nebo radioterapie, mohou mít nejen přímé účinky včetně ztráty genitálních částí a možná i plodnosti, ale také nepřímé, jako je potenciální ztráta hormonálních vlivů s následnou suchostí vagíny, snížená sexuální touha nebo ztráta erektilní funkce. Změna pocitu destrukcí nervu nebo změněným krevním zásobením také změní sexuální reakce.
Karcinom děložního čípku je nejčastějším typem genitální rakoviny u žen. HPV DNA lze nalézt v 80–90 % nádorů a obvykle jsou exprimovány rané geny E6 a E7. Nejčastějším typem u epidermoidních karcinomů je HPV 16. HPV 18 může být přednostně spojen s adenokarcinomy. Další typy, jako je HPV 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52 nebo 56, byly detekovány u několika případů spinocelulárního karcinomu. HPV DNA byla také prokázána u méně rozšířených karcinomů vulvy, vagíny, penisu a řitního otvoru; Nejčastějším typem je opět HPV 16, dále HPV 18, HPV 6 a HPV 11. Proti většině z těchto typů lidského papilomaviru je dnes k dispozici účinná vakcína, kterou je ale třeba aplikovat před začátkem sexuálního života a to nejen u dívek, ale i u chlapců. Každé zpoždění vede k nižší účinnosti vakcíny.
Příznaky rakoviny
Rakovina močových cest
- Krev v moči (hematurie), která může způsobit, že se moč jeví jako jasně červená nebo podobná barvě coca coly. Někdy ale může být krve v moči jen málo a moč se díky tomu jeví normálně, přičemž krev je detekována až při laboratorním testu.
- Časté močení.
- Bolestivé močení.
- Bolesti zad.
Příznaky genitálních karcinomů u žen
Rakovina vulvy
- Svědění, které nemizí;
- Bolest a přecitlivělost;
- Krvácení, které není z menstruace;
- Změny kůže, jako jsou změny barvy nebo ztluštění;
- Bulka, bradavice nebo otevřený vřed.
Rakovina vaječníků
- Nadýmání nebo otoky břicha;
- Rychlý pocit sytosti při jídle;
- Ztráta váhy;
- Nepohodlí v oblasti pánve;
- Únava;
- Bolesti zad;
- Změny ve vyprazdňování, jako je zácpa;
- Častá potřeba močit.
Příznaky genitálních karcinomů u mužů
Rakovina varlat
- Bulka nebo zvětšení v obou varlatech;
- Pocit těžkosti v šourku;
- Tupá bolest břicha nebo třísel;
- Náhlé nahromadění tekutiny v šourku;
- Bolest nebo nepohodlí ve varlatech nebo šourku;
- Zvětšení nebo citlivost prsou;
- Bolesti zad.
Rakovina obvykle postihuje pouze jedno varle.
Rakovina penisu
Většina rakovin penisu postihuje kůži pokrývající penis (předkožku) nebo hlavu nebo špičku (žalud) penisu.
Nejčastější příznaky jsou:
- výrůstek nebo vřed, který se nezahojí do 4 týdnů;
- vyrážka;
- krvácení z penisu nebo pod předkožkou;
- zapáchající výtok;
- ztluštění kůže penisu nebo předkožky, které ztěžuje stažení předkožky (vznikne fimóza);
- změna barvy kůže penisu nebo předkožky.
Mezi další příznaky rakoviny penisu patří:
- bulka v tříslech;
- pocit únavy;
- bolest břicha;
- hubnutí bez vlastní snahy.