Lněné semínko na záněty
Zánět je jedním z hlavních hráčů v tvorbě akné. Lněné semínko obsahuje omega-3 nenasycené mastné kyseliny a alfa-linolenovou kyselinu, které mají silný protizánětlivý účinek. Díky těmto látkám pomáhá lněné semínko snížit zánět u různých zdravotních problémů, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění, onemocnění srdce a některých kožních chorob. Typická západní strava bývá bohatá na omega-6 mastné kyseliny, které naopak podporují zánět v těle, tedy i akné. Přidáním lněného semínka do stravy můžete pomoci obnovit zdravou rovnováhu mastných kyselin a může tak zlepšit i své akné.
Lněné semínko a inzulín
V jedné odborné studii z roku 2011 vědci zjistili, že při každodenní konzumaci 40 g mletého lněného semínka po dobu 12 týdnů dochází ke zlepšení inzulínové rezistence u lidí, kteří byli obézní a měli glukózovou toleranci. Inzulínová rezistence je stav, při kterém není v těle správně spotřebováván inzulín. Nespotřebovaný inzulín se v těle hromadí a to vede k jeho vysokým hladinám v krevním séru. Při studii bylo také zjištěno, že některé ženy s nadváhou měly zároveň i akné, které vznikalo právě vlivem vysokých hladin inzulínu. Tento poznatek byl při studii potvrzen, protože snížení hladiny inzulinu u těchto obézních žen často vedlo i ke zlepšení jejich akné.
Dávkování lněného semínka
Dospělí užívají 1 lžíci umletého lněného semínka dvakrát až třikrát denně nebo 2 až 4 lžíce jednou denně. Při užívání lněného semínka je nezbytné každou dávku dobře zapít alespoň 250 ml vody. Lněné semínko si melte VŽDY sami doma, protože po pomletí si udrží své léčivé účinky jen 24 hodin. Úplně nejlepší je ulít si lněné semínko vždy těsně před užitím a jen tolik, kolik hned spotřebujete.
Lněné semínko a nežádoucí účinky
Lněné semínko je obecně bezpečné, ale je zdrojem vlákniny, která může způsobovat nadýmání a plynatost, také zácpu nebo i bolesti břicha. Dostatek pitné vody během dne pomáhá minimalizovat tyto nežádoucí účinky. Lněné semínko také může ovlivňovat – zpomalovat vstřebávání některých léků a doplňků stravy, takže je třeba lněné semínko brát v jiný čas, než tyto léky. Před užíváním lněného semínka se vždy poraďte se svým lékařem, pokud máte rakovinu prsu, diabetes, potíže s prostatou nebo schizofrenii.
Recept na léčivou svačinku
K přípravě budeme potřebovat jeden měkký tvaroh, který si vyklopíme do větší misky. K tvarohu přidáme jednu lžičku lněného oleje a jednu lžíci namletého lněného semínka. Osladíme to lžící medu a nakonec přidáme ještě několik kapek citronové šťávy a špetku kajenského pepře. Pak to vše dobře promícháme a ihned konzumujeme. Jídlo je vhodné jako odpolední svačinka anebo i jako druhá večeře.