Roznašeči nákazy malárie
Přenašeč a také původce onemocnění malárií je infikovaná samička komára z rodu Anopheles. Její aktivita je největší po soumraku až do východu slunce, tedy celou noc i večer. Tento komár se v exotických oblastech vyskytuje ve venkovských oblastech, všude tam, kde je teplo a vlhko, avšak nejvýše do nadmořské výšky 1500 metrů nad mořem.
Obrana proti malárii
Spolehlivá ochrana před malárií zatím neexistuje, protože zatím neznámě očkovací látku na toto onemocnění. Dodržováním následujících rad se riziko nákazy významně snižuje.
- Používáním repelentů. Správný repelent proti komárům, kteří přenášejí malárii, je přípravek s vysokým obsahem látky DEET. V CŘ jsou dostupné tyto účinné repelenty: Expedition, AntiBite a Autan. V Asii se pak jako repelent používají různé místní éterické oleje, například citronelový. Repelenty se aplikují na nekryté části těla, což bývají lýtka, krk, zápěstí. Při aplikaci je třeba se vyhnout oblastem očí. Repelent vyprchá zhruba po dvou hodinách, kdy je potřeba ochranu znovu zopakovat. Pozor, repelent není určen pro pokrytí celého těla, zvláště ne u dětí, aplikujte ho jen na odkrytá místa. Repelent poškozuje plastové hmoty, proto pozor při aplikaci na brýle nebo na fotoaparáty.
- Omezit pobyt po setmění, kdy jsou komáři nejaktivnější. V této době je třeba nosit dlouhé a světlé oblečení, které pokryje většinu těla.
- Preventivně užívat chemoprofylaxi a to individuálně, podle doporučení lékaře, který ji předepsal. Hlavním smyslem preventivního užívání antimalarik je zmírnit průběh případného onemocnění a tím snížit riziko úmrtí na malárii.
- Při spánku používejte moskytiéry a sítě do oken, Moskytiéry je dobré mít impregnované nějakým insekticidem.
- Používejte v místnostech doplňkové insekticidy do vzduchu, jako jsou například různá vykuřovadla (mosquito coils), která bývají obvykle dobře dostupná v obchodech v místě pobytu.
Pokud se u vás po návratu objeví a přetrvávají horečky, střevní, či jiné obtíže, tak neprodleně kontaktujte svého lékaře a seznamte ho se svým stavem. Nezapomeňte ho dobře informovat o tom, že jste se vrátili z dovolené. Malárie je zrádná nemoc a může se projevit klidně i několik měsíců po návratu!
Inkubační doba malárie
Malárie se může projevit do šesti dnů od nákazy, ale není výjimkou, že se projeví třeba až za 40 dní nebo i několik měsíců, podle typu malárie. Například u malárie terciána se může znovu objevit i po několika letech.
Příznaky malárie
Hlavním příznakem malárie je vysoká horečka, dále zimnice, třesavka, za několik hodin teplota samovolně rychle klesá a objevuje se výrazné pocení. Další příznaky malárie jsou bolest hlavy, slabost, někdy zvracení, průjem a silná bolest svalů a kloubů. Dále může také nastat kašel nebo bolest v krku. Příznaky malárie jsou podobné chřipce a nebo horečce dangue. Malárie se dá spolehlivě určit jen krevním rozborem.
Léčba malárie
Akutní malárii léčí tyto účinné látky:
- Účinná látka Chlorochin, kterou mají přípravky Delagil nebo Plaquenil a užívají se první den 4 tablety najednou na začátku a pak za 6 až 8 hodin další dvě tablety. Takže první den se spolkne celkem 6 těchto tablet. Druhý a třetí den se berou dvě tablety. Tablety se užívají při jídle nebo po jídle a zapijí se větším množstvím čisté vody.
- Účinná látka atovaquon a proguanil, které jsou v přípravku Malarone jenž je nejoblíbenější antimalarikum a užívá se po čtyřech tabletách denně po tři po sobě jdoucí dny. Celkem by na vyléčení malárie mělo stačit 12 tablet Malarone. Tablety se také užívají při jídle nebo po jídle a zapijí se větším množstvím čisté vody.
- Účinná látka mefloquin, která je obsažena v léku Lariam se užívá 3 tablety najednou na začátku léčby a pak za 6 až 8 hodin další dvě tablety. U osob s vyšší tělesnou hmotností než 60 kg, se pak bere ještě 1 tableta za dalších 6 až 8 hodin. Tablety se také užívají při jídle nebo po jídle a zapijí se větším množstvím čisté vody.
Malárie je onemocnění, které může probíhat v tak zvaných relapsech, což jsou vlny. Takže je možné, že se malárie může objevit znovu i po předchozím vyléčení.