Co jsou to mílie
Mílie (latinsky milium) jsou žlutavé pupínky obsahující zrohovatělou část kůže, tzv. keratin. Keratin je vláknitá bílkovina lidského těla zejména v kůži, nehtech a vlasech. Jeho množství se v buňkách pokožky zvyšuje při jejich zrohovatění, což je přirozený proces probíhající v lidské kůži. Mílie se tvoří na obličeji, zejména kolem očí. Lze je odstranit prostým vyprázdněním po opatrném a sterilním otevření.
Mílie na obličeji
Maličká podkožní kulička, která nejde vymáčknout, to je mílie. Jedná se o zrohovatělé zrnko kůže, jež se tvoří v podkoží většinou okolo očí, ale i jinde na obličeji. Pozor, mílie nejsou akné, takže nezaměňovat.
Nejpravděpodobnější teorie o jejich vzniku je, že je máme geneticky předurčeny a „dědíme“ je po rodičích. Projevy milií naštěstí můžeme korigovat. Podle některých tvrzení mohou vzniku nových napomoci určité kosmetické krémy, které v sobě obsahují živočišnou vazelínu. Proto je vhodné číst složení a nemazat si hutnými krémy silnou vrstvu pod očima (pod něž stejně patří přípravky k tomu určené).
Také příliš mnoho sladkostí (a nadbytek sacharidů ve stravě celkově) zvyšuje jejich výskyt. Špatné „zavlažování“ – pokud málo pijete, tak si tím „své“ mílie jen zhoršujete, respektive zvětšuje se jejich velikost a velké mílie pak jdou hůře vypreparovat ven.
Miliím se dá předcházet pravidelným peelingem, vhodná je i léčba retinolem – vitamín A. Ten se vyskytuje především v živočišných produktech, jako jsou například mléko, máslo a především rybí olej. Jako doplněk stravy se v případě léčby retinolem doporučuje užívat 3x denně jedna kapsle Omega 3 rybí olej forte.
Na vyvinuté mílie funguje jejich odstranění, jedna se dá vypreparovat i doma. Jednoduše propíchnete kůži jehličkou a mílii vymáčknete. Někdy je ale bulka dost hluboko. Dobré je si vždy před vymačkáváním milií udělat silný odvar z heřmánku a nad jeho párou si pak 7–10 minut napařovat postižené místo. Takto rozpařená kůže půjde mnohem lépe propíchnout a i mílie lépe vyklouzne ven. Píchne se jakoby pod mílii a potom se přes otvor v kůži vymáčkne ven a místo se vydezinfikujte. Asi dva dny tam budete mít malinkatý červený pupínek, který sám zmizí. Kolikrát stačí jen heřmánek s gelem a vodičkou, protože se otevřou póry a nečistota jde sama pryč. Velké plus této napařovací metody je, že se nedělají červené skvrnky, tedy alespoň ne v takovém rozsahu.
Mílie u dětí
Zde je několik fotografií, na kterých jsou vidět mílie u dětí.
Mílie u novorozenců
Zde je několik fotografií, na kterých jsou vidět mílie u novorozenců.
Mílie u kojenců
Zde je několik fotografií, na kterých jsou vidět mílie u kojenců.
Mílie na tváři
Zde je několik fotografií, na kterých jsou vidět mílie na tváři.
Mílie na očním víčku
Zde je několik fotografií, na kterých jsou vidět mílie na očním víčku.
Mílie odstranění
V kosmetickém studiu dokážou pomoci lépe. Mílie odborně a pod lupu napíchnou, vymáčknou a místo vydezinfikují. Vše probíhá naprosto sterilně a i hojení bývá rychlejší než při domácím preparování. „Bělásci“ se tak často netvoří. Někdo sází i na trvalé odstranění pomocí laseru. Každopádně mílie patří do „ruky“ raději odborníkům „kovaným“ v oboru dermatologie, někdy je však odstraňuje i oční lékař.
Autor: © svevi
Foto: © Wanda