Léčba lupénky
Lékař pravděpodobně začne s mírnou léčbou, jako jsou místní krémy aplikované na kůži, a poté v případě potřeby přejde na silnější léčbu.
Pro léčbu lupénky je k dispozici široká škála způsobů, ale určit nejúčinnější může být obtížné. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte pocit, že léčba nefunguje nebo máte nepříjemné vedlejší účinky.
Osvědčené způsoby léčby lupénky:
- lokální – krémy a masti aplikované na kůži;
- fototerapie – vaše pokožka je vystavena určitým typům ultrafialového světla;
- systémové – perorální a injekční léky, které působí v celém těle;
Různé typy léčby se často používají v kombinaci.
Lokální léčba lupénky
Lokální léčba je obvykle první léčbou používanou u mírné až středně těžké lupénky. Jedná se o krémy a masti, které se aplikují na postižená místa.
Někteří lidé zjišťují, že lokální léčba je vše, co potřebují ke kontrole svého stavu, i když může trvat až 6 týdnů, než se dostaví znatelný účinek.
Pokud máte psoriázu pokožky hlavy, může být doporučena kombinace šamponu a masti.
Změkčovadla
Takzvané emolienty jsou hydratační krémy aplikované přímo na pokožku, aby ji pokryly ochranným filmem a snížily ztráty vody. Pokud máte mírnou psoriázu, je změkčovadlo pravděpodobně první léčbou, kterou vám lékař navrhne.
Hlavním přínosem změkčovadel je zvlhčení pokožky a snížení svědění a šupinatění. Také je známo, že některá další lokální ošetření fungují lépe na zvlhčené pokožce. Po změkčovadle počkejte alespoň 30 minut před aplikací dalšího lokálního ošetření.
Změkčovadla jsou k dispozici jako široká škála produktů a lze je zakoupit volně v lékárně nebo je předepíše váš praktický lékař.
Steroidní krémy nebo masti
Steroidní krémy nebo masti (lokální kortikosteroidy) se běžně používají k léčbě mírné až středně těžké lupénky na většině oblastí těla. Léčba funguje tak, že snižuje zánět. To zpomaluje tvorbu kožních buněk a snižuje svědění.
Lokální kortikosteroidy se pohybují v síle od mírné po velmi silnou. Používejte je přesně podle doporučení lékaře.
Váš lékař může předepsat silnější topické kortikosteroidy, které by měly být použity pouze na malé oblasti kůže nebo na zvláště silné skvrny. Nadměrné užívání topických kortikosteroidů může vést ke ztenčení kůže.
Analogy vitaminu D
Krémy s analogem vitaminu D se běžně používají spolu se steroidními krémy nebo místo nich u mírné až středně těžké lupénky postihující oblasti, jako jsou končetiny, trup nebo pokožku hlavy. Fungují tak, že zpomalují produkci kožních buněk. Mají také protizánětlivý účinek.
Příklady analogů vitaminu D jsou kalcipotriol, kalcitriol a takalcitol. Existuje jen velmi málo vedlejších účinků, pokud nepoužíváte více než doporučené množství.
Inhibitory kalcineurinu
Inhibitory kalcineurinu, jako je takrolimus a pimekrolimus, jsou masti nebo krémy, které snižují aktivitu imunitního systému a pomáhají snižovat zánět. Někdy se používají k léčbě psoriázy postihující citlivé oblasti, jako je obličej, genitálie a záhyby na kůži, pokud steroidní krémy nejsou účinné.
Tyto léky mohou na začátku léčby způsobit podráždění kůže nebo pocit pálení a svědění, ale obvykle se to do týdne zlepší.
Uhelný dehet
Černouhelný dehet je hustý, těžký olej a je pravděpodobně nejstarší léčbou lupénky. Jak to funguje, není přesně známo, ale dokáže to omezit šupiny, zánět a svědění.
Může být použit k léčbě lupénky postihující končetiny, trup nebo pokožku hlavy, pokud jiná lokální léčba není účinná.
Uhelný dehet může znečistit oblečení a ložní prádlo a silně zapáchá. Lze jej použít v kombinaci s fototerapií.
Dithranol
Dithranol se k léčbě psoriázy používá již více než 50 let. Bylo prokázáno, že je účinný při potlačování tvorby kožních buněk a má málo vedlejších účinků. Pokud je však příliš koncentrovaný, může hořet.
Obvykle se používá jako krátkodobá léčba pod nemocničním dohledem při lupénce postihující končetiny nebo trup, protože zabarvuje vše, s čím přichází do styku, včetně kůže, oblečení a koupelnového vybavení.
Nanáší se na pokožku pomocí rukavic a nechává se působit 10 až 60 minut, než se smyje.
Dithranol lze použít v kombinaci s fototerapií.
Fototerapie
Fototerapie využívá k léčbě lupénky přirozené a umělé světlo. Terapii umělým světlem lze aplikovat v nemocnicích a některých odborných centrech, obvykle pod dohledem kožního lékaře. Tyto procedury nejsou stejné jako použití solária, ač se tomu podobají.
Ultrafialová B (UVB) fototerapie
UVB fototerapie využívá vlnovou délku světla pro lidské oči neviditelnou. Světlo zpomaluje tvorbu kožních buněk a je účinnou léčbou některých typů lupénky, které nereagují na lokální léčbu.
Každé sezení trvá jen několik minut, ale možná budete muset chodit do nemocnice 2 až 3krát týdně po dobu 6 až 8 týdnů.
Psoralen plus ultrafialové A (PUVA)
Pro tuto léčbu dostanete nejprve tabletu obsahující sloučeniny zvané psoraleny, nebo lze psoralen aplikovat přímo na kůži. Díky tomu je pokožka citlivější na světlo.
Poté je pokožka vystavena vlnové délce světla nazývané ultrafialové A (UVA). Toto světlo proniká do pokožky hlouběji než UVB světlo.
Tuto léčbu lze použít, pokud máte těžkou psoriázu, která nereagovala na jinou léčbu.
Mezi vedlejší účinky patří nevolnost, bolesti hlavy, pálení a svědění. Možná budete muset nosit speciální brýle po dobu 24 hodin po užití tablety, abyste zabránili rozvoji šedého zákalu.
Dlouhodobé používání této léčby se nedoporučuje, protože může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže.
Kombinovaná světelná terapie
Vedle světelné terapie vám mohou být nabídnuty krémy nebo masti (lokální léčba), pokud:
- lupénka nereaguje na samotnou světelnou terapii;
- nemůžete nebo nechcete užívat léky na lupénku;
Tablety, kapsle a injekce
Pokud je psoriáza závažná nebo jiná léčba nefungovala, může odborný kožní lékař předepsat systémovou léčbu. Systémová léčba působí na celé tělo.
Tyto léky mohou být při léčbě lupénky velmi účinné, ale všechny mají potenciálně závažné vedlejší účinky. Všechny systémové léčby lupénky mají své výhody i rizika. Před zahájením léčby se poraďte se svým lékařem o možnostech léčby a případných rizicích s nimi spojených.
Pokud plánujete dítě, otěhotníte nebo uvažujete o kojení, měla byste se také nejprve poradit se svým lékařem, než začnete užívat jakýkoli nový lék, abyste si ověřili, zda je vhodný pro použití během těhotenství nebo kojení.
Existují 2 hlavní typy systémové léčby, nazývané nebiologická (obvykle se podává ve formě tablet nebo kapslí) a biologická (obvykle se podává ve formě injekcí).
Nebiologické léky
Methotrexát
Methotrexát může pomoci kontrolovat psoriázu zpomalením produkce kožních buněk a potlačením zánětu. Obvykle se užívá jednou týdně. Může způsobit nevolnost a může ovlivnit tvorbu krvinek. Dlouhodobé užívání může způsobit poškození jater. Lidé s onemocněním jater by neměli užívat methotrexát a při jeho užívání by neměli pít alkohol.
Methotrexát může být velmi škodlivý pro vyvíjející se dítě, takže je důležité, aby ženy užívaly antikoncepci a neotěhotněly během užívání tohoto léku a po dobu nejméně 6 měsíců po jeho ukončení.
Mužům se doporučuje odložit pokus o miminko alespoň na 6 měsíců od poslední dávky methotrexátu.
Cyklosporin
Cyklosporin je lék, který potlačuje imunitní systém (imunosupresivum). Původně se používal k prevenci odmítnutí transplantátu, ale osvědčil se při léčbě všech typů lupénky. Obvykle se užívá denně.
Cyklosporin zvyšuje šance na onemocnění ledvin a vysoký krevní tlak, které bude nutné sledovat.
Acitretin
Acitretin je perorální retinoid, který snižuje produkci kožních buněk. Používá se k léčbě těžké lupénky, která nereagovala na jinou nebiologickou systémovou léčbu. Obvykle se užívá denně.
Acitretin má širokou škálu vedlejších účinků, včetně suchosti a popraskání rtů, suchosti nosních cest a ve vzácnějších případech hepatitidy.
Acitretin může být velmi škodlivý pro vyvíjející se dítě, proto je důležité, aby ženy užívaly antikoncepci a neotěhotněly během užívání tohoto léku a po dobu nejméně 3 let poté, co jej přestanou užívat. Naopak muži užívající acitretin mohou dítě bezpečně zplodit.
Apremilast a dimethyl fumarát jsou léky, které pomáhají snižovat zánět. Užívají se jako denní tablety. Tyto léky se doporučují používat pouze v případě, že máte těžkou lupénku, která nereagovala na jinou nebiologickou léčbu.
Biologická léčba
Biologická léčba snižuje zánět tím, že se zaměřuje na hyperaktivní buňky v imunitním systému. Obvykle se používají, pokud máte těžkou lupénku, která nereagovala na jinou léčbu, nebo pokud nemůžete použít jinou léčbu.
Etanercept
Etanercept se podává injekčně dvakrát týdně a bude vám ukázáno, jak si ho máte aplikovat. Pokud nedojde ke zlepšení lupénky po 12 týdnech, léčba bude ukončena.
Hlavním vedlejším účinkem etanerceptu je vyrážka v místě podání injekce. Protože však etanercept ovlivňuje celý imunitní systém, existuje riziko závažných vedlejších účinků, včetně závažné infekce.
Pokud jste v minulosti měli tuberkulózu, existuje riziko, že se může vrátit.
Během léčby budete sledováni kvůli nežádoucím účinkům.
Adalimumab
Adalimumab se podává injekčně jednou za 2 týdny a bude vám ukázáno, jak si ho aplikovat. Pokud nedojde k žádnému zlepšení lupénky po 16 týdnech, léčba bude ukončena.
Mezi hlavní vedlejší účinky adalimumabu patří bolesti hlavy, vyrážka v místě vpichu a nevolnost. Jelikož však adalimumab ovlivňuje celý imunitní systém, existuje riziko závažných nežádoucích účinků, včetně závažných infekcí.
Během léčby budete sledováni kvůli nežádoucím účinkům.
Infliximab
Infliximab se podává jako kapačka (infuze) do žíly v nemocnici. Během prvních 6 týdnů budete mít 3 infuze, poté 1 infuzi každých 8 týdnů. Pokud nedojde ke zlepšení vaší lupénky po 10 týdnech, léčba bude ukončena.
Hlavním vedlejším účinkem infliximabu je bolest hlavy. Protože však infliximab ovlivňuje celý imunitní systém, existuje riziko závažných vedlejších účinků, včetně závažných infekcí.
Během léčby budete sledováni kvůli nežádoucím účinkům.
Ustekinumab
Ustekinumab se podává injekčně na začátku léčby, poté znovu o 4 týdny později. Poté se injekce aplikují každých 12 týdnů. Pokud nedojde k žádnému zlepšení lupénky po 16 týdnech, léčba bude ukončena.
Hlavní vedlejší účinky ustekinumabu jsou infekce krku a vyrážka v místě vpichu. Protože však ustekinumab ovlivňuje celý imunitní systém, existuje riziko závažných nežádoucích účinků, včetně závažných infekcí.
Během léčby budete sledováni kvůli nežádoucím účinkům.
Další biologické léčby
Množství biologických způsobů léčby, které se podávají formou injekcí stále roste. Patří mezi ně guselkumab, brodalumab, secukinumab, ixekizumab, bimekizumab a risankizumab.
Doporučují se lidem, kteří mají těžkou lupénku, která se nezlepšila jinou léčbou, nebo když jiná léčba není vhodná.
Lupénka foto
Zde je několik fotografií, na kterých je vidět psoriáza: psoriáza foto.