Tajemství jazyka
Jazyk byl v centru pozornosti v Indii, kde je součástí rituálu ranního očišťování. Jedná se o očišťování všech otvorů těla, zejména však jazyka, který byl čištěn od povlaku.
Projevy na jazyku
- Při spále je povlak jazyka nápadně malinově červený až tmavě hnědý.
- Při tyfu, černé choleře nebo úplavici je jazyk namodralý.
- Bílé skvrny na jazyku (leukoplakie) je potřeba pravidelně sledovat, jelikož mohou vést k rakovině jazyka.
- Povlaky na jazyku jsou zapříčiněny horečkami nebo poruchami trávicího traktu.
- Suchost jazyka signalizuje velkou ztrátou tekutin, zejména při cukrovce. Suchý, vyhlazený jazyk může být příznakem druhu chudokrevnosti.
Jazyk podle čínské medicíny
Současně s tepovou diagnostikou patří diagnostika jazyka k základním vyšetřením tradiční čínské medicíny. Vzhled povlaku na jazyku udává informace o stavu „šťávy“ a určuje druh onemocnění, zda se jedná o povrchové nebo hluboké zasažení organismu. Povrchové onemocnění se pozná podle tenkého a vlhkého povlaku na jazyku. Hluboké zasažení organismu se určuje podle silného a žlutého zbarvení povlaku.
Teplo a chlad patří mezi základní pojmy čínské medicíny a jsou spojovány se všemi chorobnými změnami těla. Příznakem chladu je bledý a tenký jazyk. Příznakem tepla je poškození projevující se zarudlým jazykem a suchým žlutavým povlakem.
Informace o jazyku
Zadní část – jazylka je spojena s ledvinami, střední část se žaludkem a slinivkou, pravá a levá strana jazyka se propojuje se stavem jater. Špička jazyka patří žlučníku, srdci a tenkému střevu. Diagnóza podle vzhledu jazyka není absolutně spolehlivou a samostatně diagnostickou metodou.
Nemoci podle jazyka
- Bílý povlak na špičce jazyka signalizuje zánět sliznice žaludku.
- Bílý povlak ve středu jazyka značí onemocnění dvanácterníku.
- Žlutý povlak signalizuje zánět jater nebo cirhózu.
- Hnědý povlak znamená onemocnění žlučníku.
- Suchý jazyk oznamuje onemocnění cukrovkou.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Arnold Reinhold