Pocení
Zvýšené pocení při stresu, během zvýšené tělesné aktivity či při pobytu na slunci je naprosto běžné. Stejně tak může některé jedince trápit i noční pocení, které často narušuje jejich spánek. Důvody mohou být různě vážné. Noční pocení například způsobuje to, že místnost, v níž spíme, není dostatečně větraná. V takovém případě je snadná pomoct: větrat, větrat, větrat. Noční pocení ale může být také příznakem některého vážnějšího onemocnění, a tak by se rozhodně nemělo podceňovat.
Noční pocení u mužů i žen: příčiny
Je mnoho příčin nočního pocení. Patří sem například obezita (tu provází i pocení během dne).
Příčinou nočního pocení bývá také špatné fungování štítné žlázy (hormony štítné žlázy zvýšeně působí na periferní tkáně), a to jak její snížená funkce, ale především ta zvýšená. K léčbě tohoto onemocnění je potřeba podávat správné léky. Nemoc se pozná právě nadměrným nekontrolovatelným pocením (mezi další projevy tohoto onemocnění patří i hubnutí, průjem, únava, bušení srdce, úzkostné stavy, poruchy spánku, změny nálad, zvětšení štítné žlázy, u žen problémy s menstruací).
Noční pocení také často trápí diabetiky léčící se inzulínem nebo perorálními léky určenými k léčbě diabetes. U cukrovky je pocení běžné i během dne nejen v noci.
K nočnímu pocení dochází i při různých akutních infekčních onemocněních. Navíc ho způsobují i některé léky a bylinky. Takovéto noční pocení naštěstí po skončení nemoci také vymizí, někdy to ale může trvat i několik týdnů.
Stejně tak provází i chronická onemocnění jako třeba tuberkulózu, AIDS, brucelózu různé abscesy. Stejně tak může doprovázet i rakovinu, gastroezofagenální reflex (obsah žaludku se vrací jícnem, nemoc často provází návaly horka a pocení), syndrom spánkové apnoe. Infekce se projevují právě nadměrným nočním pocením provázeným horečkou, kašlem. Stejně tak k příznakům patří i zvětšené uzliny, únava a další.
Pocení způsobují nepochybně i různé léky, i proto pokud vyhledáme lékaře s nočním pocením, tak lékaře zajímá, jestli nebereme nějaké léky. Vliv na noční pocení mají například antidepresiva, hormonální léky, antidiabetika, kortikosteroidy, antihypertenziva a další.
Noční pocení bývá také způsobené špatným stravováním, konzumace některých potravin před spaním se může takto projevit. Patří sem kofein, tabák, alkohol, tučná jídla, kyselé potraviny, nadměrná konzumace cukru, některé koření jako pepř, chilli, skořice, zázvor, česnek.
Noční pocení u žen
U žen může být důvodem nočního pocení menopauza a perimenopauza, těhotenství i menstruace. Stejně tak mohou i noční pocení způsobovat hormonální změny v dospívání.
U žen je příčinou tohoto pocení i klimakterium (= přechod, menopauza). Návaly pocení jsou nejčastějším příznakem, obvykle žena pociťuje horko ve vlnách ve směru zespodu nahoru. Pocení je tak nadměrné, že není výjimkou, že žena celá splavená, dokonce mívá od potu zmáčené vlasy. Obvykle po vlně horka pak nastane pocit úlevy.
U žen provází noční pocení i hormonální nerovnováhu způsobenou menstruací, těhotenstvím a antikoncepcí. Například před menstruací bývá během pocení splavené celé tělo.
Při hormonálních změnách u ženy se mění hladina estrogenu v těle. To způsobuje právě ono nadměrné pocení a zároveň to zvětšuje tlak na nadledvinky, kde jsou stresové žlázy, to pak způsobuje pocity únavy a deprese.
Co znamená noční pocení na hrudi
Noční pocení na hrudi může mít řadu příčin. Tou nejčastější je, že se tělo prostě vypořádává s přehříváním organismu, a takhle se snaží udržet v optimální teplotě. V takovém případě se kromě hrudi pocení projevuje i v podpaží nebo třeba i na ploskách nohou. V jiném případě ale může být pocení na hrudi i signálem nějakého problému autonomního nervového systému. To může vyvolat třeba kolísavá hladina cukru v krvi, infekce, revmatická horečka či jiná chronická onemocnění. Pokud je tedy pocení dlouhodobé a nelepší se (naopak může i sílit), je lepší vyhledat lékaře, který provede vyšetření, aby zjistil příčinu tohoto zdravotního problému. Mezitím je možné vyzkoušet různé přípravky proti pocení, jestli danou situaci nezlepší. Pokud noční pocení nezpůsobuje vážný zdravotní problém, obvykle pak stačí kombinace přípravků proti pocení s úpravou spánkového režimu (teplota místnosti, oblečení, ve kterém spíme, typ peřiny, neklid během spánku, léky, životní styl). Také je potřeba sledovat, jestli pocení na hrudi provází i bušení srdce, v takovém případě ho způsobují psychické problémy jako úzkostné poruchy a panické ataky.
Při nočním pocení na hrudi je důležité kromě četnosti pocení sledovat i dobu, kdy k nočnímu pocení na hrudi dochází.
Noční pocení při stresu
Noční pocení může být také způsobené stresem. Noční pocení mohou vyvolat stresové situace, které jsme již prožili, ale i ty, které nás teprve čekají. Při stresu pot vylučují hlavně apokrinní žlázy, které se nacházejí v oblastech, kde je více vlasových folikul (podpaží, genitálie). Zajímavé je, že pot vyloučený z těla kvůli stresu je více cítit.
Noční pocení jako příznak rakoviny
Noční pocení bývá také příznakem některých druhů rakoviny. Rakovina se kromě pocení projevuje i pocity únavy, hubnutí a zvětšení lymfatických uzlin, je načase navštívit lékaře.
Noční pocení a alkohol
Pocení ovlivňuje také požití alkoholu nebo acylpyrinu. Stejně tak provází i horečku, v takovém případě je pocení léčebným procesem, který dokáže omezit množení patogenu a ukazuje, jak je silný imunitní systém.
Co znamená noční pocení kolem krku
Pocení na krku může být příznakem nějakého tělesného problému, například kolísání hladiny cukru v krvi způsobuje pocení v zadní části krku. Pokud si ale ohlídáme stravování, tak by mělo pocení přestat. Jestliže se ale pocení na krku projevuje čím dál častěji, nebo ho provází třeba i třes, zrychlený srdeční tep, je lepší vyhledat lékaře.
Další možnou příčinou tohoto pocení za krkem může být, že zde tělo primární ohniskové focení. Nazývá se to hyperhidróza, a projevuje se tím, že se člověk velmi potí, i když jeho tělo není vystavené žádné fyzické aktivitě a ani nekompenzuje vysoké teploty okolního prostředí.
Co dělat proti nočnímu pocení než vyhledáme lékaře?
Pokud člověka začne trápit noční pocení, doporučuje se nejprve vyměnit ložní prádlo za kvalitní bavlněné a zajistit větrání v místnosti, kde se spí (neměl by být ale průvan). Místnost by také neměla být přetopená. Je potřeba také hlídat, jaké potraviny na noc jíme a vyhýbat se alkoholu. Pokud tyto opatření nepomůžou, je načase navštívit lékaře, který zjistí, jestli to není signálem některého vážnějšího onemocnění.
Autor: © Mgr. Jitka Konášová