Na zahradě
Poranění očí na zahradě je celkem běžné. Jakékoliv brýle, včetně slunečních brýlí, jsou dobrým a snadným způsobem, jak chránit oči na zahradě. Brýle by se měly používat i v zimě. Možná rizika pro vaše oči:
- větve;
- zemina a voda z rybníku (voda a hlína mohou obsahovat prvoka zvaného Acanthamoeba, který způsobuje vředy na rohovce).
Na slunci
Pohled do slunce může způsobit solární retinopatii, velmi silné záření může způsobit trvalé poškození zadní části oka, jako jsou jizvy nebo spáleniny. Měly byste se tedy vyvarovat přímého pohledu do slunce. Za slunečného dne je důležité chránit si oči. Nejúčinnější jsou tmavé brýle, nabízející bezpečnou úroveň ochrany před ultrafialovým zářením.
Chemické látky
Chemické popáleniny jsou další příčinou poškození očí. Mezi chemikálie používané v domácnosti patří například herbicid rostlinného spreje, louh sodný, bělidla a mnohé další domácí prostředky. Alkalické látky způsobují více škody než kyselina, protože se dostanou do očí rychleji. V případě zasažení oka kapalinou nebo chemikálií musíte co nejrychleji oko vymýt, stačí chladnou vodou z vodovodu, nezapomeňte opláchnout i kontaktní čočky, tedy pokud je používáte.
Domácí práce / kutilové
Mnoho zranění očí bývá způsobeno nehodami kutilů. Nebezpečná je například práce se železem, kdy mohou odlétávat malé horké kovové piliny a dostat se vám do oka, což představuje riziko onemocnění siderózou, která negativně ovlivňuje vidění a vzniká impregnací tkáně železem. Proto vždy používejte ochranné pracovní brýle, které musí:
- být odolné proti nárazu;
- dodržovat příslušné normy;
- správně sedět;
- být použitelné i přes vaše brýle, pokud je používáte.
Volný čas
Být zasažen pohybujícím se objektem, to je další možnost očních úrazů. Toto riziko se objevuje u mnoha sportů, ale jmenujme především squash, protože jeho míčky jsou velmi nebezpečné, jsou totiž podobné velkosti jako vaše oční bulva, takže mohou dokonce vytlačit oko z důlku. Dalším rizikem je udeření raketou do oka. Doporučuje se tedy používání ochranných sportovních brýlí.
Při koupání raději nenoste kontaktní čočky. Používejte ochranné plavecké brýle. Pokud nosíte brýle a pravidelně plavete, jsou vám k dispozici dokonce dioptrické plavecké brýle.
Také se doporučuje nosit ochranné brýle na cyklistiku, aby se zabránilo zranění kamínky, drtí, nebo i vlétnutí much a prachu do očí, což by mohlo způsobit nehodu.
Bezpečnost při práci
Zaměstnavatelé jsou ze zákona povinni chránit své zaměstnance před rizikem zranění.
Použití počítačů
Počítače jsou častou příčinou problémů u pacientů. I když nezpůsobují trvalé poškození očí, dlouhodobá práce u počítače může vést k přetížení, nebo může zhoršit stávající oční onemocnění. Symptomy zahrnují potíže s očima, bolesti hlavy, svědění očí a potíže se zaostřením. Doporučuje se dívat se pravidelně z okna na vzdálené objekty a dělat si časté přestávky.
Vhodné osvětlení při práci
Ujistěte se, že pracujete v dobře osvětleném prostředí, ale musí jít o světlo, které se neodráží od obrazovky počítače, protože to může vyvolat únavu očí nebo bolesti hlavy.
Venkovní a manuální práce
Zeptejte se svého zaměstnavatele, které činnosti vyžadují ochranné brýle. Mějte se na pozoru při používání takových strojních zařízení, jako jsou úhlové brusky a vrtačky, také dbejte opatrnosti při práci s chemikáliemi, které mohou způsobit ošklivé popáleniny.
Při jízdě
Rada pro bezpečné řízení je jednoduchá, ujistěte se, zda dokážete přečíst SPZ na vzdálenost 20 metrů. Pokud nosíte brýle a řídíte v noci, zeptejte se svého očního lékaře na antireflexní vrstvu na brýle. Tato vrstva snižuje odrazy z přední a zadní části brýlových čoček, takže je vaše jízda v noci příjemnější a bezpečnější.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Charlie Couins