Vzájemný vliv srdce a ledvin
Ledviny vykonávají v těle více funkcí než jen filtrování odpadních látek a odstranění nadbytečné vody z krve. Pomáhají udržovat kosti ve zdravém stavu. Produkují hormon zvaný erytropoetin, který reguluje tvorbu červených krvinek. Tvoří enzym renin, který se podílí na kontrole krevního tlaku. A udržují v těle v rovnováze hladiny fosforu a vápníku, což je nezbytné pro správnou funkci srdce.
Při chronickém onemocnění ledvin se netvoří dostatek erytropoetinu, takže pacienti trpí nedostatkem červených krvinek (anémií). Ledviny naopak produkují příliš mnoho reninu, což způsobuje zvyšování krevního tlaku. Celý nežádoucí proces může být navíc podpořen narušením rovnováhy hladin fosforu a vápníku.
Abychom si zachovali zdravé ledviny, je nutné udržet si i zdravé srdce a cévy.
A naopak: Onemocnění ledvin doprovázené ledvinnou nedostatečností mnohonásobně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév (změny přeměny látkové při ledvinné nedostatečnosti vedou k vysokému krevnímu tlaku a urychlenému kornatění tepen).
Srdeční onemocnění způsobující nemoci ledvin
Ledviny čistí krev, vylučují z ní přebytečnou vodu, nadměrné množství minerálů a dalších látek a k tomu potřebují její dostatečný průtok. Pokud se tento průtok sníží například kvůli poklesu výkonnosti srdce, dostane se do ledvin méně krve a velmi často se následně sníží i funkce ledvin. Vysoký krevní tlak sám o sobě vede často k dalšímu poškozování ledvin. Zvláště negativně se to projevuje u pacientů, jejichž onemocnění ledvin je spojeno se ztrátami bílkoviny do moči. Aby se tento bludný kruh přerušil, je bezpodmínečně nutné vysoký krevní tlak normalizovat. Bylo prokázáno, že správnou léčbou vysokého krevního tlaku je možné oddálit nutnost zahájení dialyzační léčby o řadu let. Přestože se onemocnění ledvin spojené s vysokým krevním tlakem nemusí projevovat žádnými příznaky, je nezbytně nutné se podrobovat pravidelným kontrolám u lékaře. Specialista na poruchy funkce ledvin se nazývá nefrolog. V našem organismu zkrátka všechno souvisí se vším.
Onemocnění ledvin způsobující nemoci srdce
Onemocnění ledvin výrazně zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt či mozková mrtvice. Onemocnění nemusí pacient sám zpozorovat, proto je důležitá prevence. Včasná diagnostika může ledviny vyléčit anebo průběh nemoci zmírnit. Vyšetření ledvin je rychlý a bezbolestný proces. Jestliže vaše ledviny nepracují správně, může to způsobit významné zdravotní komplikace postihující srdce. Pro ochranu srdce při chronickém onemocnění ledvin je důležité:
- Mít pod kontrolou krevní tlak – vysoký krevní tlak představuje zvýšenou zátěž pro srdce, která může vést až k srdečnímu selhání. Pro udržení zdravých hodnot krevního tlaku je důležité jeho pravidelné měření, dieta s nízkým příjmem sodíku, omezit konzumaci alkoholu, skončit s kouřením, udržovat hmotnost v doporučeném rozmezí a pravidelně cvičit.
- Absolvovat vyšetření na anémii a léčit ji – při anémii nejsou srdce a další orgány dostatečně okysličovány. Jelikož anémie může být jedním z faktorů přispívajících k srdečnímu selhání, je třeba jí věnovat dostatečnou pozornost a dodržovat pokyny lékaře ohledně léčby.
- Kontrolovat hladiny minerálních látek – narušení rovnováhy hladin fosforu a vápníku v krvi může vést ke vzniku onemocnění srdce. Při vysoké hladině fosforu omezujte stravu s vysokým obsahem fosforu, případně užívejte vazače fosfátů. Při nízké hladině vápníku je možné užívat doplňky stravy s obsahem vápníku.
Co dělat na svou ochranu
- Zvýšit denní příjem tekutin na 2 l, ideálně čisté vody.
- Omezit příjem alkoholu a pokud možno přestat kouřit.
- V chladném počasí udržovat ledviny v teple.
- Čas od času dopřát ledvinám oddech, a to pitím pročišťujících bylinných čajů.
- V létě držet například melounovou kúru (tři dny až týden jíst pouze vodní melouny a celozrnný chléb).
- V rámci preventivní prohlídky si u lékaře nechat vyšetřit obsah kreatininu v krvi a obsah bílkovin v moči (zvýšené či zvyšující se hodnoty obojího mohou signalizovat onemocnění ledvin).
Autor: © svevi
Foto: © Ashashyou