Příčiny genitálního herpesu
Genitálním herpesem se můžete nakazit prostřednictvím přímého kontaktu, obvykle pohlavním stykem s nakaženou osobou, která má již vytvořené puchýře. Velmi vzácně infekci šíří lidé, kteří vředy nemají. Pokud již máte genitální herpes, dbejte přísných hygienických pravidel, neboť herpes můžete pomocí rukou roznést i na jiné části svého těla.
Příznaky genitálního herpesu
Herpes způsobuje puchýře, které jsou bolestivé zejména v oblasti genitálií. Počáteční stadium infekce může být spojeno i s chřipkovými příznaky, horečkou, bolestmi kloubů, bolestí při močení, svěděním nebo brněním. Puchýře se obvykle hojí 1 až 2 týdny. Virus však zůstává v těle natrvalo, což znamená, že se vředy mohou opakovaně vracet. Pokud se vrátí, jsou naštěstí méně bolestivé a rychleji se hojí.
Fotografie
Tady jsou fotografie, na kterých je vidět genitální herpes.
Léčba
V současné době neexistuje žádný lék na genitální herpes. Pouze se doporučuje udržovat zasažené místo čisté a suché, protože se tak vředy rychleji léčí. Nepříjemné pocity může alespoň zmírnit namáčení postiženého místa ve slané vodě. Měli byste nosit bavlněné spodní prádlo, protože syntetické drží vlhkost a zpomaluje tím proces hojení. Virus se může šířit na další části těla pomocí rukou, snadno se přenáší například do očí. Proto je velmi důležité pečlivé mytí rukou po kontaktu s vředy. Lékař může léčit prvotní infekci práškovým pudrem, který rychleji odstraní puchýře. Bohužel tyto léky neumí nemoc ani zastavit, ani zabránit jejímu opakovanému výskytu. Pokud je průběh onemocnění závažný, může lékař předepsat určité léky.
Babské rady na genitální herpes
Podle rad starých kořenářek působí proti viru herpesu odvar z lapacha. Lapacho působí proti herpes virus typu II a také proti různým dalším živočišným virům jako například virus vezikulární stomatitidy, viru ptačí myeloblastózy, virus Rauscher - myší leukemie.
Můžete být nositelem?
Ano, můžete být nositelem. Herpes je obvykle šířen přímým kontaktem s puchýřky či vředy, ale i když nemáte žádné rány, existuje zde riziko, že předáte infekci svému sexuálnímu partnerovi. Při sexuálním styku je nutno dodržovat preventivní opatření (kondom). Pokud jste těhotná, informujte o možné infekci svého lékaře, protože může dojít k rozšíření viru na dítě, zejména v době narození. Lékař tak může podniknout konkrétní opatření již v průběhu těhotenství a následně při porodu.
Pamatujte si
Herpes je pro dospělé jedince nepříjemný, ale život ohrožující je pouze pro kojence. Jak jsme již zmínili, virus v těle zůstává a vředy se mohou vracet. Zde jsou rady, které vám mohou pomoci ubránit se jejich opětovnému výskytu:
- Dostatečně odpočívejte a pravidelně cvičte.
- Snažte se jíst zdravé jídlo.
- Starejte se o své tělo a vyhýbejte se stresu.
- Navštěvujte pravidelně svého lékaře.
- Informujte o svém problému ty, s nimiž jste měli sex během posledních 2 let. Měli by být vyšetřeni a testováni na genitální herpes.
- Používejte kondomy.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © неизвестен