Co je to osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění postihující kosti. Kost, ačkoliv je tvrdá, tak stále je to živá tkáň, která se neustále rozkládá a obnovuje. Osteoporóza nastává, když tvorba nové kosti nedrží krok se ztrátou staré kosti. Osteoporóza postihuje muže a ženy všech ras. Ale bílé a asijské ženy - zejména starší ženy po menopauze - jsou ohroženy nejvíce.
Příznaky
Osteoporóza nebo milně osteropoza je onemocnění při kterém dochází k úbytku kostní hmoty. V počátečních stádiích obvykle nejsou žádné příznaky. Ale jakmile osteoporóza kosti oslabí, mohou se vyskytnout tyto příznaky:
- Bolesti zad způsobené zlomeninou nebo zhroucením obratle;
- Ztráta výšky v průběhu času;
- Skloněný postoj;
- Kost, která se zlomí mnohem snadněji, než se očekávalo.
Příčiny
Osteoporóza může mít vliv na muže i ženy. Je častější u starších lidí, ale může postihnout i mladší lidi.
Ženy
U žen je větší riziko vzniku osteoporózy než u mužů, protože hormonální změny, ke kterým dochází při menopauze, přímo ovlivňují hustotu kostí. Ženský hormon estrogen je nezbytný pro zdravé kosti. Po menopauze hladiny estrogenu klesají. To může vést k rychlému poklesu hustoty kostí.
U žen je ještě větší riziko vzniku osteoporózy, pokud mají:
- časnou menopauzu (před 45. rokem života);
- hysterektomii (odstranění dělohy) před dosažením věku 45 let, a to zejména, když jsou také odstraněny vaječníky;
- absenci menstruačního cyklu po dobu delší než 6 měsíců v důsledku nadměrného cvičení nebo přílišné diety.
Muži
Ve většině případů není příčina osteoporózy u mužů známa. Existuje však podezření na mužský hormon testosteron, který pomáhá udržovat zdravé kosti. Pokud muži produkují testosteron až do vysokého věku, tak je vše v pořádku, ale u mužů s nízkou hladinou testosteronu se riziko osteoporózy zvyšuje.
Známé příčiny osteoporózy u mužů zahrnují:
- užívání určitých léků, jako jsou steroidní tablety;
- zneužívání alkoholu;
- hypogonadismus (stav, který způsobuje abnormálně nízkou hladinu testosteronu).
Rizikové faktory osteoporózy
Mnoho hormonů v těle ovlivňuje proces obnovy kostí. Poruchy žláz produkujících hormony mohou znamenat vyšší riziko vzniku osteoporózy.
Mezi poruchy související s hormony, které mohou vyvolat osteoporózu, patří:
- hyperaktivní štítná žláza;
- poruchy nadledvin, jako je Cushingův syndrom;
- snížené množství pohlavních hormonů (estrogen a testosteron);
- poruchy hypofýzy;
- nadměrná aktivita příštítných tělísek.
Mezi další faktory, o nichž se předpokládá, že zvyšují riziko osteoporózy a zlomenin, patří:
- rodinná anamnéza osteoporózy;
- rodinná anamnéza zlomeniny kyčle;
- index tělesné hmotnosti (BMI) 19 nebo nižší;
- dlouhodobé užívání vysokých dávek steroidních tablet (ty jsou široce používány pro zdravotní stavy, jako je artritida a astma);
- porucha příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie;
- nadměrné pití alkoholu a kouření;
- revmatoidní artritida;
- malabsorpční problémy, jako u celiakie a Crohnova choroba;
- některé léky používané k léčbě rakoviny prsu a rakoviny prostaty, které ovlivňují hladiny hormonů;
- dlouhá období nečinnosti, například dlouhodobý odpočinek v posteli.
Léčba
Pokud trpíte osteopenií nebo osteoporózou, lékař doporučí preventivní opatření, která vám pomohou zpomalit další úbytek kostní hmoty a snížit riziko zlomenin. Kromě toho může předepsat lék na osteoporózu.
Volba léku bude záviset na rozsahu úbytku kostní hmoty, vaší toleranci k různým lékům a na cílech, které vy a váš lékař stanovíte společně. Diskutujte o rizicích a výhodách užívání léků - a neužívání léků - se svým lékařem. Nežádoucím účinkům některých léků na osteoporózu byla věnována velká pozornost v médiích, ale rozhodnutí, že některý z nich nebudete užívat, může znamenat, že vám bude chybět významná ochrana před zlomeninou. Neužívání léků s sebou nese také rizika. Existují kompromisy, o kterých je třeba přemýšlet.
Existuje pět hlavních typů léků na osteoporózu:
Kalcitonin je sprej do nosu, který se aplikuje jednou denně a který podle studií snižuje zlomeniny páteře o 25%. Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že Kalcitonin snižuje riziko dalších zlomenin, ale je to jeden z nejlépe tolerovaných léků na osteoporózu.
Raloxifen je pilulka, která su užívá jednou denně; studie ukázaly, že snižuje zlomeniny páteře o 30%. Raloxifen působí tak, že blokuje působení estrogenu v některých tkáních a stimuluje jej v jiných. Může také snížit riziko rakoviny prsu, ale může způsobit návaly horka a zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.
Bisfosfonáty mohou snížit riziko zlomenin páteře o 50 až 60 procent a zlomenin kyčle o 50%. Tyto léky jsou k dispozici jako pilulky jednou denně nebo jednou měsíčně nebo jako jednorázová intravenózní infuze. Nežádoucí účinky zahrnují problémy horního zažívacího traktu, jako je pálení žáhy při užívání perorálních léků a příznaky podobné chřipce po první infuzi intravenózních léků. Existují také vzácná rizika, jako je špatné hojení po zubních výkonech (přibližně 1 z 50 000 pacientů) a stresové zlomeniny po dlouhodobém užívání (přibližně 1 ze 75 000 pacientů). Většina lékařů používá tyto léky přerušovaně: pět až osm let léčby, po nichž následuje jeden nebo více let bez léčby, pak dalších pět až osm let léčby, pokud se zdá, že riziko zlomenin vyžaduje další léčbu.
Denosumab se podává jako injekce pod kůži dvakrát ročně a může snížit riziko zlomenin páteře o 50 až 60 procent a zlomenin kyčle o 50%. Tento lék byl schválen FDA v roce 2010. Mezi vedlejší účinky patří kožní reakce, jako jsou vyrážky nebo ekzémy a mírně zvýšené riziko infekce.
Parathormon se podává jako injekce pod kůži jednou denně a může snížit riziko zlomenin páteře o 65% a riziko dalších zlomenin o 53%. Tento lék spíše stimuluje remodelaci kostí než jen zpomaluje rozpad kostí, ale v tomto okamžiku je použití omezeno jen na dva roky. Mezi nežádoucí účinky patří kožní reakce v místě vpichu, zvýšení hladiny vápníku v krvi a moči a bolest kostí. Ve vysokých dávkách způsobuje tento lék rakovinu kostí zvanou osteosarkom u potkanů, ale u lidí to nebylo pozorováno.