Co je to Ozempic
Ozempic obsahuje účinnou látku semaglutid a je určen k léčbě diabetu 2. typu ke kontrole hladiny krevního cukru (glukózy), používá se také jako doplněk ke zdravé stravě a cvičebnímu programu při redukci váhy. Ozempic pro hubnutí se ukázal jako užitečný, ale není oficiálně schválen pro toto použití.
Zde v tomto článku se podívejme na 4 důležité vedlejší účinky přípravku Ozempic. Některé nežádoucí účinky jsou častější než jiné. Naštěstí nejběžnější vedlejší účinky jsou obvykle krátkodobé a u většiny lidí trvají pouze několik dní nebo týdnů. Nabídneme tipy, jak tyto nežádoucí účinky rozpoznat a zvládnout, abyste mohli pokračovat v léčbě a dosáhnout svých cílů.
Nejčastější nežádoucí účinky Ozempicu
Nejčastějšími vedlejšími účinky přípravku Ozempic jsou žaludeční problémy, jako je nevolnost, zvracení, průjem, bolest žaludku a zácpa. Tyto nežádoucí účinky bývají mírné až středně závažné a u většiny lidí obvykle vymizí během několika týdnů.
Méně častým vedlejším účinkem přípravku Ozempic je nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), i pokud se užívá bez jiných léků na cukrovku. Při použití s některými jinými léčbami diabetu je hypoglykémie častější a u některých lidí může být závažná. Měli byste se naučit, jak rozpoznat příznaky hypoglykémie.
Žaludeční potíže
Nejběžnější vedlejší účinky přípravku Ozempic související se žaludkem jsou obvykle mírné a u většiny lidí mají tendenci vymizet během několika týdnů. Tyto nežádoucí účinky související se žaludkem mohou být častější s vyššími dávkami nebo při zvýšení dávky.
Nevolnost je nejběžnějším vedlejším účinkem Ozempic souvisejícím se žaludkem, který postihuje asi 15 % až 20 % lidí.
Mezi další patří zvracení (5 % až 9 %), průjem (8 %), bolest v oblasti žaludku (6 % až 7 %) a zácpa (3 % až 7 %).
Tyto vedlejší účinky se vyskytovaly ve vyšší míře než u skupin léčených placebem (které dostávaly neaktivní léčbu).
Obecně mohou pacienti hlásit vyšší míru gastrointestinálních nežádoucích účinků.
Více pacientů užívajících Ozempic v dávce 0,5 mg a 1 mg přerušilo léčbu kvůli žaludečním nežádoucím účinkům než pacienti užívající dávku 0,25 mg.
Dobrou zprávou je, že pro většinu lidí jsou tyto nežádoucí účinky mírné, dočasné a nebudou narušovat dlouhodobou léčbu. Obvykle odezní po několika týdnech od zahájení léčby.
Žaludeční nežádoucí účinky se obvykle objevují na začátku léčby a při příliš rychlém zvýšení dávky. Z tohoto důvodu bude váš lékař pomalu zvyšovat vaši dávku každé 4 týdny podle potřeby, dokud nedosáhnete cílové dávky. Ozempic můžete užívat s jídlem nebo bez jídla.
Tipy na zvládnutí nežádoucích účinků Ozempic na žaludek
Abyste mohli lépe zvládnout nežádoucí účinky Ozempicu na žaludek dodržujte následující doporučení:
- jezte pomaleji;
- konzumujte menší jídla;
- vyberte si více nevýrazných potravin s nízkým obsahem tuku (jako jsou sušenky, toasty a rýže);
- vyhýbejte se mastným, smaženým jídlům nebo sladkým pamlskům;
- jezte potraviny, které obsahují vodu (jako polévka nebo želatina);
- nelehejte si hned po jídle;
- pijte čistou ledově vychlazenou vodu;
- pokud je to možné, jděte ven na čerstvý vzduch, pokud je vám špatně od žaludku
Způsobuje Ozempic střevní obstrukci?
V září 2023 FDA aktualizoval vedlejší účinky Ozempicu tak, aby zahrnovaly i ileus (obstrukce střev).
Vedlejší účinek v podobě obstrukce střev byl dobrovolně hlášen pacienty v postmarketingové zkušenosti poté, co byl schválen, takže nelze spolehlivě určit, jak často se tento vedlejší účinek vyskytuje nebo zda lék skutečně způsobil tento vedlejší účinek.
Ileus je střevní blokáda, která vede k tomu, že střevní obsah neprojde střevem, ale nezahrnuje fyzickou blokádu. Ileus může vést k problémům se svalem nebo nervy ve střevě, které narušují normální svalové kontrakce.
Příznaky ileu mohou zahrnovat:
- pnutí v oblasti žaludku (břicha) otok (roztažení);
- plnost, plynatost v oblasti žaludku;
- bolest a křeče v oblasti žaludku (břicha);
- zápach dechu a smradlavé říhání;
- zácpa;
- průjem;
- nemožnost průchodu plynu;
- zvracení.
Pokud se u tohoto léku vyskytnou nežádoucí účinky na žaludek, které vás obtěžují, zhoršují se nebo nezmizí, ihned zavolejte svého lékaře k dalšímu posouzení.
Aspirace plic
Všichni agonisté receptoru GLP-1, jako je Ozempic, nyní mají varování před vzácným zvýšeným rizikem aspirace plic (potrava nebo tekutina se dostane do plic) během hluboké sedace nebo celkové anestezie používané při procedurách nebo chirurgických zákrocích.
Má se za to, že k aspiraci plic může dojít, protože tyto léky zpomalují vyprazdňování žaludku, a i když se postíte (nejíte/nepijete) podle pokynů před operací, stále můžete mít v žaludku jídlo nebo tekutinu, kterou můžete vdechnout do plic pod sedací nebo v celkové anestezii.
Sdělte všem svým lékařům, že užíváte přípravek Ozempic dříve, než máte naplánovanou operaci nebo jakýkoli jiný zákrok.
Změny vidění (diabetická retinopatie)
Vedlejším účinkem přípravku Ozempic je dočasné zhoršení diabetické retinopatie u některých pacientů, což může být způsobeno rychlým snížením hladiny cukru v krvi.
V klinické studii mělo více pacientů užívajících přípravek Ozempic (3 %) komplikace diabetické retinopatie ve srovnání se skupinou užívající placebo (neaktivní) léčbu (1,8 %). Riziko bylo vyšší u pacientů s anamnézou diabetické retinopatie (Ozempic 8,2 %, placebo 5,2 %) než u pacientů bez známé anamnézy tohoto očního onemocnění (0,7 %, placebo 0,4 %).
Diabetická retinopatie je závažné oční onemocnění, které může vést až ke slepotě. Vyššímu riziku jsou vystaveni lidé s diabetem 2. typu a dlouhodobou, nekontrolovanou hladinou cukru v krvi.
Při této formě retinopatie dochází k oslabení krevních cév a úniku krve do okolních tkání, což vede k zánětu. Postupem času to vede k tvorbě nových krevních cév, které ucpávají sítnici a mohou vést ke slepotě.
Rizikové faktory pro rozvoj diabetické retinopatie zahrnují:
- cukrovka déle než 5 let,
- špatná kontrola krevního cukru,
- vysoký krevní tlak,
- vysoký cholesterol,
- těhotenství,
- onemocnění ledvin,
- kouření,
- operaci očí nebo jiné oční problémy,
- rodinnou anamnézu diabetické retinopatie.
Vliv dlouhodobého snížení krevního cukru Ozempicem na komplikace diabetické retinopatie nebyl studován.
Tipy pro zvládnutí nebo identifikaci změn zraku
Před zahájením léčby tímto lékem byste měli informovat svého lékaře, pokud máte v anamnéze diabetickou retinopatii.
Pokud zaznamenáte jakékoli změny zraku při používání přípravku Ozempic, kontaktujte svého lékaře pro další vyšetření.
Dodržujte pravidelné kontroly zraku podle doporučení lékaře. Váš oční specialista nebo lékař by vás měl sledovat na progresi diabetické retinopatie.
Nádory štítné žlázy nebo rakovina
Jeden z nejzávažnějších, ale vzácných nežádoucích účinků Ozempicu zahrnuje riziko nádorů štítné žlázy nebo rakoviny štítné žlázy, které bylo pozorováno ve studiích na zvířatech (krysách). Zatím není známo, zda Ozempic způsobí nádory štítné žlázy nebo rakovinu štítné žlázy i u lidí.
Neužívejte přípravek Ozempic, pokud jste vy nebo někdo z vaší rodiny někdy měli typ rakoviny štítné žlázy nazývaný medulární karcinom štítné žlázy nebo pokud máte stav endokrinního systému nazývaný syndrom mnohočetné endokrinní neoplazie typu 2.
Štítná žláza je malá žláza nacházející se v přední části krku. Pomáhá kontrolovat mnoho funkcí ve vašem těle tvorbou a uvolňováním určitých hormonů štítné žlázy.
Váš lékař zkontroluje vaši štítnou žlázu (nacházející se v oblasti krku), zda neobsahuje uzliny. Ke sledování onemocnění štítné žlázy lze použít krevní test na sérový kalcitonin nebo ultrazvuk štítné žlázy, ale to se běžně neprovádí, protože testy nejsou příliš průkazné. Pokud má však váš lékař podezření na onemocnění štítné žlázy, může si tyto testy objednat a provést další hodnocení.
Tipy pro zvládání nebo identifikaci onemocnění štítné žlázy nebo rakoviny
Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků nebo příznaků, kontaktujte ihned svého lékaře:
- bulka nebo otok v krku;
- bolest krku;
- chraplavý hlas nebo se mění hlas;
- potíže s polykáním;
- potíže s dýcháním;
- kašel, který nemizí.
Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie)
Riziko hypoglykémie u přípravku Ozempic a dalších agonistů receptoru GLP1 je nízké, ale přesto se může objevit. Můžete být vystaveni většímu riziku tohoto nežádoucího účinku, pokud užíváte také jiné léky na diabetes, včetně derivátů sulfonylmočoviny (například: glipizid nebo glyburid) nebo inzulínu. Vyšší dávky přípravku Ozempic mohou také zvýšit riziko nízké hladiny cukru v krvi.
Nízká hladina cukru v krvi, pokud se objeví, může být vážným vedlejším účinkem.
Poznatky z monoterapie
Ve 30týdenních studiích, kdy byl přípravek Ozempic v dávce 0,5 mg nebo 1 mg použit jako jediná léčba diabetu, se nízká hladina cukru v krvi s příznaky objevila u 1,6 % až 3,8 % pacientů užívajících přípravek Ozempic a u 0 % pacientů užívajících placebo (neaktivní léčba). Při monoterapii přípravkem Ozempic nebyla hlášena žádná závažná hypoglykémie.
Poznatky z použití s inzulínem
Při použití přípravku Ozempic s inzulínem může dojít k hypoglykémii a může být nutné snížit dávku inzulínu.
Když byl přípravek Ozempic v dávce 0,5 mg nebo 1 mg použit s inzulínem (s metforminem nebo bez něj), nízká hladina cukru v krvi se objevila u 16,7 % až 29,8 % pacientů užívajících přípravek Ozempic au 15,2 % užívajících placebo.
Závažná nebo zdokumentovaná symptomatická nízká hladina cukru v krvi se vyskytla u 8,3 % až 10,7 % pacientů a 5,3 % ve skupině s placebem.
Závažně nízká hladina cukru v krvi byla hlášena u 1,5 % pacientů, kteří dostávali dávku 1 mg přípravku Ozempic, a u žádné z ostatních skupin.
Poznatky z použití se sulfonylmočovinami
Pokud se tento lék používá se sulfonylmočovinami, jako je glipizid, glyburid nebo glimepirid, může dojít k hypoglykémii a může být nutné snížit dávku sulfonylmočoviny.
Těžká hypoglykémie se objevila u 0,8 % a 1,2 % pacientů, když byl přípravek Ozempic 0,5 mg a 1 mg podáván současně se sulfonylmočovinou.
Zdokumentovaná symptomatická nízká hladina cukru v krvi se objevila u 17,3 % a 24,4 % pacientů, když byl přípravek Ozempic 0,5 mg a 1 mg podáván současně se sulfonylmočovinou.
Těžká nebo glukózou potvrzená symptomatická hypoglykémie se vyskytla u 6,5 % a 10,4 % pacientů, když byl přípravek Ozempic 0,5 mg a 1 mg podáván současně se sulfonylmočovinou.
Nízká hladina cukru v krvi byla také hlášena u pacientů užívajících agonisty receptoru GLP-1, kteří nemají diabetes 2. typu.
Tipy na zvládnutí nebo rozpoznání nízké hladiny cukru v krvi
Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků:
- závratě, pocit točení hlavy nebo nervozita;
- bolest hlavy;
- pocit únavy, ospalost;
- úzkost, podrážděnost nebo jiné změny nálady;
- rozmazané vidění;
- slabost nebo třes;
- rychlý tlukot srdce;
- zmatek;
- nezřetelná řeč;
- hlad;
- pocení.
Zeptejte se svého lékaře, co byste měli dělat, pokud se u vás objeví příznaky nízké hladiny cukru v krvi. To může zahrnovat užívání glukózových (cukrových) tablet, glukózové tekutiny nebo ovocné šťávy. Vy i váš lékař možná budete muset během léčby přípravkem Ozempic pečlivěji sledovat hladinu cukru v krvi.
Informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru, pokud užíváte jiné léky k léčbě cukrovky, včetně derivátů sulfonylmočoviny nebo inzulínu. Ozempic zpomaluje vyprazdňování žaludku a může ovlivnit léky, které musí rychle projít žaludkem. Váš lékař může změnit dávku některých léků na cukrovku.
Ostatní nežádoucí a vedlejší účinky Ozempicu
Toto není úplný seznam vedlejších účinků nebo varování u přípravku Ozempic. Mezi další významné nežádoucí účinky patří onemocnění slinivky břišní, žlučníku, ledvin a závažné alergické reakce. Máte-li dotazy nebo obavy ohledně nežádoucích účinků, kontaktujte ihned svého lékaře.