Co je jedlá soda
Chemický vzorec jedlé sody NaHCO3 ukazuje z čeho je složena. Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný dokáže pomoci v mnoha oblastech, od zdraví počínaje až úklidem v koupelně konče. Jednou z oblastí, ve které jedlá soda funguje, jako eko-magický zázrak je v říši krásy. Jedlá soda patří do ekologických kosmetických výrobků, tak na co utrácet za drahé produkty, když si můžete doma udělat kosmetický produkt z jedlé sody. Získejte pocit nablýskanosti od hlavy až k patě pomocí těchto receptů z jedlé sody, která vám dodá neobvyklou krásu.
Jak se vyrábí jedlá soda
Výroba jedlé sody není jednoduchá a v domácích podmínkách těžko proveditelná, protože se při ní zahřívá amoniak a ten může poleptat dýchací ústrojí. Výroba jedlé sody spočívá v zahřívání uhličitanu vápenatého a vody, ve které je rozpuštěna jedlá sůl a amoniak. V těchto podmínkách se začne v roztoku srážet hydrogenuhličitan sodný - jedlá soda, která se usadí na dně po vypaření redakčního roztoku. Mnohem lepší a bezpečnější je koupit jedlou soudu hotovou za pár korun kdekoliv například jako prášek do pečiva.
Rychlý vlasový šampon z jedlé sody
Nahraďte nahromaděné produkty, které používáte na vlasy, jako jsou šampony, kondicionéry, stylingové výrobky za jedlou sodu. Stačí, když si umyjete vlasy ½ šálkem jedlé sody a teplé vody jednou za dva týdny. Pokud jsou vaše vlasy příliš suché po použití této metody, přidejte ½ šálku octa do směsi. Tato směs nemusí vonět tak dobře jako váš šampon nebo nemusí vonět vůbec, ale tato směs vás zbaví špinavých nánosů na hlavě a ve vlasech přírodní cestou.
Přírodní suchý šampon z jedlé sody
Vzpomínáte si na dny, kdy jste neměli čas na mytí vlasů. Pokud ano, tak jedlá soda odstraní nečistoty a mastnoty z vašich vlasů během okamžiku. Stačí jen nasypat jednu nebo dvě polévkové lžíce jedlé sody v prášku do vašich vlasů. Smotejte si vlasy a pomocí jemného hřebenu nebo kartáče vyčešte prášek z vlasů. A zažijete pocit čerstvosti.
Mytí obličeje a odstranění make-upu pomocí jedlé sody
Pokud se pouštíte do denního odstranění make-upu, tak použijte jedlou sodu. Je to velmi jednoduché, stačí, když si nasypete malé množství jedlé sody na dlaň. Přidáte několik kapek vody a seškrábete make-up. Měli byste být opatrní v okolí očí, pokud máte make-up na očích, tak vás může jedlá soda velmi štípat. Až budete hotoví s odstraněním make-upu, tak si důkladně opláchněte obličej.
Koupel z jedlé sody
Zapomeňte na pěnu do koupele a různé koupelové soli. Jediné co potřebujete je jen jedlá soda. Nasypte ½ šálku jedlé sody do vany naplněné teplou vodou. Ve vaně byste měli být po dobu 15 – 30 minut. Jedlá soda zanechá vaši pokožku svěží a hedvábně hebkou.
Pedikúra z jedlé sody
Není třeba platit za pedikúru v salonech. Nechte se hýčkat domácí pedikúrou z jedlé sody. Ponořte vaše unavené nohy do vany s teplou vodou a přidejte 2 – 3 polévkové lžíce jedlé sody. Také můžete přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, aby vaše směs voněla. Pokud chcete dosáhnout maximální relaxace, tak si přidejte do vody levandulový olej. Nechte si nohy hýčkat po dobu 15 – 20 minut. Také můžete drhnout problémová místa na nohou, jako jsou paty a boule na nohou. Tyto místa drhněte pastou, kterou smícháte pomocí jedlé sody a vody. Pasta z jedlé sody odstraní hrubé plochy a odumřelou kůži na nohách.
Bělení zubů jedlou sodou
Chcete mít perleťově bílé a lesklé zuby? Toho můžete dosáhnout s malou pomocí jedlé sody. Smíchejte 6 lžiček jedlé sody, 1/3 lžičky soli, 4 lžičky glycerinu a 15 kapek mátového nebo jiného dech osvěžujícího oleje. Do této směsi ponořte svůj kartáček a začněte si čistit zuby. Čištění by mělo být prováděno krouživými pohyby kartáčku. Tato směs vám rozjasní úsměv, díky bílým zubům.
Maska na obličej z jedlé sody
Pomocí kuchyňského robotu rozmixujte ½ polévkové lžíce jedlé sody, polévkovou lžíci ovesných vloček a několik kapek medu. Přidejte trochu vody, aby směs byla hustá a pastovitá. Masku naneste na obličej a nechte ji působit 10 minut. Poté si opláchněte obličej a vychutnejte si hebkost kůže.
Kdy může být jedlá soda nebezpečná
Za prvé je to její zásaditost, která ve velké míře může vysušovat pokožku nebo ji i popálit. Nadmíra zásaditosti může při vnitřním užití vyvolat problémy s trávením.
Za druhé může být soda nebezpečná díky obsahu sodíku, který při vnitřním užívání může zvyšovat krevní tlak a zadržovat v těle vodu. Vnitřní užívání jedlé sody ve velkém množství má podobné následky jako solení.
Autor: © Jakub Vinš