Příčiny nočního pocení
Objasnit příčiny nočního pocení je těžké i pro moderní západní medicínu. Vyšetřením se často na nic nepřijde a lékaři jsou bezradní. Příčinou nočního pocení bývají mnohdy stres nebo vypjaté emocionální stavy, jež se těžko exaktně prokazují. Čínská medicína vidí příčinu nadměrného nočního pocení v oslabení ledvin, jater nebo plic. Zaměřte se proto na posílení těchto orgánů – například prostřednictvím vhodných bylinkových čajů. Jestliže je pocení doprovázeno také pocitem žízně a ráno se probouzíte s vyprahlými ústy, zamyslete se, zda příliš neholdujete alkoholu a pálivým jídlům a naopak si dopřáváte jen málo odpočinku.
Lékaři často slyší pacienty, jak si stěžují na noční pocení. Noční pocení způsobují návaly horka. Existuje mnoho různých příčin nočního pocení. Chcete-li zjistit přesnou příčinu, musí lékař znát vaši podrobnou anamnézu. Jen podrobná anamnéza totiž vede ke zjištění základních zdravotních okolností, které by mohly být zodpovědné za noční pocení. Níže uvádíme některé ze známých okolností způsobujících noční pocení.
- Návaly horka může zapříčinit menopauza. Tyto návaly, objevující se obvykle v noci, jsou velmi častou příčinou nočního pocení u žen.
- Idiopatická hyperhidróza je stav, kdy tělo chronicky produkuje příliš mnoho potu bez identifikovatelných příčin.
- Infekce. Nejčastěji spojená s nočním pocením je asi tuberkulóza, ale i bakteriální infekce, jako je endokarditida (zánět srdečních chlopní), osteomyelitida (zánět kostí), a abscesy mohou způsobit noční pocení. Noční pocení je také příznakem infekce HIV.
- Rakovina. Noční pocení je časným příznakem některých druhů rakoviny. Nejčastějším typem rakoviny spojené s nočním pocením je rakovina lymfatických žláz. Lidé s nočním pocením bez diagnózy rakoviny mívají jiné příznaky, jako je například nevysvětlitelné hubnutí nebo horečka.
- Léky. Užívání některých léků může vést k nočnímu pocení (například aspirin nebo paracetamol, ale i mnohé další).
- Hypoglykémie. Nízká hladina krevního cukru může způsobit pocení. Lidé užívající inzulín nebo perorální léky na cukrovku mohou trpět v noci hypoglykémií, což způsobuje pocení.
- Hormonální poruchy. Pocení nebo návaly horka mohou být způsobeny hormonálními poruchami.
- Banální příčiny. Do této kategorie lze zahrnout příliš vysokou teplotu v místnosti, teplou přikrývku a podobně. Spaní ve vyvětrané místnosti či při otevřeném okně problém rychle vyřeší.
- Neurologické podmínky. Tyto podmínky jsou méně časté. Zejména se jedná o autonomní dysreflexe, posttraumatické stavy, cévní mozkové příhody a autonomní neuropatie. Všechny tyto podmínky mohou způsobit zvýšené pocení a projevovat se i nočním pocením.
- Běžné infekce. Běžné infekce jako chřipka jsou obvykle spojeny s pocením, obzvláště pokud si vezmeme protizánětlivé léky (Paralen, Coldrex a podobně). Po odeznění infekce noční pocení obvykle mizí.
Diagnostika nočního pocení
Noční pocení je velmi obtížné vyšetřovat. V první řadě je vhodné udělat krevní náběry včetně zjištění CRP, což nám podá informaci o celkovém stavu organismu a výše CRP o přítomnosti zánětu v těle. Tato vyšetření je vhodné doplnit běžnými zobrazovacími metodami – rentgen plic či ultrazvuk břicha. Další vyšetření jsou doporučena až na základě zjištěných informací.
Co dělat proti nočnímu pocení?
Jestliže je příčinou nočního pocení stres, zkuste se zklidnit. Meditace před spaním nebo několik cviků z jógy s vámi může udělat zázraky. Zkuste zhluboka dýchat, utřídit si myšlenky, myslete na pozitivní věci. Dbejte také na zdravý jídelníček. Vynechejte pálivá jídla, alkohol, kávu, cigarety. Naopak si dopřejte dostatek ovoce a zeleniny. Pijte bylinkové čaje a obecně dbejte na pitný režim, který pomůže ozdravit vaše ledviny, jejichž oslabení může být jednou z příčin nočního pocení. Proti nočnímu pocení prý pomáhá čaj ze šalvěje lékařské, který doporučovala i uznávaná bylinkářka Maria Treben, která na šalvěj nedala v mnoha směrech dopustit. Stačí, pokud si polévkovou lžíci sušených nebo čerstvých listů šalvěje zalijete 250 ml vroucí vody, necháte 15 minut vylouhovat a vypijete ještě vlažné před spaním.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Liz Lawley