Co to jsou probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které jsou převážnou součástí zdravé střevní mikroflóry. Jedná se o bakterie mléčného kvašení rodů Lactobacillus a Bifidobacterium a některé další druhy bakterií, jako je například Streptococcus thermophilus. Pro kojence jsou vhodná probiotika ve formě kapek, prášku, vysypávacích kapslí nebo sáčků. Střeva miminka by se měla lépe osídlit v průběhu několika dní až dvou týdnů.
Vliv probiotik na člověka
- Napomáhají ke správné funkci zažívacího systému.
- Po ukončení užívání antibiotik napomáhají k obnovení střevní mikroflóry.
- Chrání sliznici trávicího traktu.
- Pomáhají léčit zánětlivá onemocnění trávicího systému.
- Tvoří vitamíny skupiny B a K.
- Snižují cholesterol.
- Působí preventivně nebo zmírňují alergickou reakci u dětí.
- Působí preventivně nebo zmírňují atopický ekzém u dětí.
- Působí preventivně před nachlazením či chřipkou.
- Zvyšují odolnost lidského organismu.
- Zmírňují zánětlivá onemocnění střev.
- Napomáhají při průjmu nebo zácpě.
- Působí jako prevence před zažívacími potížemi.
- Zmírňují intoleranci na laktózu.
Probiotika a prebiotika
Prebiotikum je v podstatě nestravitelná složka stravy, která představuje substrát pro přátelské bakterie, tedy probiotika, a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. Pokud tento pojem vysvětlíme laicky, prebiotika jsou stravou pro probiotika, tudíž pokud nebudeme mít dostatek prebiotik ve střevech, nebudou mít potravu probiotika. Prebiotikem se rozumí zejména vláknina, a to především na bázi oligosacharidů. Nachází se hlavně v obilovinách, ale i v ovoci a zelenině. Ze zeleniny najdeme nejvíce prebiotické vlákniny v česneku, cibuli nebo pórku.
Probiotika jsou přátelské bakterie, které soutěží se škodlivými bakteriemi o místo na střevní sliznici. Když je přátelských bakterií dostatečné množství, mohou jednodušeji obsadit střevní sliznici a bránit ji před zachycením nežádoucích mikroorganismů. Navíc probiotika produkují látky, které pomáhají ničit škodlivé bakterie (například určité mastné kyseliny, které snižují střevní pH).
Probiotika a kvasinky
Probiotické mikroorganismy nejenom potlačují růst kvasinek Candidy albicans v zažívacím ústrojí a vagíně, ale rovněž potlačují uchycení těchto kvasinek na epiteliálním povrchu. Schopnost probiotických bakterií stimulovat přirozený a získaný imunitní systém hostitele a aktivovat fagocytní buňky může také hrát důležitou roli v potlačování kvasinek Candidy.
Probiotika v potravinách
Nejčastěji se probiotika v přirozené formě nacházejí v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty, kefír, tvrdý sýr, dále v zelenině upravené mléčným kvašením (například v kysaném zelí, pickles nebo kvašených okurkách) a fermentovaných sójových výrobcích. Probiotika lze nalézt v některých dětských výživách, oplatkách nebo v masných výrobcích. Probiotika lze zakoupit také jako doplněk výživy.
Probiotika po antibiotikách
Při antibiotické léčbě je vhodné užívat probiotika. Probiotika podporují samotnou léčbu, ale také chrání trávicí trakt. Probiotika (laktobacily a bifidobakterie) se obvykle užívají minimálně s dvouhodinovým odstupem od užití antibiotik. Tedy dvě hodiny před tím nebo po tom, co pacient snědl antibiotika.
Probiotika pro děti
V současné době se doporučuje podávat probiotika kojencům až od ukončeného 3. měsíce (pokud lékař neurčí jinak), když nejsou kojeni a nedostávají mateřské mléko obohacené o probiotika. Vybraná probiotika s prokázanou klinickou účinností je možné podávat na doporučení lékaře v případě léčby akutních infekčních průjmů nebo jako prevence postantibiotických průjmů. Přípravky by se neměly podávat dětem se závažnými poruchami imunity nebo léčenými imunomodulační léčbou. Pro nekojená miminka jsou vhodná probiotika ve formě kapek, prášku, vysypávacích tobolek či sáčků nebo podávat umělé mléko, které je obsahuje. Kojeným dětem jsou probiotické bakterie i prebiotika předávána od matky, v případě problémů by tedy probiotika měla užívat ona. Střeva miminka by se měla lépe osídlit během několika dnů až dvou týdnů, základem ale zůstává strava podporující zdraví střev, v případě kojení braní probiotik maminkou a její vhodná strava – dostatek tekutin, dostatek vlákniny, nepříliš sacharidů, smažených jídel a průmyslově upravených potravin (jako jsou ztužené tuky, modifikované škroby, nefermentovaná sójová bílkovina, konzervované potraviny), málo lepku a bílkoviny kravského mléka. Preventivní podávání probiotik významně snižuje riziko nekrotizující enterokolitidy a mortality u nedonošených dětí anebo dětí po císařském řezu. Nejčastěji byla použita kombinace Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium sp.
Probiotika v lékárně
Probiotické bakterie se nacházejí v řadě výrobků, nejtypičtější jsou zakysané mléčné výrobky (především jogurty, jogurtová a kefírová mléka), tvrdé sýry typu ementál a zelenina konzervovaná mléčným kvašením (například kysané zelí). Probiotika se dají zakoupit i jako doplněk stravy v lékárnách, jednodušší je však sáhnout po jejich přirozené formě v běžné stravě.
Probiotika Swiss
Swiss Laktobacily je probiotický přípravek s vysokým obsahem 6 miliard probiotických bakterií ve speciální kapsli chráněné enterosolventním povlakem pro záruku bezpečného průchodu živých bakterií až do střev.
Probiotické bakterie, takzvané přátelské bakterie, jsou přirozenou součástí trávicího a urogenitálního traktu každého zdravého člověka. Ale například následkem užívání antibiotik, změny životního prostředí či stravy může být jejich množství sníženo, čímž se naruší křehká rovnováha mezi přátelskými a patogenními bakteriemi. To se může projevit průjmem, zácpou, nadýmáním či vaginální mykózou.
Swiss Laktobacily obsahuje vyváženou kombinaci vzájemně kompatibilních kmenů laktobacilů a bifidobakterií. Díky speciální kapsli opatřené enterosolventním povlakem jsou citlivé bakterie maximálně ochráněny při průchodu žaludečními i žlučovými kyselinami, dostanou se v neporušeném stavu a v plném počtu až do střev.
Doporučené dávkování: 1 kapsle denně, při větších potížích lze zvýšit na 2 denně. Nejlepší účinek bývá zaznamenán, pokud alespoň jedna dávka může působit v době spánku. Užívat s odstupem aspoň 2 hodin od užití antibiotik.
Po otevření skladujte v chladu. Není určeno pro děti do 3 let.
Složení: aktivní složky v 1 kapsli: lyofilizované bakterie Lactobacillus rhamnosus 55 %, Bifidobacterium breve 20 %, Lactobacillus casei 15 %,Lactobacillus acidophilus 5 %, Bifidobacterium longum 5 %. 6 miliard CFU – počet živých probiotických mikroorganismů (colony-forming unit).
Jedná se o doplněk stravy.
Obsah balení: 60 kapslí.
Zde můžete objednat: cena Probiotika Swiss.
Probiotika Biopron
Probiotikum Biopron je vhodné už od ukončeného 4. roku života, to znamená pro dospělé i děti (posouzeno Českou pediatrickou společností). Poskytuje obnovu střevní mikroflóry s harmonickým poměrem devíti kmenů. Biopron obsahuje rekordní počet vitálních mikroorganismů – 9 miliard v denní dávce.
Dávkování: 1 tobolka 1–2x denně při jídle.
Skladování: Skladujte v suchu při teplotách od 5 °C do 25 °C, mimo dosah dětí. Po otevření obalu uchovávejte v chladničce. Odvlhčovač ponechte v dóze.
Balení: 30 tobolek.
Probiotikum Biopron je určeno jako doplněk při zvláštní výživě.
Zde můžete posoudit cenu Probiotika Biopron.
Autor: © svevi
Foto: © Soda