Co způsobuje unavené oči?
Základním principem jakéhokoliv soustředění při práci do blízka, ať už je to čtení knihy nebo počítač, je to, že člověk při soustředěné činnosti snižuje frekvenci mrkání. Tím se snižuje původní funkce mrkání, která slouží nejenom jako obranný reflex proti různým nečistotám nebo zevním vlivům, ale mrkání má také poměrně zásadní funkce a tou je roztírání slzného filmu na povrchu oka. Slzný film na povrchu oka tvoří velice tenkou zvlhčující vrstvičku, a její zásadní vlastností pro pohodlí nebo komfort vidění musí být to, aby byla souvislá. Když snížíme frekvenci mrkání, tak pak dochází k tomu, že slzný film přestává být souvislý, jelikož při snížené frekvenci mrkání začíná osychat. Nedochází k jeho obnovení při mrknutí. Pokud se toto děje celý den při namáhavé činnosti nebo po řadu hodin, když je člověk v práci, tak výsledkem je pocit unavených, tlačících očí i s pocitem cizího tělesa nebo s pocitem škrábání.
Mám unavené oči, musím k lékaři?
V současné době se uvádí, že syndrom suchého nebo syndrom unaveného oka, což je mírnější forma syndromu suchého oka trápí asi každého pátého pacienta, který přichází do ordinace očního lékaře. Pro nutnost návštěvy u lékaře je tu třeba odlišit dvě různé skupiny lidí s unavenýma očima. Za prvé to jsou lidé, kteří si zcela uvědomují vyvolávající příčiny, například, jako jsme výše zmiňovali práci u počítače anebo to mohou být lidé, kteří nosí kontaktní čočky, ráno si je nasadí a večer si je vyndají. Tito lidé si jsou zcela vědomi příčin svých unavených očí a je jim příčina potíží zřejmá. U těchto lidí stačí jen doporučení v lékárně paní magistrou, která doporučí vhodnou substituci nebo tak zvanou náhradu slzného filmu umělými slzami. Seznam umělých slz a jejich cena je tady: umělé slzy cena.
Pak je zde druhá skupina pacientů, kteří trpí syndromem unavených očí, ale kteří nebyli delší dobu na očním vyšetření. V tomto případě je nejrozumnější objednat se a provést komplexní prohlídku u očního lékaře.
Unavené oči a oční vady
Unavené oči mohou ukazovat i na nějakou jinou příčinu například oční vadu. Pokud si člověk není zcela jistě vědom příčiny svých potíží, měl by navštívit očního lékaře. Jedna z mála příčin unavených očí může být sice poměrně banální, nicméně pro člověka zásadní, pokud nemá správnou brýlovou korekci, kterou potřebuje anebo nosí brýlovou korekci, která už přestala stačit. V takovém případě zde můžou vzniknout tak zvané astenopické potíže. Často mnozí z nás svou dalekozrakost a krátkozrakost svádíme na to, že dlouho koukáme do počítače, že se soustředíme na jeden bod a máme sníženou frekvenci mrkání. Ve společnosti je totiž hojně rozšířené přesvědčení, že právě ten soustředěný pohled, méně mrkání a následný nedostatek slzného filmu způsobí krátkozrakost anebo dalekozrakost. Tak toto je skutečně jen mýtus, protože subjektivní potíže typu unavených očí jsou skutečně spojeny s dlouhým pohledem do monitoru, ale dioptrické nebo refrakční vady jsou dány geneticky a nedostatek mrkání je nezpůsobí.
Domácí léčba unavených očí?
Unavené oči lze vyléčit i jiným způsobem, známe takové ty způsoby, že si promneme ruce a potom si je teplé přiložíme na oči. Těmito metodami lze skutečně pomoct unaveným očím, protože toto jsou jednoduché principy, které můžeme nazvat jako hygiena zraku, ovšem jen pokud si je člověk vědom toho, co je příčinou jeho unaveného oka. Také se doporučuje odpočinout si od soustředěné práce například odejít od monitoru a projít se, podívat se z okna na 2 minuty ulevit očím a pak se vrátit k práci.
Unavené oči a bolest hlavy
U citlivých jedinců unavené oko ve smyslu nedostatečnosti slz nebo nekvality slzného filmu při nadměrné expozici může souviset i s pocitem bolesti hlavy. Nicméně bolesti hlavy mohou mít velmi různorodé a často i závažné příčiny. Takže pokud člověk trpí bolestmi hlavy, tak samozřejmě by měl jednoznačně absolvovat kompletní oční vyšetření k vyloučení těch základních příčin, které lze odstranit. To znamená absolvovat vyšetření zraku, zdali nepotřebuje brýlovou korekci, anebo k rozhodnutí, zdali je oční nález v pořádku. V případě, že oční vyšetření neukáže na žádnou zjevnou příčinu bolesti hlavy, tak je rozumné tyto bolesti hlavy řešit na jiném pracovišti, ve spolupráci s praktickým lékařem a následně absolvovat základní neurologické vyšetření.
Vidí oční lékař přes oči až do hlavy?
Pomocí různých přístrojů může lékař vidět například až na oční pozadí. Vyšetření očního pozadí patří do komplexního základního vyšetření, kde se oční lékař může podívat obvykle rozšířenou zornicí, kterou si před tím rozšíří kapičkami, kterým se říká mydriatika, a může se skutečně podívat nejen na oční pozadí, ale vyšetřit zrakový nerv, sítnici a cévy sítnice.
Foto: ©Petr Novák, Wikipedia