Zvětšená jazyková mandle
U nádorového postižení jazykové mandle může docházet k problémům s polykáním, mluvením a vnímáním chuti, později se přidružuje bolest. V případě velkých rozměrů nádoru se objevují dýchací obtíže. Pokud se nádor začíná rozpadat a v jeho tkáni se objevuje zánět, bývá to doprovázeno bolestí, která pacientovi až znemožňuje pít a přijímat potravu, což se projeví na jeho celkovém zdraví. Postižený může vykašlávat hlenohnis s příměsí krve.
Příznaky
Příznakem rakoviny může být bolest jazyka, krku, obtížné polykání, nehojící se vředy v ústech či déletrvající chrapot, zvětšená uzlina na krku, ucpaný nos na jedné straně anebo krvácení z nosu. Pokud člověk má jeden z uvedených příznaků, měl by co nejdříve navštívit ORL lékaře, protože včasné zahájení léčby je základem úspěchu. Typickými rizikovými faktory těchto nádorů jsou kouření a alkohol. U kuřáků, u kterých jsou nádory ORL oblasti nejčastější, jsou potíže typu chrapotu a diskomfortu při polykání časté. Tito pacienti přicházejí pravidelně až v pokročilém stadiu nádorového onemocnění a ve více než padesáti procentech případů přijdou pacienti na odborné pracoviště až s místně pokročilým nádorem.
Jak se pozná rakovina krční mandle
Povrch nádoru má tendenci brzy vředovatět. Vždy když se nádor rozpadá, je tento jev doprovázen výrazným, pro okolí nesnesitelným zápachem z úst. Nemocní většinou přicházejí k lékaři s nádorem přesahujícím velikost 4 cm v průměru, což je známkou pozdního stadia onemocnění. Metastáze v lymfatických uzlinách bývají u 40 % pacientů s rakovinou hltanu. Problémem bývají skryté nádory, které postihují převážně mandle. Pacient nemá žádné obtíže, útvar roste a začne metastazovat do uzlin. Zvětšené, metastázemi postižené uzliny bývají prvním příznakem tohoto typu nádorů.
Rakovina krku
Rakovina krku je souhrnný pojem, do něhož lze zařadit několik zhoubných nádorů týkajících se této lokality. Patří sem rakovina dutiny ústní (čili rakovina úst v užším slova smyslu), rakovina jazyka, mandlí a slinných žláz. Před samotným výrokem, že se jedná o rakovinu, se mohou lékaři o konečné diagnóze pouze dohadovat, každý pacient s podezřelým útvarem na krku je poučen, že rozsah operace bude záviset na histologickém vyšetření přímo během narkózy. Pokud by lékaři pouze vzali cystu z krku a až následně zjistili, že se jedná o zhoubný nádor, existuje mnohem vyšší riziko poškození cév, nervů či neradikálního výsledku při následné, druhé operaci a tento postup by byl špatný. Obecně rakovina krku je často v počátcích nemoci bez výraznějších příznaků. Protože nejčastější lokalizací nádoru orofaryngu je oblast mandlí - tonzil, pacienti mívají pocity pálení a škrábání v krku. Rozpad nádoru vede brzy k silnému zápachu z úst.
Pacienti často trpí poruchou polykání (takzvaná dysfagie: dys = špatný, fagie = polykání), které může být až bolestivé. Bolesti mnohou vystřelovat i do ucha. Už samotné váznutí sousta může být nepříjemné a způsobovat tak potíže s příjmem potravy.
Rakovina hltanu
Příznaky rakoviny hltanu závisí na lokalizaci a rozsahu nemoci. Jinak se bude projevovat nádor hrdla hltanu, což je vstup do hltanu z dutiny ústní, než kupříkladu nádor nosní části hltanu. Při rakovině zadní stěny hltanu mívá pacient pocit pálení a škrábání v krku. Růst nádoru v oblasti hltanové branky se projeví obdobnými problémy jako rakovina mandlí.
Rakovina dutiny ústní
V časných stadiích je karcinom dutiny ústní bohužel symptomatický (= bez příznaků). V dalším průběhu je nejčastější bolest, dále se mohou objevit polykací obtíže a ztížená mluva. U 40 % nemocných jsou v době diagnózy postiženy také lymfatické uzliny, mohou být zduřelé, tedy zvětšené (na krku, pod dolní čelistí, pod ušima).
Rakovina zubu
Rakovina zubu jako taková neexistuje, ale vyskytuje se, i když ojediněle, rakovina dásní. Zvláštní skupinu těchto nádorů tvoří ty, které se nacházejí v oblasti za posledními stoličkami. Rakovina dásní může souviset s nevhodnými protetickými náhradami. Ostré hrany zubů, které dlouhodobě poškozují přilehlé tkáně, se rovněž řadí mezi rizikové faktory. Při některých ortodontických vadách dochází k tomu, že se zuby zakusují do okolních měkkých tkání místo toho, aby měly kontakt se zubem protější čelisti. To může jakožto mechanické dráždění rovněž vést k rakovinnému bujení. Každodenní používání ústních vod s obsahem alkoholu také není úplně bez rizika.
Rakovina dásní se projevuje jako vřed nebo dlouhodobé narušení povrchu dásní. Může mít podobu zarudlé plochy nebo vystouplého útvaru s hladkým, rozbrázděným nebo bradavičnatým povrchem. Časem se může tento útvar začít vředovitě rozpadat, což je doprovázeno silným zápachem z úst. Projevům maligního tumoru dásní může předcházet vytržení zubu, po kterém se nehojí zubní lůžko.
Obrázky rakoviny mandlí
Takto vypadá rakovina mandlí.
Papilom na mandli
Papilom je druh benigního nádoru, který způsobuje HPV virus. Velmi často se objevuje i v dutině ústní a v krku (oblast měkkého patra, jazyka, mandlí, nosohltanu, hrtanu a průdušnice), kde může napáchat ohromnou škodu. Papilomy se podobají bradavicím. Jde o stopkaté útvary přisedlé na povrch, na první pohled mají podobu květáku. Podle toho, kde se papilom nachází, způsobuje i náležité potíže. Jde například o poruchy řeči, polykání, krvácení, potíže s trávením. Léčba spočívá v odstranění nádoru. K možným komplikacím patří krvácení, infekce a obtíže spojené s anestézií.
Léčba rakoviny mandlí
Léčba závisí na stadiu a lokalizaci choroby i na celkovém stavu pacienta a měla by být navržena po konzultaci ORL lékaře, onkologa, patologa a rentgenologa, tedy takzvaného multioborového týmu. Pacient je léčen kombinací různých postupů, včetně chirurgického odstranění nádoru. U pacientů, u nichž není operační vyjmutí nádoru možné nebo by bylo nepřiměřeně mutilující (tělo znetvořující zákrok obvykle spojený se ztrátou celého orgánu), se používá radioterapie buď samotná, nebo v kombinaci s chemoterapií, či s biologickou léčbou. Díky stále dokonalejším postupům konzervativní léčby (radioterapie) je právě biologická léčba v posledních letech často preferována. Léčba musí být především komplexní. Nestačí jenom pacienta odoperovat a pustit domů. Nutný je rovněž správný nutriční stav nemocného a individualizovaná léčba bolesti. Důležitá je i spolupráce s logopedy, kteří po operacích či radioterapii nádorů hlavy a krku pomáhají pacientům lépe zvládnout a rehabilitovat poruchy polykání.
Prognóza
Průběh nemoci a šance na vyléčení jsou u této rakoviny o něco horší. Může za to i počáteční symptomatické stadium, kdy pacient nepřijde k lékaři, protože ještě nemá žádné potíže. V případě alkoholiků, kteří mohou být navíc bezdomovci, nejsou často pohnutkou k návštěvě lékaře ani již zřejmé známky nemoci. Šance na vyléčení se pak značně snižují.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová