Nejčastější zhoubné nádory v oblasti krku
Pojem karcinom krku zahrnuje především zhoubné (maligní) nádory vycházející ze sliznice horních dýchacích a polykacích cest. Karcinomy v této oblasti vznikají obvykle následkem poškození sliznice kouřením cigaret, dýmek anebo žvýkáním tabáku. Současná konzumace alkoholu navíc riziko jejich výskytu ještě mnohonásobně zvyšuje, neboť alkohol na sliznicích působí jako rozpouštědlo a umožňuje vstup karcinogenních (karcinom vyvolávajících) látek do buněk. U alkoholiků se stav ještě zhoršuje následkem oslabení imunity, nedostatku vitamínů ve stravě, nedostatečné hygieny ústní dutiny a špatného celkového stavu organismu.
V oblasti hlavy a krku se můžeme setkat s celou řadou zhoubných nádorů, a to podle toho, z jakého druhu tkáně vyrůstají.
Nádory nosu: Nádory nosu se projevují zhoršenou nosní průchodností anebo výraznou sekrecí z nosu, především je-li s příměsí krve. Na nádor by měla upozornit i jednostrannost příznaků.
Nádory vedlejších nosních dutin: Nádory vedlejších nosních dutin rostou velmi pomalu a často bezpříznakově.
Nádory dutiny ústní a hltanu: Nádory dutiny ústní a hltanu se projeví pocitem cizího tělesa v krku či ústech, krvácením, ztíženým anebo bolestivým polykáním.
Nádory hrtanu: Nádory hrtanu mají odlišné příznaky dle primární lokalizace a dle pokročilosti onemocnění.
Karcinom hlasivek: Karcinom hlasivek se projevuje již v časných stadiích chrapotem, v ostatních lokalizacích dýchací trubice se většinou nádorové onemocnění zjistí až v pokročilejší fázi, kdy se u nemocných může objevit pocit cizího tělesa v krku, vykašlávání krve, polykací či dýchací potíže.
Nádory slinných žláz: Nádory slinných žláz se zpočátku projevují jako nebolestivé zduření. Později v důsledku růstu nádoru do okolí dochází k bolestivosti a u příušní žlázy navíc i k obrně lícního nervu.
Metastázy: Zduření na krku, ve většině případů nebolestivé, bývá projevem metastatického šíření nádorového onemocnění do spádových lymfatických uzlin anebo přímého prorůstání primárního nádoru.
Příznaky a projevy
Klinické rozdíly mezi jednotlivými nádory nelze vysvětlit pouze jejich anatomickou lokalizací, ale i biologickými rozdíly. Postižena může být v různých stupních řeč, polykání, čich, dýchání a jiné významné funkce důležité pro kvalitu života a přežití. Nádory krku mohou zůstat dlouhou dobu bez klinických příznaků nebo napodobovat běžná zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích.
Diagnostika rakoviny krku
Rakovina krku se zjišťuje pomocí anamnézy pacienta. Také jsou prováděna fyzická vyšetření a diagnostické testy. Zkoušky a testy se mění v závislosti na symptomech. Nezbytné je vyšetření vzorku tkáně, které se provádí v laboratořích pod mikroskopem. Pokud dojde ke zjištění rakoviny, lékař určí její stadium. Důležité je zjistit rozsah rakoviny. Zjišťování zahrnuje vyšetření v narkóze, rentgenování a další zobrazovací postupy a laboratorní testy. Řada nádorů je dobře přístupná vyšetření zrakem, pohmatem a přímými nebo nepřímými endoskopickými metodami. Ze všech zjištěných novotvarů je doporučeno vzít vzorek na histologické vyšetření.
Jak probíhá léčba nádoru v krku
Úspěšnost léčby závisí nejen na typu nádoru a jeho rozsahu v době stanovení diagnózy, ale i na celkovém stavu pacienta a jeho ochotě spolupracovat. Samozřejmostí je přísný zákaz kouření během léčby i po ní, v opačném případě je vysoká pravděpodobnost neúspěchu léčby nebo návratu onemocnění (recidivy). Váš lékař rozhodne, jaký typ léčby bude pro vás ten nejlepší. Vždy záleží na typu, velikosti nádoru a možnosti dalšího šíření.
Různé druhy léčby mohou být podány samostatně anebo v kombinaci. Patří sem: radioterapie, chirurgie, chemoterapie, cílená léčba.
Pokud není rakovina léčena, dochází za určitou dobu ke zvětšení uzlin na krku. Pro úspěšné vyléčení je nutné přijít k lékaři včas. U malých nádorů obvykle stačí chirurgické odstranění. Pokud je nádor pokročilejší, kombinuje se léčba s ozařováním, které pomůže nádorovou hmotu zmenšit. Jestliže však pacient přijde pozdě, není již chirurgické odstranění možné, protože nádor často rozrušuje stěnu velkých cév a další struktury. Potom se provádí pouze odstranění zasažené části tak, aby byla pacientovi zachována co nejlepší kvalita života. Je také nutné zajistit dostatečný přísun potravy. Kvůli bolestivému polykání pacienti často nejí tolik, kolik by měli, a hubnou. To pak zhoršuje průběh onemocnění a často se u nich vyskytují další komplikace.
Typický věk pro vznik rakoviny krku
Výskyt rakoviny krku se týká zhruba 3 % všech případů rakoviny. Tyto druhy rakoviny jsou téměř dvakrát častější u mužů než u žen. Nádory krku jsou diagnostikovány častěji u osob nad 50 let. V celosvětovém měřítku se jedná o 5. nejčastější zhoubné nádory. Nádory slizniční (takzvané spinocelulární neboli dlaždicobuněčné) představují přes 90 % všech nádorů této oblasti. Rakovinou krku jsou nejvíce postiženi pravidelní konzumenti nikotinu a alkoholu.
Na těchto fotografiích je možné vidět, jak vypadá rakovina v krku.
Autor: © svevi
Foto: © Photogroup