Léčivé účinky
Z rakytníku řešetlákového je možné použít všechny jeho části, to znamená kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo.
Je doslova zásobárnou vitamínů, obsahuje: vitamín A, vitamín B, B1 (riboflavin), B2 (pyridoxin), B12, vitamín C, vitamín D, vitamín E, vitamín K, vitamín P (rutin).
V rakytníku najdeme rovněž vysoký obsah minerálů, tříslovin, flavonoidů, stopových prvků a mastných nenasycených kyselin, známých jako omega 3, 6 a 9.
Vzhledem k obsahu všech výše uvedených účinných složek lze rakytník řešetlákový použít k mnoha léčivým účelům.
Zevně i vnitřně lze používat rakytníkový olej, který se získává lisováním semen, má charakteristickou vůni i chuť a žlutooranžovou barvu. Olej je možné k vnějším účelům používat samotný nebo ho míchat s krémy, balzámy či olivovým olejem. Rakytníkový olej má regenerační vlastnosti, používá se k mazání postižených míst, k výplachům dutiny ústní a krku či k obkladům. K dosažení maximálního účinku je dle druhu onemocnění vhodné spojit zevní i vnitřní používání rakytníkového oleje.
Rakytníkový olej se doporučuje například při zánětech sliznic ústní dutiny a pochvy, při kožních onemocněních, jako jsou drobná poranění, omrzliny, popáleniny, proleženiny nebo popraskané prsní bradavky kojících žen, dále také při poškození sliznic a kůže po chemoterapiích a ozařování, při výskytu hemoroidů a při trhlinách v řitní oblasti. Rovněž je vhodný ve formě vlasových masek při vypadávání a řídnutí vlasů. Níže uvádíme přehledný výčet problémů, k jejichž vyřešení lze rakytník používat.
Vnější použití rakytníku řešetlákového:
- léčí kožní onemocnění (atopický ekzém, akné, lupénka, opruzeniny)
- přispívá k rychlejšímu hojení ran a jizev (i popáleniny)
- pozitivně ovlivňuje kvalitu pleti
- dodává vlasům zdravý vzhled a lesk (jako kondicionér)
- působí proti zánětlivým procesům
- léčí sliznice
- podporuje léčbu zánětů dásní, aft a oparů
- napomáhá při léčbě revmatu
- používá se při Basedowě chorobě – onemocnění štítné žlázy
- léčí gynekologické problémy
- léčí hemoroidy
- kosmetice se z něj připravují vonné oleje a krémy
- v potravinářství se používá k přípravě sirupů, marmelád, kompotů, džemů, olejů, likérů, čajů
- v zemědělství slouží jako ochrana před půdní erozí
Vnitřně se užívají rakytníkové plody, které se pojídají čerstvé nebo se zpracovávají na šťávy, sirupy, džemy či marmelády (recepty najdete níže). Konzumace plodů a výrobků z nich se doporučuje při zánětlivých a infekčních onemocněních, v období rekonvalescence a pro celkové posílení organismu a zvýšení imunity, při nedostatku vitaminů a minerálů hlavně na jaře a v zimě. Dále přispívají k léčbě žaludečních vředů, hojí sliznice průdušek a plic, zlepšují krevní oběh a napomáhají při léčbě mnoha dalších problémů, které přehledně vyjmenováváme níže.
Rakytníková šťáva se užívá spolu s dužninou jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, při zácpě způsobené ochablostí zažívací soustavy, používá se v prevenci při extrémních pracovních podmínkách. Sirupy a džusy by měly být součástí potravinových doplňků pro děti, řidiče, těžce pracující a sportovce, protože zvyšují dlouhodobě výkonnost, při učení a řízení motorových vozidel zlepšují paměť a koncentraci myšlení.
Droga z větví a listů se používá ve formě nálevu při rýmě. Novější výzkumy prokázaly u kůry i protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně používají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání.
Vnitřně se užívá rovněž rakytníkový olej. Doporučuje se užívat buď přímo, nebo smíchaný s jogurtem, podmáslím či kefírovým mlékem. Rakytníkový olej pomáhá při žaludečních a duodenálních vředech, při chorobách tlustého střeva, zánětlivých stavech trávicí trubice, při průjmech, při onemocnění krevního oběhu, při poškození sliznic po chemoterapii a také zvyšuje celkovou odolnost organismu.
Vnitřní použití rakytníku řešetlákového:
- napomáhá léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů a také jícnových vředů
- omezuje pronikání žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu a výše, takzvané pálení žáhy
- pomáhá při léčbě rakoviny
- posiluje imunitu
- zlepšuje zrak
- léčí sliznice
- stimuluje trávicí účinky žaludku, sleziny, dvanáctníku
- působí na zlatého stafylokoka, hemolitického streptokoka a také na tyfus, protože je bakteriocidní
- účinně působí při průjmech a krvácení v trávicím ústrojí
- pomáhá při zánětech žaludku a střev
- pomáhá při překyselení žaludku
- detoxikuje organismus
- zmírňuje stres
- zvyšuje bioelektrickou aktivitu srdce
- podporuje obranyschopnost a samoléčbu těla při všech onkologických onemocněních, zejména pak při nádorech mozku a při nádorech na vnitřních orgánech
- urychluje rekonvalescenci a hojení tkání po všech vnitřních i vnějších operačních zákrocích
- pomáhá při nespavosti
- je prevencí proti infarktům, neboť zabraňuje skleróze cév, rozpouští usazené tuky v cévách
- je vhodný při používání hormonálních antikoncepčních prostředků
- měli by jej konzumovat ti, kdo užívají léky se steroidy, například kortizon
- upravuje množství pohlavních hormonů (může zvýšit plodnost)
- doporučuje se při cukrovce
- pomáhá při obnově nervové činnosti v mozku
- může oddálit menopauzu
- doporučuje se užívat při ateroskleróze a zvýšeném cholesterolu
Recepty z rakytníku
Výborným způsobem užití rakytníku jsou čerstvé plody nebo plody ve formě šťávy, zavařeniny, sirupu či džemu. Další možností je připravit si například za studena lisovaný olej z plodů a listů. Aby se neničily vitamíny, je nutné upravovat rakytník tak, aby nedošlo ke styku s železem. Recepty tedy připravujte jen pomocí umělohmotného či dřevěného nádobí. Rovněž je dobré nepřijímat současně s rakytníkem stravu či nápoje bohaté na železo. Případně rakytník nebo výrobky z něj připravené pozřete hodinu před takovýmto jídlem či nápojem nebo dvě hodiny po jejich konzumaci.
Rakytníkový čaj
2 polévkové lžíce usušených rakytníkových plodů (nebo 2 g řezaných listů) povařte ve vodě po dobu 5 minut a poté sceďte. Můžete dosladit medem. Čaj se pije vlažný a připravuje se vždy čerstvý. Denně užívejte maximálně 2 šálky.
Rakytníkový sirup
Suroviny:
- 1,5 l opláchnutých plodů
- 10 gramů kyseliny citronové
- krystalový cukr (dle množství získané šťávy)
- Petol (jen v případě potřeby)
Postup:
Plody rakytníku opláchněte a umelte nebo nasekejte v robotu, poté zalijte litrem vody, ve které jste rozpustili 10 gramů kyseliny citronové, a nechte 24 hodin stát. Přeceďte přes plátno, vymačkejte, nalijte do hrnce, přidejte cukr v poměru 1 kg krystalového cukru na 1 litr šťávy a pomalu zahřívejte jen do rozpuštění cukru (nevařte!). Ještě teplé plňte do čistých lahví, pro delší trvanlivost můžete přidat špetku Petolu, jestli spotřebujete rychle, nemusí být.
Sirup z rakytníku připravený za studena
Suroviny:
- 3 kg aronie (černého jeřábu)
- 2 kg rakytníku
- 50 g kyseliny citronové
- 2 l vody
Postup:
Rozmačkejte omyté plody aronie a rakytníku, zasypte je kyselinou citronovou, zalijte 2 litry vody a nechte 2 dny stát. Pak šťávu slijte přes jemné plátno. Jeden litr šťávy smíchejte s 1 kg až 1,5 kg cukru. Nalijte do skleněných lahví, zazátkujte a uložte v chladu.
Příprava domácího rakytníkového oleje
Usušené rakytníkové plody rozdrťte a pak zalijte slunečnicovým nebo olivovým olejem tak, aby byly zakryté. Pro vnitřní užívání je lepší použít panenský olivový olej. Směs pak nechte v uzavřené nádobě stát 3 až 4 týdny na teplém místě. Každý den protřepte. Poté směs přeceďte a zbytek protlačte přes řídké plátno. Takto připravený olej skladujte v lékovce z tmavého skla na chladném místě. Vnitřně užívejte 3x denně 1 čajovou lžičku. Při vnějším použití aplikujte na postižená místa podle potřeby. Sliznice a dutiny vytírejte cca 3x denně do vymizení potíží a ještě týden po jejich vymizení. Při léčbě hemoroidů natřete olej na postižené místo. Při zánětech spojivek můžete kápnout 1 až 2 kapky oleje přímo do oka. Dávkování a doba užívání je u každé nemoci a u každého jedince individuální, proto je dobré se pro maximální účinek vždy poradit s odborníkem.
Rakytníkový džem
Na 1 kg plodů budete potřebovat jedno balení želírovacího cukru. Očištěné a omyté plody dejte do nerezového hrnce, podlijte trochou vody a krátce poduste a smíchejte s želírovacím cukrem. Po zhoustnutí nalijte ještě horké do vyvařených skleniček, zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru až do vychladnutí.
Rakytníkový likér
Suroviny:
- 1 kg plodů rakytníku
- 1 litr vodky
- hnědý cukr
Postup:
Očištěné a omyté plody rakytníku rozmačkejte a zalijte 1 litrem vodky. V pokojové teplotě nechte 10 dní louhovat. Poté přeceďte přes plátno a smíchejte s vychladlým cukerným nálevem (ten připravíte tak, že svaříte půl litru vody s 1 kg cukru, nejlépe hnědého). Nalijte do čistých lahví, zašpuntujte a uskladněte v chladu. Konzumujte nejlépe teprve po dvou až třech měsících.
Plody rakytníku v cukru
Suroviny:
- 1 kg plodů rakytníku
- 1 kg krystalového cukru
Postup:
Vždy se pracuje se stejným množství rakytníkových plodů a cukru, kterým se plody prosypou. Omyté plody naskládejte do sklenic, na povrchu je zasypte cukrem, sklenice dobře uzavřete a uložte je na chladné a temné místo. Po každém odebrání plodů pak musíte obnovit horní vrstvu cukru.
Rakytníková šťáva s medem a mátou
Na tři sklenice rakytníkové šťávy se přidá 50 g medu rozpuštěného v jedné sklenici vařící vody a půl sklenice vřelého nálevu z pěti listů máty nebo meduňky.
Rakytníkové víno
Suroviny:
- šťáva z rakytníku
- voda
- cukr krystal
Postup:
Šťávu z rakytníku zřeďte vodou a doplňte cukrem, a to následujícím způsobem: nejprve jeden litr šťávy doplňte na 1,6 litru vodou a přidejte 0,5 kg cukru. Cukr potom doplňujte v množství po 0,1 kg čtvrtý, sedmý a desátý den. Po vykvašení by mělo mít víno 13 % cukru, 0,7 % kyselin a 13 % alkoholu. Takto získané rakytníkové víno je značně aromatické a má velmi jemnou chuť.
Autor: © Mgr. Jana Válková