Časté a méně časté příznaky roztroušené sklerózy
Mezi nejčastější příznaky roztroušené sklerózy patří:
- brnění;
- ztuhlost;
- ztráta rovnováhy;
- slabost v jedné nebo více končetinách;
- rozmazané nebo dvojité vidění.
Méně časté příznaky roztroušené sklerózy mohou zahrnovat:
- nezřetelnou řeč;
- náhlý nástup paralýzy;
- nedostatek koordinace;
- kognitivní problémy.
Roztroušená skleróza se vyvíjí a s postupem nemoci se mohou objevovat další příznaky jako svalové křeče, citlivost na teplo, únava, změny v myšlení a vnímání, sexuální poruchy.
Únava
Únava patří mezi častý příznak roztroušené sklerózy. Únava se obvykle objevuje v polovině odpoledne a může vyvolávat zvýšenou svalovou slabost, duševní únavu, ospalost. Fyzické vyčerpání není adekvátní k množství provedené práce. Mnoho pacientů s roztroušenou sklerózou si stěžuje na extrémní únavu i po vydatném nočním spánku.
Tepelná citlivost
Tepelná citlivost se vyskytuje u většiny lidí s roztroušenou sklerózou. Jedná se o zhoršení příznaků při vystavení organismu větší teplotě, například horká koupel, sauna.
Spasticita
Svalové křeče jsou běžným a často vysilujícím příznakem roztroušené sklerózy. Spasticita obvykle postihuje svaly na nohou a pažích, může mít vliv na schopnost volného pohybu svalů.
Závratě
Mnozí lidé s roztroušenou sklerózou si často stěžují na pocit nerovnováhy a závratí. Občas může dojít ke stavu, kdy se cítí jako na kolotoči, protože se jim točí svět, tento problém se nazývá vertigo. Tyto příznaky jsou způsobeny poškozením komplexních nervových drah, které koordinují vidění a další vstupy do mozku potřebné k udržení rovnováhy.
Problematika myšlení
Problémy s myšlením se objevují asi u poloviny lidí s roztroušenou sklerózou. Jde o zpomalení myšlení, snížení koncentrace nebo zhoršení paměti. Těmito symptomy trpí přibližně 10 % lidí. Tato porucha výrazně narušuje schopnost vykonávání každodenních životních povinností.
Problematika zraku
Zrakové problémy jsou u lidí s roztroušenou sklerózou relativně časté. Nezřídka dochází k zánětu očního nervu, což pak může mít za následek rozmazané vidění, šedý zákal nebo slepotu jednoho oka. Tyto potíže se objevují asi u 55 % lidí s roztroušenou sklerózou.
Abnormální pocity
Mnoho lidí s roztroušenou sklerózou trpí abnormálními pocity – brněním, znecitlivěním, svěděním, pálením, bodáním nebo trhavou bolestí. Většina těchto příznaků není životu nebezpečná nebo vysilující. Tyto příznaky mohou být kontrolovány nebo léčeny.
Problematika s řečí a polykáním
Lidé s roztroušenou sklerózou mají často problém s polykáním. V mnoha případech je spojen i s poruchami řeči. Tyto poruchy jsou způsobené poškozenými nervy, které normálně podporují plnění těchto úkolů.
Otřesy
Mezi časté příznaky roztroušené sklerózy patří právě třesy, které mohou být vysilující a špatně se léčí.
Problematika chůze
Problémy s chůzí patří mezi nejčastější příznaky roztroušené sklerózy. Jsou způsobeny svalovou slabostí nebo spasticitou, ale i potížemi s rovnováhou nebo necitlivostí v nohách.
Jako další symptom můžeme zmínit problémy s dýcháním.
Jaké jsou typy příznaků?
Roztroušená skleróza má příznaky, které se dělí do tří kategorií: primární, sekundární a terciární.
Primární příznaky
Primární příznaky jsou přímým důsledkem demyelinizace, která narušuje přenos nervových signálů do svalů vykonávajících daný pohyb nebo do tělních orgánů, aby správně fungovaly. Mezi tyto příznaky patří slabost, třes, brnění, necitlivost, ztráta rovnováhy, zhoršení zraku, ochrnutí, problémy s močovým měchýřem nebo střevy. Aby se příznaky dále neprohlubovaly, užívají se léky, rehabilitace.
Sekundární příznaky
Sekundární příznaky vyplývají z prvotních příznaků – následný vznik proleženin neboli dekubitů nebo opakující se infekce močových cest či inkontinence, vzešlé z problémů s močovým měchýřem, Tyto příznaky mohou být léčeny, ale hlavním cílem je zabránit již primárním příznakům.
Terciární příznaky
Terciární příznaky jsou sociální, psychologické a kognitivní komplikace spojené s primárními a sekundárními příznaky. Častým problémem u lidí s roztroušenou sklerózou je deprese.
Co způsobuje příznaky?
K demyelinizaci nebo zhoršení ochranného pláště, který obklopuje nervová vlákna, může dojít v kterékoliv části mozku nebo míchy. Demyelinizace v nervech, které předávají signály do svalů, způsobuje problémy s pohybem (motorické příznaky), zatímco demyelinizace podél nervů, které přenášejí smyslové signály do mozku, způsobuje narušení vnímání.
Jsou příznaky stejné u každé osoby?
Roztroušená skleróza má pestrý a nepředvídatelný průběh. U mnoha lidí začíná nemoc jediným příznakem, který může trvat několik měsíců až let bez progrese dalších příznaků. U jiných lidí se mohou příznaky zhoršovat v průběhu týdnů nebo měsíců. Existuje celá řada příznaků, ale jedinec může zažít jen jeden a nikdy nemusí mít další. Některé příznaky se mohou objevit jednou, vyřeší se a už se nemusí vrátit.
Cvičení při rs
Zde je bezvadný návod na cviky, které zvládne každý člověk s roztroušenou sklerózou: roztroušená skleróza cviky.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Uwe Gille