Vyšetření sedimentace krve
Sedimentace krve pomáhá určit stupeň zánětu analýzou toho, jak rychle se vaše červené krvinky nebo erytrocyty usadí ve vertikální trubici. Tento test však není dostatečným nezávislým diagnostickým nástrojem. Sedimentační vyšetření totiž neposkytne přesné informace o typu nemoci, ale přidává další vodítko pro určení diagnózy. I když to pomáhá při analýze povahy zánětlivého stavu, budete potřebovat další testy k určení jeho příčiny. Proto se test krevní sedimentace již dnes postupně nahrazuje vyšetřením hodnoty CRP (C reaktivního proteinu). Krevní test na C-reaktivní protein (CRP) je laboratorním testem, který jde ruku v ruce s testem krevní sedimentace. Lépe detekuje akutní zánět a poranění tkáně a také monitoruje, zda léčba funguje.
Pro odběr krve se používá speciální černá zkumavka "Vacuette" obsahující pufrovaný roztok citrátu sodného.
Opatření před vyšetřením
K přípravě nemusíte dělat nic zvláštního. Je to jen základní krevní test. Před provedením testu informujte svého lékaře, jaké léky (a doplňky stravy) užíváte. Některé léky a vitamíny mohou ovlivnit výsledky. Také informujte svého lékaře, pokud jste těhotná nebo máte menstruaci.
Sestra nebo jiný poskytovatel zdravotní péče vám odebere vzorek krve, obvykle ze žíly na paži. Nejprve vám kolem horní části paže uvážou pás, aby se vaše žíla naplnila krví a otekla. Poté oblast vyčistí antiseptikem a vloží jehlu do žíly. Vaše krev se nabere do lahvičky nebo zkumavky.
Proces by měl trvat jen několik minut. Poté dostanete kousek gázy a obvaz, abyste zastavili krvácení.
Při odběru krve můžete cítit lehké bodnutí. Poté můžete mít malou modřinu. Můžete pociťovat závrať a bolest a může dojít ke krvácení.
Proč se dělá sedimentace?
Váš lékař může nařídit test sedimentace krve, pokud máte příznaky, jako jsou tyto:
- Bolesti hlavy,
- Nevysvětlitelná horečka,
- Zimnice,
- Ztuhlé, oteklé nebo bolestivé klouby,
- Bolest v ramenou, krku nebo pánvi,
- Ztráta chuti k jídlu,
- Hubnutí bez příčiny.
Test sedimentace krve může být součástí procesu zjišťování, zda máte některý z těchto stavů:
- Infekce (včetně kostí),
- Rakovina,
- Arteritida (zánět krevních cév),
- Lupus (autoimunitní onemocnění, které poškozuje kůži, klouby a další části vašeho těla),
- Polymyalgia rheumatica (způsobuje ztuhlé a bolestivé svaly),
- Revmatoidní artritida (autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vaše klouby),
- Systematická vaskulitida (zánět vašich krevních cév).
Tento test můžete také získat, jakmile začnete léčbu jednoho z těchto stavů. Rychlost sedlivosti krve může lékaři pomoci zjistit, jak dobře vaše tělo reaguje na léčbu.
Jaká je normální hladina sedimentace?
Po odběru žilní krve půjde vzorek do laboratoře. Výsledky byste měli mít za 1 nebo 2 hodiny.
Laboratorní technik umístí vaše červené krvinky do vysoké tenké zkumavky a zkontroluje, jak daleko klesnou za 1 hodinu. Když máte v těle zánět, abnormální proteiny ve vaší krvi způsobují, že červené krvinky tvoří shluky. Tyto shluky jsou těžké, takže padají na dno zkumavky rychleji než jednotlivé krvinky.
Čím rychleji krvinky klesají, tím větší zánět máte v těle.
Test sed rate udává v milimetrech (mm) vzdálenost mezi čirou tekutinou (plazmou) v horní části zkumavky a vašimi červenými krvinkami po 1 hodině. Muži a ženy mají odlišné hodnoty normální rychlosti sedimentace a výsledek se tak musí vždy přepočítat podle věku a pohlaví pacienta.
Normální hodnoty jsou:
- 0 až 15 mm/hod u mužů mladších 50 let.
- 0 až 20 mm/hod u mužů starších 50 let.
- 0 až 20 mm/hod u žen mladších 50 let.
- 0 až 30 mm/h u žen starších 50 let.
Protože sedimentace krve nemůže diagnostikovat konkrétní onemocnění, lékař může současně objednat další testy. Také je možné mít stav, který způsobuje zánět, a přesto mít normální výsledek krevní sedimentace. K získání více informací se běžně s krevní sedimentací provádí i test C-reaktivního proteinu (CRP) s ESR.
Co to znamená když je vyšší sedimentace?
Zvýšená sedimentace je známkou toho, že máte onemocnění, které způsobuje zánět ve vašem těle.
Některé stavy a léky mohou ovlivnit rychlost poklesu červených krvinek a mohou ovlivnit výsledky sedimentace krve. Patří sem:
- Anémie,
- Vyšší věk,
- Problémy s ledvinami,
- Onemocnění štítné žlázy,
- Těhotenství nebo menstruace,
- Obezita,
- Léky: antikoncepční pilulky, methyldopa (Dopegyt), theofylin (Afonilum SR, Euphyllin CR N), vitamín A , kortizon a chinin.
Vysoké hodnoty sedimentace mohou být způsobeny zdravotním stavem, který způsobuje zánět, jako je:
- Arteritida,
- Artritida,
- Systémová vaskulitida,
- Polymyalgie revmatica,
- Zánětlivé onemocnění střev,
- Nemoc ledvin,
- Infekce,
- Revmatoidní artritida a další autoimunitní onemocnění,
- Srdeční choroba,
- Určité druhy rakoviny.
Co zvyšuje sedimentaci?
Test krevní sedimentace poskytuje podstatné informace o přítomnosti zánětu, ale přesnost výsledku může být ovlivněna určitými stavy, které také zvyšují sedimentaci, jako je těhotenství, stáří, onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin a některé druhy rakoviny. Váš lékař proto může před žádostí o krevní test sedimentace přidat i další specifické krevní testy. Kromě toho mohou i některé léky také přispět ke zvýšené hodnotě sedimentace krve.
Sedimentační rychlost závisí hlavně na velikosti sedimentujících částic. Erytrocyty mají tendenci vytvářet válcovité shluky, tak zvané penízkovatění erytrocytů, které sedimentují rychleji než samostatné erytrocyty. Tvorbu shluků podporují některé bílkoviny, hlavně fibrinogen a gama-globuliny. Díky tomu se sedimentace krve zrychluje zejména při zánětech, infekčních chorobách, těhotenství apod. Rychlost sedimentace červených krvinek se také zvyšuje s věkem.
Zvýšená sedimentace je jakákoli hodnota nad 32 mm/h. To znamená rychlejší než normální rychlost sestupu červených krvinek, což naznačuje, že je v těle zánět. Příčina zánětu se může pohybovat od infekce, poranění, onemocnění ledvin a srdečního onemocnění až po autoimunitní poruchy, jako je revmatoidní artritida a vaskulitida.