Co způsobuje šedý zákal?
Oko funguje stejně jako fotoaparát. Světelné paprsky procházejí do oka rohovkou, komorovou vodou, což je transparentní tekutina v přední části oka, dále zornicí, až se dostanou do čočky. Čočka láme světelné paprsky a koncentruje je na určité místo na sítnici v zadní části oka. Ze zadní části oka obraz prochází sítnicovými buňkami do zrakového nervu a následně do zadní části mozku, která danou informaci zpracuje.
Pokud však postupným nahromaděním bílkovin dojde v čočce k zákalu, světlo nemůže pronikat dále do oka a nastává ztráta vidění. Nové buňky čočky se tvoří na vnější straně objektivu oka a stlačují starší buňky do středu čočky, což pak vede k rozvoji šedého zákalu.
Vznik šedého zákalu
- Souvisí s věkem, je důsledkem stárnutí buněk.
- Vrozený šedý zákal – může vzniknout během těhotenství nebo v průběhu vývinu dítěte, je způsoben infekcí, zraněním nebo špatným vývojem – miminko se již narodí se šedým zákalem.
- Sekundární šedý zákal se vyvíjí v důsledku jiných onemocnění, jako je například cukrovka. Také může být způsoben toxickými látkami, některými léky (kortikosteroidy nebo diuretika), dále ultrafialovým nebo slunečním zářením.
- Traumatický šedý zákal se vytvoří po poranění oka.
Mezi další faktory, které mohou zvýšit riziko vzniku šedého zákalu, patří kouř z cigaret, znečištění ovzduší a otrava alkoholem.
Jaké jsou příznaky šedého zákalu?
Šedý zákal se tvoří obvykle pomalu a projevuje se často těmito symptomy:
- Vidění je zatažené, rozmazané, mlhavé.
- Progresivní krátkozrakostí – starší lidé najednou nepotřebují brýle na čtení.
- Změna způsobu vidění barev, protože objektiv filtruje barvy.
- Problémy s řízením v noci, dochází k oslnění světly protijedoucích vozidel.
- Problémy s oslněním během dne.
- Dvojité vidění, překrývající se obraz.
- Náhlé změny dioptrií.
Jak se šedý zákal diagnostikuje?
Odborný lékař diagnostikuje šedý zákal jednoduchým vyšetřením zraku (rozšiřování zornice, posouzení objektivu a dalších částí oka). Nezapomeňte si s sebou vzít brýle nebo čočky, pokud je nosíte.
Jaká je léčba šedého zákalu?
Pokud k zlepšení vašeho zraku nepomohou brýle či kontaktní čočky a vidění se zapříčiněním šedého zákalu neustále zhoršuje, nemusíte se smířit s tím, že se tato nemoc stane součástí vašeho každodenního života. Existuje naštěstí možnost operace, což znamená chirurgické odstranění zakalené čočky a její nahrazení čočkou umělou. Operace šedého zákalu je velmi často úspěšná. Navštivte tedy svého očního lékaře a poraďte se s ním, jaký druh léčby je pro vás ideální.
Jak může být zabráněno šedému zákalu?
Přesná příčina vzniku šedého zákalu není známa. Šedý zákal i další oční onemocnění jako glaukom jsou většinou běžné u starších lidí, proto je důležité, aby byly oči pravidelně kontrolovány lékařem. Pokud patříte do rizikové skupiny (rodinná anamnéza, cukrovka, ...), navštěvujte odborného lékaře každé 2 roky a po 50 letech věku každoročně.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Philipp Franco Zeitz