Příznaky
Spalničky jsou velmi infekční virové onemocnění, jehož původci jsou viry ze skupiny paramyxovirů. Přenáší se vzduchem kapénkovou infekcí či také přímý stykem s nemocným. Ještě více tomu nahrává skutečnost, pokud se ocitneme s nemocným v jednom prostoru, což také sehrálo negativní roli při rozšíření současné epidemie.
Příznaky onemocnění spalničkami se začnou projevovat až po 10 dnech od nakažení.
Příznaky:
- zvýšená teplota, která stoupá u dospělých na 38 až 39 °C
- zánět spojivek a zarudlé oči
- kožní vyrážka, ta začíná na patře a objevují se bílé pupínky, za ušima a na obličeji se rozvíjí charakteristická vyrážka, která vypadá jako malé, postupně tmavnoucí skvrny, které mají červenou až tmavě červenou barvu, odkud se šíří dále
- zvýšené slzení a časté smrkání
- suchý kašel
- světloplachost
Samotné příznaky jsou jistě nepříjemné, ale samy o sobě trvalé následky nezanechávají. Nemoc je často komplikovaná záněty středního ucha, mozkových blan (encefalitidu) nebo zápalem plic. Pokud je nemoc zkombinovaná s encefalitidou až třetina nemocných umře, další třetina si nese trvalé postižení v podobě obrny, snížení intelektu nebo poruchy smyslů. Existuje také velmi vzácná forma této komplikace. Tento zánět mozku se nazývá sklerozující panencefalitida. Ta se může projevit a rozvinout i několik let po onemocnění spalničkami a vždy končí smrtí nemocného. Většinou však postihuje pouze děti, které onemocněly spalničkami během prvního roku života.
Proč se vyskytla epidemie na severu Čech
Možná proto, že v letech 1970 až 1980 dostávaly děti místo obvyklých dvou dávek pouze jednu. To mohlo vytvořit předpoklad pro snadnější oslabení imunity a vznik a rozvoj spalniček, nicméně toto nestačí. Dalším možným důvodem, který zveřejnili odborníci, je, že vyprchal ochranný účinek protilátek, i když by neměl. Mohlo také dojít ke změně a mutaci cirkulujícího viru a současná vakcína už na něj nemusí účinkovat, čemuž by nasvědčoval fakt, že původním zdrojem infekce byl turista, který si nemoc přivezl z Indie.
A jak se bránit? Je zde možnost přeočkování, ale koho z dospělých by před vypuknutím epidemie infekce napadlo dát se přeočkovat! Navíc, při přeočkování se mohou objevit nežádoucí účinky, jako jsou zarudnutí, vyrážka a jiné kožní problémy, průjem, nespavost, zvracení, nechutenství. Dalším negativem je informace odborníků, která udává možnost mutace viru.
V případě panující nejistoty existuje možnost stanovení diagnózy pomocí laboratorního postupu. Nemocnému se odebere krev a v laboratoři se zjišťuje výskyt protilátek IgM a IgG v krvi. Tento způsob stanovení diagnózy navíc pomáhá vyloučit jiná podobná onemocnění, jimiž může nemocný trpět.
Průběh onemocnění a jeho projevy se často drobně liší. Lékař by měl vždy provést vyšetření na spalničky u nemocného, pokud se současně projeví horečky, kašel, zánět spojivek a následná kožní vyrážka. Správnost diagnózy je potvrzena v případě nalezení bílých skvrn na vnitřní straně tváří.
Inkubační doba
Inkubační doba je 10 dní. Nemocný je ještě infekční do pěti dnů od vymizení vyrážky.
Léčba
Spalničky se léčí pomocí léků, kterými se snižuje teplota, podobně jako u chřipky. Pokud teplota neklesá, používají se zábaly a omývání. Léky na spalničky mají za úkol podporu imunitního systému nemocného. V rozvojových zemích, kde se u dětí často vyskytuje nedostatek vitamínů, se podává jako součást léčby i vitamín A, který zmírňuje projevy nemoci. Je třeba také dohlédnout na dostatečný přísun tekutin. Většina nemocných se uzdraví během 10 až 14 dní a po uzdravení má člověk doživotní imunitu vůči tomuto onemocnění.
Obrázky a fotografie
Zde můžete vidět, jak vypadají spalničky u dospělých.
Prevencí proti spalničkám je plošná vakcinace, která je povinná. Poprvé se děti očkují v 15. měsíci života, a to ve dvou dávkách. Druhá dávka se aplikuje 6 měsíců po první. Vakcína je tvořena oslabenými viry spalniček. Očkování je často spojeno s protilátkami na další dětské nemoci, a to s vakcinací na příušnice a zarděnky.
Někdy se může po očkování objevit reakce, která se projevuje zvýšenou teplotou, kašlem či vyrážkou. Tyto projevy se objevují v rozmezí pěti až šestnácti dnů po očkování. Vzácně se vyskytne i zánět středního ucha. Tyto nepříjemnosti po očkování však nepředstavují vážné nebezpečí.
Očkování proti spalničkám je povinné, proto je velmi nepravděpodobné, že se vaše dítě nakazí.
V případě objevení se choroby je nezbytné zabránit dalšímu šíření infekce. Nemocný by proto měl být preventivně izolován doma. Izolace končí nejdříve po pěti dnech po prvním výskytu vyrážky.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Steffen Bernard