Co mohu jíst?
V podstatě nejsou dopředu zakázány žádné potraviny. Teprve během kojení zjistíte, zda je vaše dítě citlivé na některé potraviny, ty pak můžete ze své stravy odstranit. Samozřejmě je nutné vyvarovat se zkažených potravin a také si dávat pozor na rychle se kazící potraviny, jako je syrové maso a ryby. Nedoporučujeme také pokrmy, které obsahují syrová vejce, způsobují zažívací potíže a problémy s kojením.
Prevence alergie
Odborníci tuto prevenci považují za zbytečnou, dítě potřebuje dostat do svého organismu nějaké alergeny. Výjimka platí pouze v případě, že vy sama trpíte potravinovou alergií a musíte se daným potravinám vyhýbat.
Kalorie ve stravě
Kojící ženy potřebují vyšší dávku kalorií, což představuje 300–600 kalorií za den. Samozřejmě že je to individuální, rozdílná je i chuť k jídlu, rozdílný je metabolismus. Nedoporučuje se však konzumace čokolády, sušenek, koláčů, protože tyto potraviny obsahují mnohem více kalorií, než je potřeba. Správný energetický přísun zajistí pouze jedení zdravých potravin a vyvážená strava.
Pravidla pro zdravou výživu
Jedná se o pravidla platná pro vyváženou, pestrou a výživnou stravu.
- Jezte několikrát denně čerstvé ovoce a zeleninu, dodáváte tak tělu vitamíny a nezatěžujete trávicí trakt.
- Doporučuje se jedení rýže, těstovin, obilovin, chleba a celozrnných výrobků. Cereální výrobky poskytují vitamíny, minerály a spoustu vlákniny.
- Týdně by se měly jíst 3 druhy masa a dva druhy ryb, protože jsou v těchto potravinách obsaženy bílkoviny, železo a jód.
- Při kojení jezte mléčné výrobky. Každý den by se měl jimi doplňovat vápník, což představuje jednu sklenici mléka denně, nebo 25 g sýra a 150 g jogurtu.
- Také jsou velmi užitečné nenasycené rostlinné oleje. Vyhýbejte se skrytým tukům. Velké množství tuků obsahují smažené a obalované potraviny, mnoho typů klobás, plnotučné sýry a potraviny nakládané v oleji.
- Vybírejte si jogurty, mléčné výrobky a sýry s nízkým obsahem tuku.
- Doporučuje se používat jodizovanou sůl, která zajistí dostatečný příjem jódu do těla.
Pokud během kojení nechcete jíst určité potraviny, například maso, konzultujte nejprve svůj jídelníček se svým lékařem nebo odborníkem na zdravou výživu.
Konzumace tekutin
Minimální příjem tekutin denně činí 2 litry. Nejlepší je kvalitní pitná voda, vhodné bylinné a ovocné čaje a ovocné džusy. Doporučená dávka konzumace kávy i čajů je maximálně 3 šálky denně, protože látky v nich obsažené se samozřejmě dostávají do mateřského mléka, které dítě pije.
Konzumace alkoholu
Dítě by mělo dostat pouze mateřské mléko, ve kterém není ani stopa alkoholu. Alkohol může dítěti nejen ublížit, ale má vliv i na tok mléka (zpomaluje ho) a nenegativně ovlivňuje chování dítěte. To však neznamená, že by se žena měla vzdát veškerého alkoholu běhen celé doby kojení. „Povolená“ dávka alkoholu pro kojící matky je jedna sklenice, a to nejlépe hned po nakojení, aby alkohol stihl do dalšího kojení vyprchat.
Reakce dětí na mateřské mléko
Děti reagují na určité látky obsažené v mateřském mléce. Špatně například reagují na kofein v kávě, ten jim způsobuje nadýmání a bolesti, stejně působí i zelí, cibule a luštěniny. Kyselé nebo citrusové plody a rajčata způsobují u dětí bolesti bříška. Dítě také špatně reaguje na mateřské mléko, když jste jedla pokrm s česnekem nebo cibulí, protože cítí jinou chuť, než na kterou je zvyklé. Odstraňte z jídelníčku ty potraviny, o kterých víte, že na ně vaše dítě špatně reaguje. Pokud chcete zjistit, které to jsou, stačí, když budete pozorovat jeho projevy.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Peter van der Sluijs