Svědění konečníku po stolici
Neškodnou příčinou svědění konečníku po stolici je hojení drobných trhlinek, které vznikly tuhou stolicí nebo úporným tlakem při zácpě. Je vhodné po stolici konečník omýt a ošetřit hojivou mastí (stačí heřmánková nebo jiná individuálně vyzkoušená). Stravu je dobré obohatit o ovoce se zbytkovou buničinou (jablka) a bílé pečivo nahradit celozrnným s vysokým obsahem vlákniny.
Také ostré koření v potravinách (chilli, pepř, pálivá paprika), které prochází trávicím traktem, někdy způsobuje svědění konečníku po stolici.
Co znamená svědění konečníku v noci
Za svěděním konečníku zvláště v noci mohou být zodpovědné roupy. Samička tohoto parazita bývá aktivní především v nočních hodinách, kdy vylézá a klade vajíčka okolo řitního otvoru. Konečník následně silně svědí, dochází ke škrábání a vznikají ragády, které se mohou sekundárně infikovat. Dalším důsledkem je neklid a nespavost kvůli úpornému svědění. V tomto případě je opět nutná návštěva lékaře.
Společné svědění konečníku a pochvy
Mnoho žen trpí svěděním konečníku a rovněž zevních pohlavních orgánů při používání některého hygienického nebo kosmetického přípravku (mýdla, deodoranty), nebo může být příčinou nový prací prášek či aviváž. V tomto případě je nutno kosmetiku přestat užívat a přeprat všechno prádlo v přípravku, na který je tělo zvyklé, žádné mazání jinak nepomůže.
Svědění konečníku po antibiotikách
V důsledku podávání antibiotik dochází k poruše mikroflóry a k výskytu mykózy, která způsobuje svědění okolo konečníku a zevních rodidel.
Kvasinky způsobující svědění konečníku
Pokud máte kvasinky (plísně) ve střevech, tak se často dostanou i na konečník. Zejména po špatném utření po stolici. Kvasinky pak na konečníku způsobují úporné svědění. Kvasinky se často rozbují po terapii antibiotiky. Aby problém zmizel, je nutné primárně řešit výskyt kvasinky ve střevech. Na zničení kvasinek na konečníku vám pomohou mastičky proti plísním, ale pokud budou plísně ve střevech, tak se bude problém vracet. Často je nutná změna životního stylu. Hlavně úprava stravování.
Nejčastější příčiny svědění konečníku u dětí
Onemocněním, které se projevuje svěděním konečníku u dětí, je již výše zmiňovaná infekce roupy. Pro tuto nemoc je dokonce svědění konečníku jediným příznakem. Onemocnění je typické pro děti, obzvláště pro dětské kolektivy. Zde nahrává nemoci i nízká úroveň hygieny. Úporné svědění nastává především v noci, kdy samička vylézá a klade vajíčka okolo řitního otvoru. Konečník dítě silně svědí, dítě se škrábe – vznikají ragády, které se mohou sekundárně infikovat. Dalším důsledkem je neklid dítěte a rovněž nespavost kvůli úpornému svědění. V tomto případě je nutná návštěva lékaře.
Mast na svědění konečníku
DOXIPROCT 1 X 30 GM mast
Přípravek Doxiproct rektální mast je určen k léčbě vnitřních i zevních hemoroidů, svědění konečníku, ekzému konečníku a okolí, zánětu žlázek a papil konečníku (cryptitis, papillitis), povrchních trhlin (fissur) při řitním otvoru. V těchto výše uvedených případech si může pacient aplikovat přípravek Doxiproct sám. V případě, že potíže přetrvávají déle než 5 dní nebo se v průběhu léčby zhoršují, je třeba se poradit s lékařem. Při vzniku náhlých prudkých bolestí nebo výraznějšího krvácení je nutno neprodleně vyhledat lékaře. U náhlého ucpání hemoroidů krevní sraženinu (thrombosis), léčby před a po operativním odstranění hemoroidů (hemorrhoidectomia) je možné užívat přípravek Doxiproct až po poradě s lékařem.
Přípravek Doxiproct je určen pro dospělé pacienty a jde o volně prodejný lék.
Charakteristika: Dobesilan vápenatý svým působením na stěny kapilár upravuje jejich fyziologické funkce, zvýšenou propustnost a sníženou odolnost a zasahuje současně v různých úrovních do zánětlivého procesu. Působí také proti tvorbě krevních sraženin v žilách (antitrombotická účinnost). Hydrochlorid lidokainu působí místní znecitlivění a tím přispívá k odstranění bolesti. Spolupůsobení obou těchto složek umožňuje základní léčbu hemoroidů. Doxiproct omezuje průběh zánětlivého procesu, krvácení, mokvání a způsobuje rychlý ústup nepříjemných příznaků spojených se zánětem v oblasti konečníku, jako je bolest, pálení, svědění, pocity tlaku a napětí.
Složení – účinné látky: calcii dobesilas monohydricus 40 mg (4%), lidocaini hydrochloridum monohydricum 20 mg v 1 g masti.
Složení – pomocné látky: polysorbát 80, propyl-gallát, butylhydroxyanisol, kyselina citronová, makrogol 300, makrogol 1540, makrogol 4000, cetylalkohol, propylenglykol.
Kontraindikace: Přípravek Doxiproct se nesmí užívat při přecitlivělosti na některou složku přípravku. Přípravek Doxiproct není určen dětem.
Nežádoucí účinky: Přípravek Doxiproct je většinou dobře snášen. Výjimečně se může objevit přechodné slabé pálení nebo bolest v místě použití. Při výskytu nežádoucích účinků a případných dalších neobvyklých reakcí se poraďte s lékařem o dalším postupu. Může vzniknout i místní alergická reakce, která může být doprovázena horečkou. V těchto případech je nutno léčbu přerušit a vyhledat lékaře.
Interakce: Žádné klinicky významné interakce nebyly dosud zjištěny. O vhodnosti současného užívání Doxiproctu s jinými léky se poraďte s lékařem.
Těhotenství a kojení: V těhotenství se užívá Doxiproct pouze tehdy, je-li to bezpodmínečně nutné, a to na základě doporučení lékaře. Vzhledem k tomu, že léčivé látky přestupují do mateřského mléka, měla by být v období laktace buď přerušena léčba, nebo kojení.
Dávkování: Mast Doxiproct se aplikuje dvakrát až třikrát denně. Při zevních hemoroidech nebo svědění konečníku se mast nanáší vícekrát denně v tenké vrstvě na okolí vývodu konečníku. Doba léčby je závislá na ústupu klinických příznaků onemocnění. Přípravek Doxiproct není určen pro dlouhodobou léčbu.
Způsob užití: K aplikaci se doporučuje použít nástavec, který se našroubuje na otevřenou tubu. Nástavec se zavede do konečníku a jemně se zatlačí na tubu při současném vytahování z konečníku. Při takovém způsobu použití obsah tuby Doxiproct vystačí na 10 aplikací.
Upozornění: Pokud se vaše obtíže během pěti dnů nezlepší, nebo se dokonce v průběhu léčby zhorší, vyhledejte svého lékaře.
Při svědění konečníku je důležitá hygiena po stolici, ideální je se po každé stolici osprchovat. Do stravy zařaďte dostatek vlákniny. Zejména ovoce a složené sacharidy (ovesné vločky, pohanka, jáhly a podobně).
Autor: © svevi
Foto: © Apoll