Taurin v péči o oči
Taurin je přidáván do roztoku pro nové víceúčelové kontaktní čočky, protože zvyšuje kapacitu rovnovážnosti roztoku oproti jiným roztokům bez obsahu taurinu. Taurin má vlastnosti, které pomáhají chránit buňky rohovky před hypertonickým stresem způsobeným osmoregulací, bílkovinami, membránovou stabilizací, účinky antihistaminik; působí také jako antioxidant.
Fakta a funkce
I když odborníci vědí o přítomnosti taurinu v očních tkáních, nejsou schopni pochopit jeho funkci, co se týče významu pro zdraví a integritu tkání rohovky.
Taurin má v rohovce funkci osmoregulátoru a antioxidantu, také zvyšuje životaschopnost buněk při hypertonickém stresu. Taurin chrání epitel buněk během hypertonického stresu prostřednictvím antioxidačního nebo membránového stabilizačního účinku. Také může být zapojen do kontroly peroxidace lipidů v sítnici a do udržování membránové stability.
Studie taurinu
Studie taurinu byly provedeny na zvířecích mimoočních tkáních při proteinové stabilizaci. Zjistilo se, že taurin chrání proti laktátové acidóze, vnímání bolesti a modulaci zánětlivých drah. In vitro studie ukázaly, že taurin má za následek stabilizaci proteinů při tepelné denaturaci. Odborníci se domnívají, že denaturace bílkovin zvyšuje vazby lysozymu na kontaktních čočkách. Také může dojít ke snížení bílkovin na kontaktních čočkách.
Taurin chrání buňky centrálního nervového systému před hypoxií a laktátovou acidózou. Vysoké hladiny cytosolického taurinu vyvolávají anoxii a hypoxii. Laktátová acidóza způsobuje nežádoucí účinky pro nositele kontaktních čoček.
Uvolňování histaminu způsobuje klasické klinické příznaky alergického typu, jako je zánět spojivek, svědění a slzení. Slzy symptomatických a asymptomatických nositelů kontaktních čoček mají významnou úroveň histaminu, i když chybí jasná korelace mezi úrovní histaminu a nežádoucími očními reakcemi při nošení kontaktních čoček.
Jako součást klinického hodnocení několika víceúčelových kontaktních čoček byly testovány dva vzorce, které byly zcela totožné, s výjimkou přidání taurinu. Roztok 1 neobsahoval taurin a roztok 2 obsahoval 0,05 procenta taurinu.
V průběhu 90denního testovacího období nebyly zjištěny žádné rozdíly mezi skupinami, pokud jde o změny v pohodlí pacienta nebo ostrosti vidění. Byly ale zjištěny problémy s nadměrným slzením a svěděním očí.
Závěr
Upřesnění úlohy taurinu v rohovce a jeho význam ve víceúčelovém roztoku určeném pro kontaktní čočky vyžaduje pokračující výzkum. Vědci prokázali roli taurinu jako antioxidantu a osmoregulátoru. Taurin hraje velkou roli v buněčné úrovni homeostázy. Zachovává integritu a životaschopnost buněk vystavených různým zátěžovým faktorům životního prostředí.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Mobentec