Antibiotický účinek
V systematických studiích zabývajících se různými tropickými rostlinami bylo zjištěno, že se lapacho chová jako antibiotikum. Efektivní koncentrace izoluje a čistí některé složky proti Helicobacter pylori (zodpovědná za žaludeční vředy). Také byl tento účinek srovnán s laboratorně ověřenými a komerčně dostupnými antibiotiky. Některé izolované složky byly účinné proti celé řadě bakterií (Staphylococcus aureus, Staphylococcus pneumoniae, Klebsiella) a hub (Candida albicans, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus).
Protizánětlivý účinek
Zánět a reakce z přecitlivělosti způsobené mediátorem zánětu jsou tvořeny kyselinou arachidonovou. Při této reakci dochází k zapojení enzymů lipoxygenázy a cyklooxygenázy. Některé složky rostliny lapacho mohou inhibovat tyto enzymy a tím předejít zánětům a pocitům bolesti.
Účinky proti parazitům
V lidovém léčitelství se používá lapacho proti malárii. Laboratorní testy tyto vlastnosti potvrdily a zjistily, že několik naftochinonů zabránilo růstu parazita Plasmodium falciparum v lidské krvi, který způsobuje toto onecnění. Také inhibují virus, který způsobuje spavou nemoc. Navíc bylo vyvinuto sérum z různých příbuzných látek (derivátů) lapacha proti parazitu malárie a původci choroby Chagas, které má ještě lepší účinky.
Akce proti virům
Některé viry fungují jako nosiče informací. Infekce se informuje v DNA a pak integruje do lidského genomu. Proces přepisování se provádí pomocí enzymu RNA – dependentní DNA polymerázy. Látky získané z lapacha mohou viry inhibovat a snížit produkci virových částic. Nejčastěji jsou postiženy takzvané retroviry. Lapacho působí proti herpes virům typu II a různým živočišným virům (virus vezikulární stomatitidy, virus ptačí myeloblastózy a podobně).
Rakovina
V některých nádorových buněčných fázích by lapacho a beta-lapachon iniciovaly řízenou buněčnou smrt. Lapacho dokáže inhibovat rakovinné buňky bez poškození jiných buněk. Nefunguje tedy jako chemoterapie, která inhibuje veškeré buňky.
Klinická studie byla provedena u 21 pacientů léčených denní perorální dávkou lapacha. U jednoho pacienta s několika metastázemi nedošlo k žádnému objektivnímu zlepšení. Koncentrace lapacha, které byly účinné ve studiích na zvířatech, nebylo možné u pacientů používat, protože dávky vyšší než 1,5 g za den byly spojeny s nevolností, bolestí břicha a snížením krevní srážlivosti.
Při pokusech na zvířatech byla nalezena účinná složka beta-lapachon. Tato složka je méně toxická, a proto je léčba mnohem slibnější. Četné laboratorní studie popisují jeho účinky. Lapacho je do budoucna určitě slibná léčivá rostlina, ale v současné době její lékařský význam není přesně stanoven.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Lapacho