Co to jsou vitamíny?
Nedostatek vitaminů (tzv. avitaminóze) má mnoho projevů a nejčastěji se jedná o poruchy imunitních funkcí. Vitaminy známe jako rozpustné ve vodě (B, C, H), nebo také v tucích (A, E, D, K). Podobně jako nedostatek vitaminů, i předávkování se projevuje poruchami základních funkcí organismu. Přebytečných ve vodě rozpustných vitaminů se tělo poměrně snadno zbaví, avšak u vitaminů rozpustných v tucích znamená jejich předávkování zdravotní problém. To platí zejména pro vitamin A, u kterého jsou známé i případy smrtelných otrav. Mohou se také objevovat poruchy funkcí organismu, nebo i velmi vážná onemocnění. Vitaminy však nutně potřebujeme k životu!
Objev vitaminů skupiny B
Až v roce 1912 byl v otrubách rýže objeven vitamin B1. Zasloužil se o to polský biochemik Kazimierz Funk. Název vitamin byl navržen podle latinského vital a amine = „životně důležité aminy“.
Samotný B-komplex je souhrnné označení pro vitaminy skupiny B. Jejich úkolem je správná funkce metabolismu buněk.
Skupina vitaminů s označením B
- Vitamin B1 – thiamin
- Vitamin B2 - riboflavin
- Vitamin B3 – niacin
- Vitamin B4 – adenin
- Vitamin B5 – kyselina pantothenová
- Vitamin B6 – pyridoxin
- Vitamin B7 – biotin (vitamin H)
- Vitamin B8 – inositol
- Vitamin B9 – kyselina listová (folacin, folát)
- Vitamin B10 - kyselina para-amino-benzoová (PABA)
- Vitamin B11 – cholin
- Vitamin B12 - kobalamin
- Vitamin B13 - kyselina lipoová
- Vitamin B14
- Vitamin B15 – kyselina pangamová
- Vitamin B17 - amygdalin
V průběhu několika desetiletí došlo k novým objevům, díky kterým došlo i ke změnám v označení konkrétních vitaminů. Například Adenin, Inositol, cholin, kyselina lipoová či kyselina pangamová – v současnosti již nejsou považovány za vitaminy a jejich označení jako vitamin je zastaralé. Kyselina listová je často označována jako vitamin B4, B7 nebo B9. Amygdalin je dokonce toxická látka obsažená v semenech některých rostlin z čeledě růžovitých.
Kdy užívat vitaminy skupiny B?
- stres, poruchy nervového systému
- nadměrná fyzická i psychická zátěž
- při sportu, svalové křeče
- deprese a duševní poruchy
- špatná paměť, neschopnost koncentrace a mozkové poruchy
- migrény a bolesti hlavy
- únava
- nespavost
- oslabená imunita organismu, časté virové onemocnění a opary
- neplodnost
- alergie
- diabetes, nadváha, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu
- onemocnění jater
- chudokrevnost
- potíže s pokožkou, vlasy a nehty
- předčasné šedivění vlasů
Účinky vitamínů řady B
- B1 (thiamin)
Důležitý pro zdravé srdce, metabolismus tuků a sacharidů, podporuje správnou činnost jater, působí na nervový systém a dobrou paměť. Pomáhá při hojení ran a často se doporučuje i při pásovém oparu, zlepšuje spánek, zmírňuje bolesti. - B2 (riboflavin)
Velmi důležitý pro krásnou a zdravou pleť, zlepšuje zrak a chrání oči. Podporuje tvorbu červených krvinek, plodnost a celkovou výkonnost organismu. Doporučuje se při léčbě oparů, hojení ran a regeneraci tkání. Příznivě působí při neurologických onemocněních a stresu, vhodný i při migrénách. - B3 (niacin)
Je nezbytný při vysokém stresu a depresích, dokonce se doporučuje při léčbě schizofrenie. Brání vzniku cukrovky, zlepšuje projevy alergií a upravuje vysoký krevní tlak. Rovněž snižuje škodlivý LDL cholesterol a pomáhá při neplodnosti. - B4 (adenin)
Užívá se před plánovaným otěhotněním, snižuje riziko srdečních onemocnění a vývojových poruch u plodu. Považuje se vitamin dobré nálady. Je velice důležitý pro pokožku a vlasy (působí proti šedivění vlasů a udržuje pleť zdravou). Snižuje hladinu homocysteinu. - B5 (kyselina pantotenová)
Působí především na mozkové poruchy (proti vzniku aterosklerózy, pomáhá při koncentraci, zlepšuje paměť, zmírňuje migrény atd.). Navíc pomáhá při řadě kožních onemocnění, zmírňuje vrásky a udržuje pokožku krásnou, příznivě působí při růstu vlasů a nehtů. Podporuje hojení ran a zvyšuje obranyschopnost. Je výborným doplňkem při hubnutí, alergiích či onemocněních kloubů. - B6 (pyridoxin)
Užitečný zejména pro ženy při menstruačních a přechodových potížích, pomáhá při redukčních dietách, v období těhotenství atd. Pomáhá předcházet srdečním onemocněním, zvyšuje obranyschopnost organismu, působí při kožních nemocích a udržuje pokožku v dobrém stavu, je také prospěšný pro oči. - B7 (biotin, vitamin H)
Je jedním z vitaminů krásy, protože udržuje zdravou pleť, příznivě působí na kvalitu vlasů a nehtů. Doporučuje se také při „šedivém“ nádechu pokožky k jejímu ozdravení. Dále pomáhá při hubnutí, upravuje hladinu krevního cukru a podporuje spánek. Rovněž působí na nervový systém a je účinný při depresích. - B8 (Inositol)
Neznámý přesto jeden z nejdůležitějších vitaminů. Je také významný antioxidant pomáhá při detoxikaci organismu, snižuje riziko civilizačních chorob vč. nádorových onemocnění, srdečních nemocí atd. Vhodný při redukčních dietách a také chrání játra před prorůstáním tukem. Zlepšuje paměť, nezbytný pro zdravé nervy. - B9 (kyselina listová)
Zklidňuje organismus a působí zejména na nervový systém, umožňuje zdravý spánek, snižuje vysoký krevní tlak, podporuje růst vlasů a zamezuje jejich předčasnému šedivění, zvyšuje plodnost, odstraňuje nechutenství a žaludeční potíže. - B12 (kobalamin)
Snižuje hladinu homocysteinu a tím i riziko srdečních onemocnění, dodává energii, zlepšuje náladu a spánek, napomáhá tvorbě červených krvinek. Zlepšuje obranyschopnost, paměť a koncentraci. Pozitivně působí na nervový systém a při roztroušené skleróze.
Přirozený zdroj vitaminů B
Hlavním zdrojem vitaminu skupiny B jsou hlavně kvasnice a také pivo, mléčné výrobky (sýry, jogurty), maso, vajíčka, celozrnné obiloviny (celozrnné i tmavé pečivo), dále luštěniny, ořechy, sezamová či dýňová semínka, jádra slunečnice, neloupaná rýže a také některé druhy zeleniny.