Tipy pro silnou obranu organismu
- Čerstvý vzduch zvlhčuje sliznici a činí ji odolnější vůči patogenům. Proto se doporučují outdoorové sporty nebo pravidelné procházky v přírodě.
- Pokud je tělo špatně chráněno proti nízkým teplotám, můžete onemocnět rychleji. Teplé ponožky a šály jsou v takovém případě vhodnou ochranou.
- Během stresu jsou oslabeny mnohé tělesné funkce, včetně imunitního systému. Nechte své tělo a mysl často odpočívat, posílíte tak svůj imunitní systém.
- Cigaretový kouř imunitnímu systému škodí. Patogeny a bakterie pak mohou na váš organismus jednodušeji zaútočit. Doporučuje se zcela přestat kouřit.
- Vyvážená strava, která poskytuje tělu všechny vitamíny a živiny, je nejlepší prevencí proti chorobám.
Nejdůležitějšími živinami jsou vitamín A, vitamín C, vitamín E, kyselina listová, hořčík, zinek, selen, karotenoidy, flavonoidy.
Sport je nejlepší lék
Pravidelné cvičení je potřeba ke stimulaci revitalizovaného oběhu všech buněk těla a posiluje imunitní systém. Čerstvý vzduch pomáhá sliznici a dýchacím cestám k regeneraci a získání dostatku vlhkosti pro efektivní ochranu. Sport rovněž pomáhá uvolnit stres a nervové napětí. Také pozitivní nálada může mít vliv na imunitní systém. Bohužel neuvážené sportování, nadměrná zátěž, po které tělo není schopné zregenerovat, může pozitivní účinky sportu obrátit. Myslete na to, že se jedním tréninkem nestanete sportovním mistrem, přidávejte si zátěž postupně, krok za krokem. Fyzicky aktivní lidé nesmí zapomenout na správný příjem pestré a vyvážené stravy, která bude obsahovat dostatečné množství živin a splňovat vysoké nároky na fyzický výkon.
Obrana imunity
Imunita je obzvláště zranitelná při nízkých teplotách, při podchlazení (hypotermii) imunitní obrany jsou ovlivněny všechny metabolické procesy v těle. Účinnou ochranou proti infekcím je stále ještě teplé oblečení. Preferovanými vstupními body pro viry a bakterie jsou výstelky dýchacích cest. Suchá nosní sliznice poskytuje pouze omezenou ochranu proti bakteriím. Sliznice průdušek trpí špatným dýcháním, které je ovlivněno zejména nečistotami ze vzduchu (prach, saze) nebo kouřem z cigaret. Malé řasy v průduškách vystavované znečištěnému ovzduší se poškozují, a tak nezvládají svůj úkol absorbovat znečišťující látky a patogeny. Rovněž stres, nervové napětí, špatný psychický stav a také fyzické vyčerpání zhoršují funkci imunitního systému a nutí tělo přeřadit na nižší „převodový stupeň“. Měli byste včas rozpoznat varovné příznaky a pomocí protiopatření reagovat na přílišnou zátěž organismu.
Vitamíny pro obranu
O vitamínu C je všeobecně známo, že chrání tělo proti infekci, jelikož mobilizuje buňky imunitního systému a podporuje obranu bakterií. Sklenice pomerančové šťávy každý den je tedy cenným příspěvkem k posílení imunitního systému. Vitamín C, také nazývaný kyselina askorbová, se nalézá v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Kromě kiwi, papriky, cherry rajčátek je obsažen i v bramborách. Vitamín C mohou v obraně podporovat i další důležité látky. Společně s vitamínem A a vitamínem E je jedním z antioxidantů, které bojují s volnými radikály. Chrání buňky před poškozením způsobeným agresivními znečišťujícími látkami a rozkladem produktů během metabolismu. Současně jsou vitamíny nutné v různých fázích mobilizace buněk imunitního systému. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správný metabolismus buněk. Pozor: Vegetariáni nemají důležitý zdroj vitamínu B12! Hořčík, selen a zinek zvyšují aktivitu fagocytů imunitního systému, protože ničí patogeny. Selen působí jako antioxidant proti volným radikálům a podporuje vylučování toxických těžkých kovů. Zinek zlepšuje výkonnost paměťových buněk, které chrání imunitní systém v dlouhodobém horizontu proti opakovaným útokům patogenů. Na chuť k jídlu je dobré ovoce a zelenina s jasnými barvami. Současně je pomocí těchto barviv podporován imunitní systém. Karotenoidy a flavonoidy neutralizují volné radikály a chrání buňky v těle. Flavonoidy, které dávají ovoci a zelenině červenou, zelenou a modrou barvu, inhibují bakterie, viry a plísně, čímž snižují zatížení imunitního systému a ten pak může efektivněji fungovat.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Luz Viatour