Ztráta vlasů při rakovině
Je dobré vědět, že ztráta vlasů je dočasný stav. Vlasy obvykle začnou růst do jednoho nebo dvou měsíců od ukončení léčby. Mohou opět získat svou původní podobu, ale obvykle se stává, že narostou jiné, než byly dříve, dochází ke změně kvality, hustoty, také barva a textura vlasů může být odlišná. Během léčby tedy není nutná žádná zvláštní péče o pokožku hlavy, protože vlasy opět narostou, ale můžete požádat svého lékaře, aby vám předepsal vitamínové doplňky, zejména vitamín B, který je nezbytný pro růst vlasů. Také se doporučuje hýčkání nově rostoucích vlasů. Nedoporučuje se provádět chemické ošetření vlasů, barvení nebo tvarování účesů.
Někteří jedinci mají zkušenost s vypadáváním vlasů po fyzickém nebo psychickém poškození organismu. K vypadávání vlasů může dojít i po operaci (obvykle do tří měsíců), ale naštěstí je to jen ztráta dočasná. Zvýšené vypadávání vlasů trvá jen několik týdnů až měsíců.
Poškozené nehty
Chemoterapie má samozřejmě vliv i na kvalitu nehtů, jsou slabší, pomaleji rostou, po několika měsících si můžete povšimnout většího poškození (důvodem často bývá i stres během léčby). Není se čeho obávat, protože nehty se vrátí do původního stavu. Doporučuje se péče o nehty, jejich hydratace a ochrana před chemikáliemi, raději nepoužívejte lak na nehty. Během léčby se mohou na nehtech objevovat jinak zbarvená nebo nadzvednutá nehtová lůžka. Užívejte stejné vitamíny, které jsou užitečné pro růst vlasů, protože mají stejný účinek i na nehty.
Změny na kůži
Během léčby rakoviny může u mnoha lidí dojít ke změnám na kůži. Kůže bývá sušší, citlivější, může dojít k odlišnému zbarvení. Tyto změny nejsou tak rychlé jako u vlasů a nehtů. Nezapomeňte se však o svou pokožku dobře starat. Pokud je vaše pleť suchá nebo jiná než před léčbou, je čas na pečlivé hýčkání novými prostředky. Vyhýbejte se však nešetrným složkám různých kosmetických přípravků, například exfoliačním chemikáliím. Vyhledávejte prostředky poskytující potřebné živiny pro poškozenou kůži. V průběhu léčby si můžete nechat zkontrolovat i pokožku hlavy (kožní skvrny). Lékař nebo dermatolog vám může zkontrolovat podezřelé výrůstky, které byly dříve ukryty pod vlasy. Doporučí vám krémy a ošetřující přípravky, které vám pomohou pečovat o vlasy, nehty a pokožku během nemoci a její léčby, ale i po jejich skončení. Vždy byste měli myslet na své nehty, vlasy a kůži, pokud o ně nepečujete, odrazí se to na jejich vzhledu.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Hojasmuertas