Příčiny zápachu
Pot sám o sobě nijak nezapáchá, ale pokud je smíchaný s bakteriemi je hlavní příčinou tělesného pachu, ale ne všechen pot je stejný. Důvodem je to, že lidé mají dva různé druhy potních žláz.
Ekrinní žlázy
Na chodidlech nohou a dlaních, stejně jako na čele, tvářích a podpaží je velké množství ekrinních žláz. Pot, který produkují, je vodnatý a nezapáchá.
Apokrinní žlázy
Lidé mají apokrinní žlázy v podpaží a kolem genitálií. Tyto žlázy produkují hustou, průhlednou tekutinu, která může cítit velmi silně, když se smísí s bakteriemi na kůži.
Existuje několik možných příčin změn tělesného pachu:
Cvičení
Nový cvičební režim může způsobit náhlou změnu tělesného pachu. Když někdo cvičí, jeho tělo se potí, aby mu pomohlo udržet si stálou teplotu. Když se tento pot smísí s bakteriemi na kůži a následně zaschne, je cítit.
Mezi další důvody, proč se někdo může potit více než obvykle, patří:
- lidé s nadváhou nebo obezitou;
- lidé v horkém prostředí;
- lidé ve stresu.
Jídlo
Některé potraviny mohou vést ke změně tělesného pachu. Vysoký obsah vlákniny v brukvovité zelenině – jako je zelí, květák a kapusta – může například přidat do potu plyn, který pachem připomíná vejce. Podobně působí chřest, který přidává zápach i do moči.
Potraviny jako česnek, cibule, kmín a kari mohou také způsobit změny tělesného pachu. Tělo uvolňuje při rozkladu těchto potravin síře podobné sloučeniny, které mohou reagovat s potem na kůži a produkovat tělesný pach, a ten se může lišit od přirozeného pachu člověka.
Vedlejší účinky léků
Některé léky mohou způsobit nadměrné pocení, což může u některých lidí vést ke změnám tělesného pachu. Některé z nejběžnějších příkladů těchto léků zahrnují:
- desipramin (Norpramin);
- nortriptylin (Nortrilen);
- pilokarpin (Fotil, Fotil Forte);
- protriptylin (Vivactil);
- doplňky stravy s obsahem zinku.
Na obalu produktu by měly být uvedeny všechny možné vedlejší účinky léku. Je však důležité si uvědomit, že ne každý, kdo užívá lék, bude mít uvedené vedlejší účinky.
Zdravotní stav
V některých případech jsou náhlé změny tělesného pachu důsledkem základního zdravotního stavu.
Hyperhidróza
Lidé s hyperhidrózou se nadměrně potí z ekrinních žláz. Ekrinní pot nemá tendenci vést k tělesnému pachu, ale může, pokud se mísí s apokrinním potem.
Plantární hyperhidróza způsobuje nadměrné pocení nohou, což vede k páchnoucím nohám.
Osoba může mít primární hyperhidrózu, což znamená, že k ní dochází samo o sobě, nebo nadměrné pocení může být příznakem jiného zdravotního stavu. Může to být také vedlejší účinek některých léků.
Trimethylaminurie
Trimethylaminurie je vzácný genetický stav. Lidé, kteří ji mají, nejsou schopni rozložit chemickou sloučeninu zvanou trimethylamin. Sloučenina opouští tělo potem, močí a dechem a vydává zápach připomínající zkažené vejce, ryby nebo odpadky.
Diabetes
Tělesný zápach může být u některých lidí známkou cukrovky. Stává se to, když je v krvi příliš mnoho glukózy. Cukrovka je dlouhodobé onemocnění, to znamená, že se nedá vyléčit, ale dá se zvládnout.
Mimo zápachu se diabetes projevuje těmito příznaky:
- potřeba častěji močit;
- nadměrná žízeň;
- extrémní hlad;
- těžká únava;
- rozmazané vidění;
- pomalé hojení ran.
Nemoc ledvin
Někdy může být tělesný pach příznakem onemocnění ledvin, což znamená, že ledviny jsou poškozené a nejsou schopny filtrovat krev tak, jak by měly. Mezi další příznaky patří:
- extrémní únava;
- potíže se soustředěním;
- potíže se spánkem;
- suchá, svědivá kůže;
- potřebu močit častěji než obvykle, i v noci;
- zpěněná moč;
- oteklé nohy.
Léčba
Lidé s hyperhidrózou, kteří se obávají nadměrného pocení a tělesného zápachu, mohou použít následující rady:
- Udržujte postiženou oblast pokožky čistou a suchou. Pomocí mýdla a vhodného funkčního oblečení.
- Místo antiperspirantu a deodorantu používejte 70% líh.
- Pravidelně se myjte antibakteriálním mýdlem.
Lidé, kteří se obávají zapáchajících nohou, mohou pravidelně měnit boty a ponožky. Základem nepáchnoucích nohou je NIKDY nechodit bos nebo v ponožkách. Vždy je třeba chodit v domácích přezůvkách nebo jiné vhodné obuvi. Díky tomu se zabrání přilepování nečistot z podlahy na chodidlo, které pak v botě zvlhne a nastane přemnožení nasbíraných bakterií a nečistot, které je doprovázeno nepříjemným zápachem. Lidé s páchnoucími nohami mohou také používat 70% líh, který desinfikuje pokožku chodidla a omezuje zdroje páchnoucích bakterií.
Antiperspiranty a deodoranty
Zapomeňte na používání antiperspirantů a deodorantů jako pomůcek proti tělesnému zápachu. Antiperspiranty obsahují látky, které mohou způsobovat rakovinu prsu a to nejen u žen, ale i u mužů. Deodoranty nijak neodstraňují tělesný zápach, ale jen se ho snaží překrýt. Smícháním chemické "vůně" deodorantu a tělesného zápachu vzniká ještě horší smrad, než ten původní tělesný. Jediným osvědčeným prostředkem jak bojovat proti tělesnému zápachu je aplikace přírodního lihu. 70% líh spolehlivě usmrtí všechny bakterie, které jsou zodpovědné za tělesný zápach. Líh se po aplikaci na pokožku do několika minut odpaří a nic po něm nezbyde. Líh je zcela přírodní produkt bez nežádoucích vedlejších účinků a na tělesný zápach funguje spolehlivě a hned. Nejdříve zapáchající místa umyjte mýdlem, opláchněte vodou, vysušte ručníkem a aplikujte 70% líh. Potom máte na 24 hodin vystaráno od tělesného zápachu. Bezpečně, přírodně a levně.