Pozor na zázvor
Účinky zázvoru jsou nezpochybnitelné. Chemické sloučeniny v zázvoru mohou pomoci snížit celkový krevní cholesterol, stejně tak lipoproteiny, které jsou složkami cholesterolu. Tyto mohou přispět k onemocnění srdce. Cholesterol a lipoproteiny mohou přispívat k lepkavému plaku podél stěn tepen a cév. To vytváří překážky, které mohou přispět k vysokému krevnímu tlaku omezením vnitřního průměru cév a tepen. Plak může také snížit elasticitu tepen, což přispívá k vysokému krevnímu tlaku.
Užívání zázvoru má i svá rizika. Ačkoli zázvor může být prospěšný pro léčbu hypertenze, může také vyvolat nežádoucí účinky. Lidem, kteří konzumují kořen zázvoru, může způsobit nevolnost nebo žaludeční problémy. Můžete také způsobit pálení žáhy. Poraďte se se svým lékařem před použitím zázvoru při řešení vysokého krevního tlaku. U tohoto závažného stavu byste neměli používat zázvor místo léčby.
Při perorálním užívání a nepřekračování denních povolených dávek (1000 mg v případě zázvorového extraktu nebo prášku a 1 až 2 šálků zázvorového čaje denně) je konzumace zázvoru pravděpodobně bezpečná.
Zázvor a tlak krvi
Zázvor může také snížit krevní tlak tím, že zabrání tvorbě krevních sraženin v tepnách a cévách. Krevní sraženiny mohou omezit nebo zabránit průniku krve krevním oběhem, což zvyšuje krevní tlak. Prevencí krevních sraženin může zázvor také pomáhat při prevenci infarktu a mrtvice.
Blokátory kalciového kanálu a zázvor
Blokátory vápníkového kanálu, nebo také antagonisté vápníkového kanálu (angl. calcium channel blocker) jsou širokou skupinou léčiv, jejichž účinek je podmíněn omezením vstupu vápníkových iontů (Ca2+) skrze buněčný vápníkový kanál, čímž následně dojde k terapeuticky využitelným fyziologickým změnám. Blokátory vápníkového kanálu jsou využívány především za účelem snížení krevního tlaku (hypertenze), protože zlepšují "pružnost" krevních cév, resp. zvyšují tzv. průsvit cév, a tak dochází ke snížení cévního odporu, který patologicky zúžené cévy kladou toku krve. Tento cévní odpor je nutné překonávat pomocí zvýšené srdeční práce (vyšší síla stahu -kontrakce- srdeční svaloviny tj. myokardu), čímž se tlak krve zvýší. Blokátory vápníkového kanálu jsou tedy schopny vazodilatace. Blokátory vápníkového kanálu jsou dále využívány za účelem snížení bolesti na hrudi způsobenou anginou pectoris. Speciálnější indikací je zabránění tzv. cerebrálním vazospasmům, což je stav, kdy dojde ke křečovitému stažení (kontrakci) delších komunikačních cév, které procházejí v oblastech pod mozkovou plenou. Toto stažení je fyziologickou odpovědí na krvácení, způsobené prasknutím tepenné výdutě v mozku, tj. ruptury aneurysmatu.
Kromě působení blokátorů vápníkového kanálu na cévní stěnu, mohou tyto léčiva ovlivňovat tlak krve i jinými fyziologickými mechanismy. Vápníkové kanály jsou totiž obsažené rovněž v tzv. zona glomerulosa, tedy nejvrchnější části kůry nadledvin, která je umístěna těsně pod pouzdrem nadledviny. Blokování vápníkových kanálů v těchto místech může pozitivně působit na snížení sekrece aldosteronu, a tak ovlivnit zvýšený krevní tlak, který je spojen s tzv. hyperaldosteronismem (patologicky zvýšená míra produkce aldosteronu, vedoucí mj. k nižší hladině draslíku v krvi, tj. hypokalémii a vyššímu tlaku krve).
Navzdory vysoké účinnosti blokátorů vápníkového kanálu, je důležité při jejich podávání zvážit farmakokinetické účinky vybrané látky, a to z důvodu zjištění, že dlouhodobé užívání krátkodobě působících blokátorů vápníkového kanálu je spojeno se statistickým zvýšením míry úmrtnosti oproti kontrolním skupinám, které krátkodobě působící blokátory vápníkového kanálu neužívaly.
U onemocnění srdce a cév vysoké dávky zázvoru mohou tyto zhoršovat. Pokud takovými chorobami trpíte, užívejte zázvor pouze se souhlasem vašeho lékaře. Zázvor může snižovat krevní tlak stejným způsobem jako některé léky na vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění. Užívání zázvoru s těmito léky může vést k bradykardii (zpomalení srdečního rytmu) a arytmiím (nepravidelný srdeční rytmus). Pokud užíváte některý z níže uvedených léků, nekonzumujte zázvor bez předchozího souhlasu vašeho lékaře: nifedipin (Adalat, Procardia), verapamil (Karvediol, Calan, Verelan, Isoptin), diltiazem (Cardizem), isradipin (DynaCirc), felodipin (Plendil), amlodipin (Norvasc), apod. Obecně platí, že pokud užíváte jakýkoli lék, nikdy zázvor nejezte bez předchozího souhlasu vašeho lékaře!
Antikoagulancia a zázvor
Antikoagulancia jsou léčiva, která zabraňují srážení krve účinkem na jednotlivé koagulační fáze. Používají se při zvýšené krevní srážlivosti, jsou to antagonisté vitaminu K. Účinek perorálních antikoagulancií se vyvíjí postupně, tzv. dvoudobá léčba. Rozeznávají se skupiny vzájemně se lišících léčiv.
Užívání zázvoru při nemocech s poruchou krvácení (hemofilie, genetická onemocnění krvetvorby, apod.) se nedoporučuje, protože zázvor může projevy těchto onemocnění zhoršovat. Stejně tak neužívejte zázvor v případě, kdy berete léky na ředění krve!
Zázvor zpomaluje srážení krve, může při jeho užívání se stejně působícími léky dojít k zesílení jejich účinků, což zvyšuje riziko vzniku modřin (hematomů) a krvácení. Proto zázvor nejezte, pokud užíváte například následující léky: aspirin (Acylpyrin, Anopyrin, apod.), clopidogrel (Plavix, apod.), diclofenac (Voltaren, Cataflam, apod.), ibuprofen (Brufen, Motrin, apod.), naproxen (Naprosyn, Anaprox, Aulin, apod.), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin), fenprokumon, apod.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Nataraja