Kdy navštívit očního lékaře?
Zhoršení vašeho zraku by mělo být zkontrolováno očním specialistou. Vyhledejte odbornou pomoc, když:
- se vám barvy zdají vybledlé;
- obtížně posuzujete hloubku;
- máte problém napsat rovnou čáru;
- špatně se vám čte;
- hůř vidíte znamení za jízdy.
Ale je důležité nečekat, až se tyto příznaky objeví a s narůstajícím věkem ještě prohloubí. Některým očním vadám sice nelze zabránit, zhoršeným viděním si však svůj život znepříjemňovat nemusíte – stačí navštívit jednou za dva roky svého očního lékaře.
Jaké druhy očního vyšetření jsou k dispozici?
Péče o oči začíná návštěvou očního lékaře. Pokud ten zjistí závažnější poruchu, odešle vás ke specialistovi na daný problém. Váš praktický lékař by měl být rovněž zapojen do celého procesu, aby mohl poskytnout další informace o vašem zdravotním stavu. Pokud odborný lékař zjistí, že vaše vidění nelze zlepšit ani léky, ani chirurgickým ošetřením, konstatuje celkové oslabení zraku (slabozrakost). Můžete být zapsáni do kurzu pro slabozraké, kde vám poradí, jaké pomůcky existují a hlavně jak se s takovouto situací psychicky vyrovnat.
Jak pomoci se slabozrakostí?
Pomůcky:
- Zvětšovací pomůcky – mezi ně patří osvětlovací lupy, ruční zvětšovače nebo ploché zvětšovače. Pro zobrazení vzdálených objektů jsou určeny monokulární dalekohledy.
- Neoptické pomůcky pro nízkou vizi zahrnují vše od stolních lamp, které se používají ke čtení knih, až po indikátory, které pípnutím zabrání přelití hrnečku apod.
Slabozraký jedinec musí vyzkoušet a posoudit, které lupy jsou pro něj nejvhodnější, které využije pro svou individuální potřebu. Lupy pomáhají nejen při čtení knih a novin, ale i při luštění křížovek či šití a vyšívání.
Jak se stát legálně slabozrakým a jaké jsou výhody?
Pokud váš zrak už není možné zlepšit, můžete se zaregistrovat mezi slabozraké nebo slepé lidi. Lékař vyplní doklad o zrakovém postižení, který dokumentuje oční vadu, rozsah vidění a zda máte problémy se ztrátou vizuálního pole. Ve formuláři bude rovněž uvedeno, zda žijete sám a jestli budete potřebovat dodatečnou podporu. Následně vy a lékař musíte formulář podepsat. Kopii formuláře obdržíte vy, praktický lékař a sociální služba. Jedna kopie bude založena také ve vašich zdravotních záznamech.
Co dělá národní institut nevidomých?
Národní institut nevidomých vás může podpořit různými způsoby. Patří mezi ně poradny, které vás o oční vady, o každodenní životní dovednosti a přístup k informacím o sociálních právech a dávkách. Také zde dostanete informace o možných volnočasových aktivitách, ujmout se služby, emocionální podpora služeb, jakože i poradenství a pomůcky pro nízkou vizi.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky
Toto občanské sdružení má přes 10 000 členů a prostřednictvím sítě specializovaných pracovišť poskytuje pomoc lidem se zrakovým postižením po celé republice. Kromě mnoha jiných služeb nabízí například poradenství v oblasti specifických služeb pro zrakově postižené a pomoc při jejich zajištění, služby sociální péče, provozování aktivit účelného využívání volného času, organizuje rekondiční či rekreační pobyty pro zrakově postižené.
Autor: © Jakub Vinš
Foto: © Paolo