Žlutý průjem u dospělých
Žlutý průjem se může objevovat z různých příčin. Nejčastěji se jedná o:
- funkční poruchu slinivky;
- dráždivý tračník;
- alergii na lepek;
- celiakii (intoleranci lepku);
- další potravinové alergie;
- střevní chřipku;
- problémy se žlučníkem;
- Crohnovu chorobu.
Příčin může být samozřejmě více, velmi často jde také o nepravidelný a zhoršený odtok žluče z jater do střeva po požití alkoholu či střevní infekční nebo neinfekční zánět.
Léčba
Nejprve je nutné absolvovat vyšetření u lékaře, které pomůže najít příčinu vašich zdravotních problémů. Poté se řeší primární zdravotní problém, čímž by se měla následně upravit i vaše stolice.
Co znamená žlutý průjem s hlenem
Má-li pacient průjem s příměsí žlutého hlenu, může jít o neškodnou stolici, která je způsobená konzumací potravin se žlutým nebo oranžovým pigmentem, například mrkev, meruňky. Tento „stav“ je dočasný a neškodný.
Žlutý hlen ve stolici však může signalizovat také infekci nebo zánět, nejčastěji postihuje žaludek, játra, žlučník, střeva a slinivku. Většina nemocí spojených se žlutým hlenem je pro člověka neškodných. Mohou ale také signalizovat rakovinu trávicího traktu nebo střevní problémy.
Žlutý hlen ve stolici může znamenat:
- rychlý přechod jídla v trávicím traktu – často se objevuje u pacientů s GERD (gastroezofageálním refluxem);
- nesprávné vylučování žluči z těla;
- bakteriální infekci ve střevech;
- celiakii;
- zánět žlučovodů nebo žlučníku;
- výskyt žlučových kamenů;
- infekci parazitem
- zánět jater, takzvanou hepatitidu A, B nebo C;
- malabsorpční syndrom – jde o nesprávné vstřebávání živin během trávení.
Žlutý průjem v těhotenství
Žlutý průjem se může objevit kdykoliv v průběhu těhotenství, jeho příčinu je třeba hledat v prvé řadě v dietní chybě nebo v infekci. V takových případech je třeba zvýšit přívod tekutiny (neslazeného čaje) k úhradě ztráty tekutin.
Léčba
Trvá-li průjem dva a více dnů, je třeba vyhledat lékaře, který případně odebere vzorek stolice pro bakteriologické vyšetření a doporučí další postup. Snažte se nejíst mastná a tučná jídla. Naordinujte si jídla dietní, piškoty, suchary, rýži a podobně. Pijte neperlivou vodu nebo čaje. Tím, že dochází k průjmu před porodem, se tělo připravuje na samotný porod a tímto způsobem se čistí. Pokud užíváte v těhotenství hořčík, jeho vedlejším účinkem může být právě výše zmiňovaný průjem. V tomto případě na určitou dobu magnezium vysaďte.
Žlutý průjem u dětí
Děti (zejména v batolecím věku) ochutnají mnoho nového. Nejen potravin a tekutin, ale i předmětů nejedlých. Riziko průjmového onemocnění hrozí také při dietní chybě, kumulaci většího množství lidí (virové průjmy), specifickým problémem jsou takzvané cestovatelské průjmy. Průjem není radno podceňovat zejména u malých dětí. Výrazný žlutý průjem patří k lékaři a průjem s krví ve stolici bezodkladně!
Základem léčby je udržení dostatečné míry správného zavodnění a doplňování solí, glukózy a pufrů k udržení správného pH (přibližně řečeno přiměřené kyselosti vnitřního prostředí). Speciální rozpustné směsi (například iontový nápoj Kulíšek) pomáhají k obnově normálních vnitřních poměrů organismu.
Žlutý průjem u novorozence
Malému miminku hrozí rychlé odvodnění neboli dehydratace, spojená s rychlou ztrátou minerálů. Čím je tedy dítě mladší a má nižší hmotnost, tím je pro něj každá ztráta závažnější. Největší nebezpečí tak hrozí právě novorozencům a malým kojencům. To, zda je dítě dehydratované, zjistíte i vy sami doma, pokud máte váhu. Ubývá na váze? Nemočí? Pak je zřejmě odvodněné a okamžitě byste s ním měli spěchat do ordinace dětského lékaře. Většina průjmů má dobrý průběh, pokud přijdete brzy a včas se zahájí rehydratace (zavodnění) a remineralizace solnými roztoky s glukózou nebo rýžovým odvarem.
Žlutý průjem u batolat
V průběhu života postihne žlutý průjem téměř každé dítě. Závažný průběh může mít tato porucha u kojenců, kteří jsou více než starší děti ohroženi ztrátou tekutin. Příčinou akutního průjmového onemocnění v našich podmínkách jsou viry (zvláště časté jsou průjmy způsobené rotaviry) a bakterie (například Salmonella nebo Campylobacter), méně často paraziti. Vzhledem ke složení mateřského mléka trpí průjmy méně často kojené děti než děti uměle vyživované.
Léčba
Léčení spočívá ve včasné náhradě ztracených tekutin a solí (rehydratace) a včasném podání tolerovaných potravin (realimentace) s cílem zabránit dalšímu poškození střevní sliznice a rozvoji chronického průjmu. Rehydratační roztoky jsou roztoky, které lze podávat ústy, lze jimi rychle nahradit ztrátu solí a vody zejména v časném stadiu onemocnění. Roztok je dětmi velmi dobře přijímán, lze jím zvládat i situace doprovázené zvracením. U nás je na trhu volně prodejný rehydratační roztok s názvem „Kulíšek“, takže i v domácích podmínkách lze počáteční stadia onemocnění zvládnout.
Zásady rehydratace Kulíškem (rehydratační roztok) při průjmu:
- Roztok podávejte vždy vychlazený na 4–8 °C, po lžičkách, například po 5–10 minutách vždy 5–10 ml roztoku (jedna dnešní čajová lžička má objem 4 ml, takže podáte 2–3 lžičky, interval můžete prodloužit na 15–20 minut podle situace).
- Nikdy roztok nedochucujte ovocnou šťávou nebo džusem.
- Nikdy nepodávejte nápoje typu Coca-Cola nebo džusy – mají minimum minerálů a příliš cukru, který není pro porušené trávení žádoucí; tyto nápoje lze použít u některých kolapsových stavů starších dětí, ale rozhodně ne při průjmovém onemocnění, které je spojené se zvracením.
- Rehydratace musí být rychlá a má být zvládnuta během 4 hodin, během této doby podejte 30–50 ml roztoku na 1 kg váhy dítěte.
- Kulíšek obsahuje optimální skladbu a množství těchto solí a glukózy, která pomáhá při jejich vstřebávání. Rozpuštěním v pitné vodě (pro kojence v převařené kojenecké vodě) získáme ideální nápoj pro opětnou rehydrataci (doplnění iontů a vody).
- 1 sáček suché směsi se rozpouští vždy ve 250 ml vody. Podle stupně dehydratace a tělesné hmotnosti si můžete spočítat, kolik rehydratačního nápoje musíte podat. Podklady pro výpočet najdete v příbalovém letáku.
- Kulíšek a Kulíšek Forte není určen jen pacientům s průjmovým onemocněním. S výhodou ho mohou užívat také těhotné ženy (Kulíšek Forte) při ranních nevolnostech, sportovci při a po fyzických výkonech, lidé po slunění či při přehřátí, senioři, pracovníci v horkých provozech a vůbec všichni lidé ohrožení dehydratací. Použití obou výrobků bylo schváleno Českou pediatrickou společností. Kulíšek je k dostání ve všech lékárnách.
Rozhodně však průjem, byť se zdá být banální záležitostí, nepodceňujte – u malých kojenců a batolat může být příznakem náhlé příhody břišní. Někdy průjem provází i zánět středního ucha či prořezávání zoubků.
Žlutý průjem u kojence
Pokud má vaše miminko průjem, kojit v žádném případě nepřestávejte. Ke kojení přidejte ještě nedráždivou stravu. Vhodná je například mrkev uvařená s rýží, banány nebo jemně nastrouhané jablko. Důležitý je dostatečný příjem tekutin. Vzhledem k závažnosti průjmových onemocnění u malých dětí, by měl zdravotní stav zhodnotit lékař.
Léčba
Léčba bývá často nemocniční. Většinou je kojenec napojen na infuzi a také mu provedou několik vyšetření. Může se totiž jednat o rotavirovou infekci. Hospitalizace trvá obvykle týden.
Autor: © svevi
Foto: © Lady sis