Nový lék na ředění krve
Podáváním antiagregancií se brání shlukování krevních destiček v místě cévního – tepenného poškození. Mezi tyto léky patří přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové ASA (Anopyrin, Godasal, Aspirin), dále přípravky s obsahem ticlopidinu, clopidogrelu, prasugrelu, ticagrelolu a další. U těchto léků jde většinou o celoživotní užívání, tedy po zbytek života od stanovení diagnózy.
Antikoagulancia jsou léky blokující tvorbu takzvaných koagulačních faktorů – dělí se do několika skupin podle toho, jaký koagulační faktor blokují. Do této skupiny patří antagonista vitaminu K – AVK – Warfarin, dále do této skupiny patří léky, které nesou název nová antikoagulancia /NOAK/ – sem patří preparát Pradaxa – dabigatran, Xerelto – rivaroxaban, Eliquis – apixaban a další. Antikoagulancia užívají někdy pacienti celoživotně, někdy pouze několik měsíců.
Nejen u antiagregancií hrozí riziko krvácení, ale zejména u antikoagulancií je toto riziko zvýšené. Některé léky, především hojně užívané léky na bolest ze skupiny nesteroidních antirevmatik /NSA/, jako je například Brufen, Ibalgin, Voltaren, mohou snižovat účinek některých léků na ředění krve nebo naopak účinek zvyšovat, a proto mohou ještě navýšit riziko krvácení. Kombinace nesteroidních antirevmatik s antiagregancii a antikoagulancii, jak s Warfarinem, tak s novými antikoagulancii, je tedy zakázána. Na bolesti je možné užívat jen léky s obsahem paracetamolu, tramadolu, opiáty, přípravky s obsahem metamizolu (Novalgin).
Zdroj: Ředění krve
Rozdíly mezi Warfarinem a novými antikoagulancii NOAK
Warfarin
Nevýhody: Řada léků, i běžně předepisovaných, může ovlivňovat účinek Warfarinu, buď jej mohou zesilovat, nebo naopak zeslabovat. Jsou to například některá antibiotika, antidepresiva, léky na spaní, na uklidnění, na bolest a podobně. Proto je nutné ihned hlásit změnu v medikaci lékaři, ten zjistí, zda předepsaný lék ovlivňuje účinek Warfarinu, nebo ne. Také řada potravin s vysokým obsahem vitaminu K zeslabuje účinek tohoto léku, mezi tyto potraviny patří listová zelenina – kapusta, zelí, špenát, dále brokolice, hrášek, pažitka, petržel, ale i kiwi, avokádo, řepkový olej, olivový olej, sójový olej, sójové plody, slupka z okurek, potom jiné méně užívané potraviny jako pistácie a další. Není potřeba zcela tyto potraviny zcela vysazovat (ani se to nedoporučuje), je vhodné pouze omezit jejich příjem a důležitá je určitá pravidelnost v jejich konzumaci, například 2x do týdne konzumace menšího množství listové zeleniny nebo jiné této potraviny. Podle tohoto vašeho jídelníčku se pak nastaví dávkování Warfarinu. Absolutně nevhodné je větší a nepravidelná konzumace těchto potravin.
Výkyvy mohou být způsobeny také nepravidelným užíváním například léků na spaní, na uklidnění a dalších léků mající vliv na účinek Warfarinu. Tato nepravidelnost jak v příjmu daných potravin, tak v užívaní těchto léků způsobuje, že hodnoty INR mohou i značně kolísat a potom je nutné provádět opakovaně odběr krve. Doporučuje se tedy jíst vyváženou stravu obsahující omezeně rizikové potraviny, a pokud jsou vám předepsány léky na spaní či na uklidnění, tak je užívejte pravidelně, protože jejich nepravidelné užívání způsobuje kolísání hodnot INR. Tyto léky pacienti často užívají jako SOS medikaci, tedy podle toho, jak se momentálně cítí. Opět je důležité upozornit na to, že při užívání Warfarinu nelze takto tyto léky užívat. Rovněž nepravidelná konzumace většího množství alkoholu může způsobovat kolísání hodnot INR. Dále při průjmech, febrilních stavech, hubnutí či požití nadměrného množství alkoholu, může dojít ke změnám hodnot INR – hlaste to svému lékaři, který vám musí včas zkontrolovat INR.
Účinek Warfarinu nastupuje pozvolna při jeho nasazení a na druhou stranu, pokud se vysadí, tak jeho účinek opět postupně odeznívá v řádu 3 až 5 dnů. Někdy je toto určitá výhoda, například když si pacient omylem nevezme jeden den tento lék (zapomene), tak nehrozí ještě takové nebezpečí, jako je tomu u moderních léků.
Výhody: Pomocí INR se dá přesně stanovit dávka a hlavně je znám protilék – antidotum, který se může podat v případě akutní operace nebo v případě závažného krvácení.
Skupina nových antikoagulancií NOAK – Pradaxa, Xarelto, Eliquis a další
Výhody: Léky ze skupiny NOAK patří mezi účinnější léky na ředění krve, při užívání těchto léků není nutné provádět odběry krve, není potřeba sledovat žádné parametry, jak je krev naředěna. Podávají se jednou nebo dvakrát denně, toto dávkování je většinou neměnné po celou dobu léčby, kdežto u Warfarinu se dávky mění velmi často podle hodnoty INR. Další výhodou je to, že neexistují prakticky žádné potravinové interakce, takže pacient může jíst cokoliv, aniž by to mělo vliv na účinek těchto antikoagulancií. Existuje mnohem méně lékových interakcí, mnohem méně léků ovlivňuje jejich účinek a jen malá skupina léků se nesmí s těmito novými antikoagulancii kombinovat nebo se zvýšenou opatrností. Další výhodou je jejich rychlý nástup účinku po nasazení, ovšem po jejich vysazení v porovnání s Warfarinem účinek rychle odeznívá.
Nevýhody: Tyto léky po nasazení působí okamžitě, to je jejich výhoda; po jejich vysazení účinek rychleji odeznívá, to je na jednu stranu výhoda, ale i určitá nevýhoda, pokud se stane, že třeba pacient zapomene užít i třeba jen jeden den tento lék – krev se stává rychleji srážlivou a je nebezpečí komplikací z vysazení těchto léků ve smyslu tvorby krevních sraženin, musí se proto užívat denně ve stejný čas. Přípravek Xarelto je potřeba užívat s jídlem. Další nevýhodou byla nedostupnost antidota – protiléku při nutnosti provést akutní operaci či při výskytu závažných krvácivých stavů. Od roku 2015 a 2016 již u některých těchto nových antikoagulancií je toto antidotum známo, nevýhodou je však jeho cena. Dále úhrada zdravotními pojišťovnami je pouze v určitých indikovaných, přesně definovaných případech. Jinak si je musí pacienti platit sami, cca na měsíc v rozmezí 800–2 500 Kč. Proto lékaři nemohou akceptovat, jak se někdy stává, že se pacient dožaduje jejich předepsání na úhradu pojišťovnou, přestože kritéria nesplňuje.
Důležité je, aby každý pacient, který užívá antikoagulancia, nosil u sebe kartičku, ze které je patrno, že užívá tyto léky na ředění krve v dané síle a dávce. Tuto kartičku musí pak ukazovat všem lékařům, kteří mu chtějí předepsat nový lék anebo mu chtějí provést jakýkoliv chirurgický zákrok. U některých zákroků se nemusí tyto léky vysazovat, o které zákroky se jedná, mu sdělí v ordinaci, jde například o trhání zubů nebo operace šedého zákalu, implantace kardiostimulátoru a další, před jinými výkony se musí tyto léky různě dlouho vysadit, proto je důležité včas hlásit, na jaký výkon jdete, dle toho vám budou tyto léky včas vysazeny a případně budete po dobu, kdy nebude užívat tyto léky, užívat jiné léky na ředění krve.
Zdroj: Ředění krve